'Snowden Var' Diye Uçağı İndirildi

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

'Snowden Var' Diye Uçağı İndirildi

'Snowden Var' Diye Uçağı İndirildi

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales

Morales'in Uçağına Avusturya'da Snowden Rötarı

Eski CIA ajanı Edward Snowden'ı taşıdığından şüphelenilen Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, uçağını aramak isteyen İspanya'ya ret cevabı verdi.

Amerikan gizli dinleme sistemini açığa çıkararak tüm dünyanın dikkatini çeken eski CIA ajanı Edward Snowden, diplomatik krizlere neden oluyor.

Rusya'daki doğalgaz zirvesinden dönen Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales'in uçağında olmasından şüphelenilen Snowden için Avrupa ülkeleri teyakkuza geçti. Fransa, Morales'in uçağına hava sahasını kullanma izni vermezken, Portekiz de yakıt ikmali için iniş talebini reddetti. Bunun üzerine Morales'in uçağı Avusturya'ya inerken, Bolivya Dışişleri Bakanı David Choquehuanca, Fransa ve Portekiz'i Morales'in hayatını tehlikeye atmakla suçladı.

Haberin Tamamı İçin:

Bolivya Lideri Morales'e 12 Saat Fiili Gözaltı

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, Rusya'nın başkenti Moskova'da düzenlenen Doğalgaz İhraç Eden Ülkeler Forumu'na katıldı. Ancak ortaya atılan bir iddia ve sonrasında yaşananlar uluslararası hukuku ayaklar altına aldı.

Önce, ABD’nin dünya genelinde yürüttüğü gizli dinleme skandalını ortaya çıkaran eski CIA çalışanı Edward Snowden’in Morales’in uçağında olduğu iddiası ortaya atıldı. Bunu üzerine dün gece yarısı Fransa ve Portekiz ani bir kararla hava sahalarını Morales’in uçağına kapattı ve uçak Avusturya’ya inmek zorunda kaldı.

Avusturya’da ise başka bir skandal yaşandı. Morales’in uçağı Viyana havaalanında 13 saat bekletilirken, uluslararası hukuka aykırı bir şekilde uçakta arama yapıldı. Arama sonucunda uçakta Snowden’in izine rastlanamazken, Morales’in ülkesine doğru yola çıktığı bildirildi.

Bolivya Dışişleri Bakanı David Choquehuanca, uçağın inişe zorlanmasının “temelsiz bir iddiadan” kaynaklandığını ancak bu “yalanı” kimin ortaya attığını bilmediklerini kaydetti. Yaşanan olaydan dolayı rahatsızlıklarını dile getiren Dışişleri Bakanı, Morales’in hayatının tehlikeye atıldığını ifade etti.

“Emirler ABD’den geldi”

Bolivya’nın BM Büyükelçisi Sacha Llorentty Soliz ise Cenevre’de yaptığı açıklamada, uçağı arama kararının uluslararası hukuku ihlal ettiğini belirtirken, bunu bir “saldırganlık” olarak nitelendirdi.

Büyükelçi, emirlerin ABD’den geldiği konusunda hiçbir şüphemiz yok dedi.

(soL- Dış Haberler)

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAvusturyaBirleşmiş MilletlerFransaİspanyaPortekizRusya
Görüş Bildir