'Siyasi' Denilerek İptal Edildi: Avusturya Yargısı 'AKP'li Plakanın İadesine Karar Verdi

 > 
25PAYLAŞIM

Avusturya'da yaşayan Mustafa Kantarcı, özel yaptırdığı plakasına 'AKP' yazdırdı. Avusturya makamları siyasi olduğu gerekçesiyle plakayı iptal ettirdi. Avusturya yargısı Kantarcı'yı haklı bulup plakanın iadesine karar verdi.

Trabzon'un Akçaabat ilçesinden Mustafa Kantarcı, 1973 yılında çalışmak için gittiği Avusturya'ya yerleşti. Özel sektörde çalışan ve bir süre önce emekli olan Kantarcı, 2016 yılında satın aldığı cipine, Adalet ve Kalkınma Partisi'ni simgeleyen harfler ile memleketinin plaka kodunun bulunduğu 'KI AKP 61'yazılı özel plaka aldı. Avusturya makamları, 6 ay sonra Kantarcı'ya gönderdiği yazıda siyasi olduğu gerekçesiyle plakanın iptal edildiğini bildirdi.

Mahkeme Kantarcı'yı haklı buldu

İtirazlarından sonuç alamayan Kantarcı, plakayı sökmek zorunda kaldı. Aracına başka bir plaka verilen Kantarcı, olayı yargıya taşıdı. Avusturya yargısı, Mustafa Kantarcı'yı haklı buldu ve sökülen özel plakasının iade edilmesine karar verdi. Kantarcı, geri aldığı plakasını yeniden otomobiline taktı. Memleketi Trabzon'a gelen Kantarcı, bir süre sonra yeniden Avusturya'ya dönecek.

"Çevremden baskı görüyorum ama plakayı iade etmeyeceğim"

AKP yazılı plakasının siyasi olduğu gerekçesiyle söktürüldüğünü anlatan Mustafa Kantarcı, "AK Parti'ye sempatim olduğundan dolayı parti ve memleketimi simgeleyen özel plaka aldım. Plaka siyasi olduğu gerekçesiyle geri alındı. Dava açtım, sonunda plakamı geri aldım. Bazı baskılar görüyorum. Akrabalarım bana 'plakayı geri ver, başını bir şey gelir' dediler. Ama ben kararlıyım, vermeyeceğim" dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir