Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Suikast' İddiasıyla İlgili Soruşturma Başlatıldı: Savcılık, Garo Paylan'ı İfade Vermeye Çağırdı

6PAYLAŞIM

HDP Milletvekili Garo Paylan, ''Avrupa'daki muhalif akademisyen, gazeteci ve siyasetçilere yönelik suikast hazırlığı olduğuna dair istihbarat'' aldığını açıklamıştı. Paylan dün Meclis’te düzenlediği basın toplantısında istihbaratı hükümetle paylaştığını ifade etmişti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçti. Soruşturma açan savcılık, Paylan'ı tanık sıfatıyla ifade vermeye çağırdı.

Hürriyet'ten Mesut Hasan benli'nin haberine göre Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP milletvekili Garo Paylan'ın dile getirdiği "Türkiye merkezli bir yapı, Almanya başta olmak üzere Avrupa ülkelerinde bulunan muhalif akademisyen, gazeteci ve siyasetçilere suikast hazırlanıyor" iddiasıyla ilgili soruşturma başlattı. 

Başsavcılıkan yapılan açıklamada "HDP Milletvekili Garo Paylan'ın 20 Aralık tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yapmış olduğu basın açıklaması ile ilgili olarak başsavcılığımızca soruşturma başlatılmış olup, milletvekili Paylan tanık olarak dinlenilmek üzere davet edilmiştir" denildi.

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan 20 Aralık'ta TBMM'deki basın toplantısında elindeki önemli bir istihbaratı AKP hükümetiyle paylaştığını açıklamıştı.

Paylan'ın 'birkaç kaynaktan teyit' ettiğini söylediği bu istihbarata göre, 'Türkiye merkezli bir yapı', Almanya başta olmak üzere Avrupa ülkelerinde bulunan muhalif 'akademisyen, gazeteci ve siyasetçilere' suikast girişiminde bulunma hazırlığındaydı.

Paylan isim vermezken suikast girişiminin hedefindeki bazı isimlerin bulundukları ülkelerde resmi korumaya alındığını da söylemişti. Paylan, bu yapının 'Ogün Samast gibi' üç suikastçıyı bu tip cinayetler için görevlendirdiğini de ileri sürmüştü.

DW Türkçe'nin görüştüğü Alman emniyet yetkilileri, HDP'li Garo Paylan'ın gündeme getirdiği suikast iddiasıyla ilgili "Tehlikeden haberdarız" açıklamasını yapmıştı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir