Galatasaraylı Akademisyenler: O Açıklama Bizden Değildir

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

[Son Dakika] Galatasaraylı Akademisyenler: “O Açıklama Bizden Değildir”

[Son Dakika] Galatasaraylı Akademisyenler: “O Açıklama Bizden Değildir”

İçlerinde Galatasaray Üniversitesi’nin de olduğu bazı üniversitelerin ortak imzasıyla yayınlanan ve geçtiğimiz hafta ODTÜ’de yaşanan polis şiddetin sonrasında ODTÜ öğrencilerini ve yönetimini suçlayan bildiriye cevap veren Galatasaray’lı öğretim üyeleri, “Biz bu açıklamaya hiçbir şekilde katılmadığımızı beyan ediyoruz” dediler.

Rektörlerin imzasıyla yayınlanan bildirinin ardından sosyal medya büyük tepki doğmuş, bir çok öğretim üyesi “Bu açıklama yapılırken bize haber verilmedi. Bu açıkça iktidara yaranma çabasıdır. Bildiride yazılanlara asla katılmıyoruz” gibi yorumlarda bulunmuştu.

Galatasaray Üniversitesi öğretim üyelerinin bu karşı-bildirisinin ardından diğer üniversitelerde görev yapan öğretim üyelerinden de benzer karşı-bildiriler bekleniyor.

Galatasaray Üniversitesi akademisyenlerinin yaptığı ve sosyal medyada paylaşılan bildirinin tam metni ise şöyle


Basına ve Kamuoyuna,

ODTÜ’de yaşanan üzüntü ve kaygı verici olaylarla ilgili olarak üniversitelerimiz tarafından bir açıklama yapıldığını gazetelerden öğrendik. Biz, aşağıda imzası bulunan ve Galatasaray Üniversitesi’nde görev yapmakta olan öğretim elemanları olarak bu açıklamaya hiçbir şekilde katılmadığımızı beyan ediyoruz.

ODTÜ’de yaşanan olaylarda öğrencilerin maruz kaldığı polis şiddetini kınıyoruz. ODTÜ’lü meslektaşlarımızın tüm ifadelerine rağmen, söz konusu açıklamayı yapan üniversite yönetimlerinin, polisin olayları başlattığı, olayların ilk aşamasından itibaren iyi niyetli davranmadığı ve orantısız güç kullandığı gerçeğini gözardı etmelerini manidar buluyoruz. Polis şiddeti karşısında tek vücut olarak tepki gösteren ODTÜ’lü meslektaşlarımızın ve öğrencilerin yanında olduğumuzun bilinmesini istiyoruz.

Üniversitenin özgürlüğü sadece öğretim elemanlarının araştırma ve ifade özgürlüğünden ibaret değildir. Öğrencilerin düşünce, ifade ve protesto özgürlükleri de üniversite ortamının ayrılmaz bir parçasıdır. Türkiye’de son yıllarda öğrenciler üzerinde artan baskılara sessiz kalan, akademik özgürlüklere yapılan müdahaleler karşısında susan üniversite yönetimlerinin, iktidarı elinde tutanlara hoş görünmek maksadıyla yaptıkları açıklama, akademi tarihine kara bir leke olarak düşmüştür.

Üniversiteler, iktidarların böbürleneceği projeler üreten, şirketlerin taşeronu gibi çalışan, kâr hedefine odaklanan imalathaneler değildir. Akademinin vazgeçilmez görevlerinden biri de, hiçbir baskı altında kalmadan, toplum ve iktidarı sorgulamak, bunlar hakkında bilimsel ve eleştirel görüşlerini dile getirmektir. Üniversiteler, güçlünün karşısına bilgi, bilim ve özgürlükçü düşünce ile çıkabilmelidir. Araştırma alanı fark etmeksizin akademik özgürlükler bir bütündür. Akademik özgürlüklere saygı gösterilmeyen kurumlarda, nasıl kullanılacağı ve neye hizmet edeceği sorgulanmaksızın üretilen bilginin, toplumlar üzerinde yıkıcı etkileri olabileceğini tarih bizlere birçok defa göstermiştir.

Bugün, baskıcı politikaların ana hedefi haline gelmiş olan ODTÜ’lü akademisyen ve öğrencilerin yanında yer almak, akademi ve demokrasi tarihi açısından vazgeçilmez bir sorumluluktur. Basit iktidar hesapları ve ikbal kaygıları ile ODTÜ’ye karşı tavır alan üniversite yönetimleri ve bu yönetimleri destekleyenler veya bu politikalar karşısında sessiz kalanlar, bu davranışlarının hesabını, akademik özgürlükler ve demokrasi tarihi önünde vermek zorunda kalacaklardır.

(Yeşil Gazete)

URL : http://www.yesilgazete.org/?p=69695

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Arda TuranBilimGalatasaray Spor KulübüGalatasaray ÜniversitesiOrta Doğu Teknik ÜniversitesiPolisSosyal Medya
Görüş Bildir