'Soma Spor Olarak Biz Hazırız'

 > 
7PAYLAŞIM

Soma'daki maden faciasında babalarını kaybeden çocuklardan 5'i Soma Spor'un altyapısında futbolcu olmak için mücadele ediyor. Kulüp onlara hem burs veriyor hem de eğitimleri de karşılıyor. Kulübün başkanı Sinan Vardar, kurum ve belediyeden destek bekliyor. Kulübün hedeflerinden biri de amatörden kurtulmak.

Al Jazeera'den Ahmet Sivaslı'nın haberine göre13 Mayıs 2014'te Manisa'nın Soma ilçesinde kömür madeninde çıkan yangın nedeniyle 301 madenci hayatını kaybetti. Türkiye Cumhuriyeti'nin en çok can kaybıyla sonuçlanan iş kazası olan 'Soma faciası'nın ardından herkes Soma için elele verdi.

Kömür kokulu kentin nefes aldığı ender alanlardan biri olan Soma Spor da destek gören kurumlardandı.

Eski Beşiktaş yöneticilerinden, Jolly Tur'un sahibi futbol tutkunu Sinan Vardar, kulüp başkanlığına talip oldu. "Beni bu kulübe ve Soma'ya, çizmesiyle sedyeyi kirletmemek isteyen maden işçisi getirdi" diyen Vardar, altyapıya destek verdi, yetkililerden önemli yardımlar aldı, sahaların inşa edilmesi için büyük uğraş verdi.

Peki Sinan Vardar başkan olduğundan bu yana istediklerini gerçekleştirebildi mi? Ne gibi zorluklar yaşadı? Hedefleri neler? Somaspor Soma ilçesi için ne ifade ediyor?

"Stadımız 3 bin kişilikti, 10 bin kişiye çıkardık. Antrenman tesislerimizi geliştirdik. Futbol Federasyonu 3 tane saha yaptı. Bu şekilde altyapımızı büyüttük. Yani ilerleyen yılların temelini attık"Al Jazeera 'ye konuşan Vardar, Soma Spor altyapısında babaları maden faciasında vefat eden 5 sporcunun olduğu bilgisini verdi. Bu çocuklara kulüp tarafından burs veriliyor, eğitimleri de bu şekilde sağlanıyor. Vardar'a göre Türk futbolunun en büyük sorunlarından biri futbolla eğitimi birleştirememek. Somaspor'un bir nebze de olsa bunu başarmak için çabaladığını söyleyen tecrübeli yönetici futbol akademilerinin kurulması gerektiği görüşünde.

Soma'daki faciadan sağ kurtulan işçilerden biri de Murat Yalçın'dı. Yalçın'ın 'Çizmelerimi çıkarayım mı? Sedye kirlenmesin' sözleri derin izler bırakmıştı. Sinan Vardar, başkanlığa geldiği ilk dönemde Murat Yalçın'ı yönetime aldı. Vardar, maden işçisinin artık yönetimde olmadığını çünkü devlet tarafından daha iyi bir işe atandığını Soma'dan da taşınarak Yalçın'ın Petkim'de çalışmaya başladığı bilgisini verdi.

Eski Beşiktaş yöneticisi, Soma'daki kurumlardan, belediyeden, sanayi kuruluşlarından yeterli desteği alamadığından yakınıyor:

"Soma'da büyük bir moral bozukluğu vardı. Ben bu şekilde devraldım takımı. Geçen sene güç oldu. Somalıların büyük problemleri vardı. Buna karşın 10 bin kişiye oynadığımız maçlar oldu. Ama şehirde sanayi kuruluşlarının, belediyenin desteklerini görmedik. Bu desteksizlikleri hâlâ da devam ediyor. Somaspor büyük bir ivme kazanabilir ama kurumlar bize destek olmalı"

Soma Spor profesyonel lige kazandırılmalı'

Somaspor, Bölgesel Amatör Ligi'nde mücadele ediyor. Her takım gibi bu kulüp de bu ligde oynamaktan dertli. Sinan Vardar, neredeyse halı saha gibi maçlarda oynadıklarını, hiçbir güvenlik ve sağlık önleminin bulunmadığını ifade ediyor. Vardar'a göre Soma halkının moral motivasyonu için Somaspor profesyonel lige kazandırılmalı:

"Kötü bir ligdeyiz BAL yani Bölgesel Amatör Lig diye. Yılda 20 tane maç yapıyorlar. Sezon bitiyor futbolcular 5 ay maç yapamıyor. Profesyonel futbolcular 100 bin TL alıyor. Yani verdiğiniz parayı hiçbir şejilde gider gösteremiyorsunuz. Yani ucube bir lig. Burada Futbol Federasyonu ve Gençlik Spor Bakanlığı'nın buna bir çözüm bulması lazım. Kütahyaspor, Uşakspor, Muğlaspor gibi geçmişin çok önemli takımları da bu ligde. Yani tesisi olan kulüpleri profesyonel yapmaları gerekiyor. BAL Ligi'nde neredeyse küçücük bir halı sahası olan takımlarla karşılaşıyoruz. Seyirci kontrolü yok, güvenlik yok. Yani sistemsiz bir lig oynanıyor"

Soma ilçesi 37 bini genç 140 bin nüfuslu bir yer. Sinan Vardar her yönden profesyonel lig için hazır olduklarını belirtiyor:

"Şampiyonlukta da bu sene iddiamız var. İki maç kaldı ilk dönem bitiyor. Ama esasta federasyonun bu amatör lige el atması lazım. Biz 37 bini genç 140 bin nufüslu Soma olarak buna hazırız. Çok büyük bir acısı olan bu ilçede moral motivasyonu da sağlamak için Somaspor'un profesyonel lige kavuşturulması şart"

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir