'Sosyal Medya Paylaşımı' Gerekçesiyle Gözaltına Alınan Gazeteci Ahmet Şık Tutuklandı

 > -

Sosyal medya paylaşımları ve Cumhuriyet Gazetesinde yazdığı bazı yazılarda "terör örgütü propagandası" yaptığı iddiasıyla gözaltına alınan gazeteci Ahmet Şık tutuklandı. 2011'de Gülen örgütüne ilişkin henüz basılmadan toplatılan "İmamın Ordusu" kitabını yazan Ahmet Şık, Ergenekon soruşturması kapsamında yürütülen Oda TV davası kapsamında da tutuklanmış ve yaklaşık bir yıl cezaevinde kalmıştı.

Ahmet Şık'ın tutuklanmasını talep eden savcılık, gerekçe olarak PKK, DHKP-C ve FETÖ terör örgütlerinin propagandasını yaptığına dair delillerin bulunduğunu öne sürdü.

BBC Türkçe'den Rengin Arslan'ın aktardığına göre ise Şık, emniyete gelen savcının sorularını yanıtlamadı ve ifade vermedi.

İfade tutanağına göre, savcı Şık'a paylaştığı bazı tweetleri ve yaptığı haberleri sordu.

Bu tweetler arasında şunlar yer alıyor:

  • "Tahir Elçi'yi tutuklamak yerine katletmeyi tercih ettiler. Katil sürüsü bir mafyasınız"

  • "Devlet mafyalaştıran suçlarının soruşturulmasını engellemek için savaş çıkardığına inananlar bomba patlatacağına neden inanmaz"

  • "Geçmişte Kürt meselesindeki en şahin şiddet uygulamalarının bir aktörü olan Ağar o dönemde soruna siyasi çözüm söylemiyle sahne almıştı"

  • "Katil devlettir deyince bozuluyorsunuz"

  • "Suikastçinin Nusra'cı değil FETÖ'cü olduğunu kanıtlama gayretindeki iktidar ve yancıları katilin polis olduğu gerçeğini ne yapacaksınız"

Savcının Şık'a yönelttiği sorular arasında, Şık'ın 2014 yılında katıldığı bir konferansta söylediği ifade edilen sözler de bulunuyor.

Bunun yanı sıra savcı, gazeteci Şık'a MİT tırları ile ilgili yaptığı haberleri ve bazı röportajları da sordu.

"Mesleki faaliyetlerimin soruşturma konusu edilmesini hakaret sayarım"

Savcının sorularına yanıt vermeyen Şık, sorgunun sonunda söz alarak, "Bundan beş yıl önce olduğu gibi şimdi de mesleki faaliyetlerim soruşturma konusu edilmek isteniyor" dedi.

"Ben yukarıdaki soruların hepsine genel olarak cevap vermek istiyorum, 15 Temmuz kalkışması başarılı olsaydı, şu an yaşadığımızı yaşamış olacaktık; yani darbenin engellenmiş olması bir cuntanın iktidarda olduğunu değiştirmiyor ve böyle bir dönemde zaten geçmişten beri sorunlu olan yargının kendisinin hukukla bağının bu kadar zayıf olduğu bir süreçte mesleki faaliyetlerimin soruşturma konusu edilmesini meslek ahlakıma hakaret sayarım, kimsenin de haddine değildir" dedi.

Şık ifadesinde ayrıca, " 5 yıl önceki Ergenekon örgütü bağlamında suçlandığımda mesleki faaliyetlerim soruşturma konusu olmuştu. Şimdi de mesleki faaliyetlerim başka bir isimle soruşturma konusu edilmeye çalışılıyor, bu aşamada söyleyecek başka bir sözüm yoktur."

Ne olmuştu?

Şık, gözaltına alındığını kişisel Twitter hesabından duyurmuştu

Şık, Perşembe sabahı 07.56'da, "Gözaltına alınıyorum. Bir twittle ilgili olarak savcılığa götürülecekmişim" diye yazmıştı.

Anadolu Ajansı, Ahmet Şık'ın "Türkiye Cumhuriyetini, yargı organlarını, askeri ve emniyet teşkilatını alenen aşağılama'' ve ''terör örgütü propagandasını yapmak" ile suçlandığını duyurmuştu.

Ahmet Şık'ın avukat görüşüne de kısıtlama kararı getirildiği öğrenilmişti.

Ahmet Şık'ın FETÖ'yü anlattığı "İmamın Ordusu" isimli kitabı daha basılmadan toplatılmıştı.

Şık, evinden sabaha karşı gözaltına alınırken 'Dokunan yanar' demişti...

3 Mart 2011 tarihinde o dönem Özel Yetkili Savcı Zekeriya Öz'ün talimatı ve İstanbul Nöbetçi 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin gözaltı ve arama kararıyla polis tarafından gözaltına alınmıştı.

Oda TV Davası'nda yargılanmış, bir yılı aşkın süre tutuklu kalmıştı.

Şık, Mart 2011'de Ergenekon soruşturması kapsamında yürütülen Oda TV davası kapsamında da tutuklanmış ve yaklaşık bir yıl cezaevinde kalmıştı.

Ahmet Şık'ın tutuklanmasına sosyal medyanın tepkisi 👇

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir