'Sivil Darbe Engellendi'

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

'Sivil Darbe Engellendi'

Başbakan Erdoğan, İstanbul'da topladığı AK Parti MKYK'da Gezi eylemlerini kurmaylarıyla masaya yatırdı: Faiz lobisi ve dış destekçileri hükümete karşı sokakları savaş alanına çevirerek sivil darbe yapmak istedi. Girişim önlendi. Organizatörlerin üzerine gidilecek. Hesabı sorulacak.

Gezi Parkı eylemleri AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu'nda (MKYK) 5 saat görüşüldü. Toplantıda, Başbakan Erdoğan ve MKYK üyeleri, 12 gündür devam eden ve sokakları savaş alanına çeviren eylemlerin dış destekli sivil bir darbe teşebbüsü olduğunu dile getirdi.

ERDOĞAN TOPLANTIYI ERKENE ALDI

Başbakan Tayyip Erdoğan, toplantının gerçekleştirildiği Sütlüce'deki AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'na 13.55'te geldi. Erdoğan'ı, Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem, Genel Sekreter Haluk İpek, İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu ve partililer karşıladı. Girişte gazetecilerin sorularını yanıtlayan İçişleri Bakanı Muammer Güler, MKYK'da Gezi Parkı'ndaki olaylarla ilgili bilgi vereceğini söyledi. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ise toplantının normalde çarşamba günü yapılacağını ancak Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla öne alındığını belirtti.

SERMAYEYLE İKTİDAR OLMADIK

Alınan bilgiye göre, Başbakan Erdoğan kurmaylarına, 'Bize karşı kampanya yapılıyor. Komplo kuruluyor. Medya üzerinden yaygara koparılıyor. Bu günlere medyayla sermayeyle gelmedik, medyaya rağmen, sermayeye rağmen geldik. Onlara rağmen yine iktidar olacağız' dedi.

'EKONOMİK BAHAR' HEDEF ALINDI

Eylemlerin zamanlamasına dikkat çeken Başbakan Erdoğan, 'Obama'nın gösterdiği ev sahipliğinden sonra düğmeye basıldı. Mayıs ayı ekonomik verileri Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en iyisiydi. Faizler en düşük seviyedeydi. 10-15 ağacın kesilme meselesi olmasa da başka bir şey için düğmeye basacaklardı' değerlendirmesini yaptı. Toplantıda 21 milyar dolarlık nükleer santral ve 22 milyar Euro'luk 3. Havaalanı gibi dev ihalelerden sonra, en istikrarlı dönemini yaşayan Türkiye ekonomisinin eylemlerle hedef alındığına dikkat çekildi.

ARKASINDA SOROS VE FAİZ LOBİSİ VAR

Gezi Parkı düzenlemesine protesto ile başlayan ve Türkiye'ye yayılan olayların arkasında, faiz lobisi, ünlü spekülatör George Soros ve Türkiye'deki uzantıları olduğunu söyleyen Erdoğan 'Faiz lobisi, kontrol ettikleri yapılar vasıtasıyla eylemler düzenledi. Ekonomiyi faiz lobisinin elinden aldık. Reel sektörün eline verdik. Ne zaman ki faiz yüzde 5'in altına düştü, faiz lobicileri harekete geçti. Bunlardan rahatsız olanların devlete ve millete zarar vermesine meydan vermeyiz' ifadesini kullandı.

SİVİL DARBE GİRİŞİMİYDİ ÖNLENDİ

Eylemlerin perde arkasıyla ilgili istihbarat raporlarının da değerlendirildiği toplantıda Başbakan ve MKYK üyelerinin, 'Faiz lobisi ve dış destekçileri hükümete karşı sokakları savaş alanına çevirerek sivil darbe yapmak istedi. Sivil darbe girişimi önlendi. İçerdeki ve dışardaki organizatörlerin üzerine gidilecek ve darbe girişiminin hesabı sorulacak' görüşü dile getirildi.

SPEKÜLATÖRLERE GEREKENİ YAPIN

CHP ve yan kuruluşlarının güdümüne girmeye başlayan eylemlerin biran önce bitirilmesini isteyen Erdoğan, faiz lobisinin operasyonlarına rağmen borsadaki kaybın az olduğunu kaydetti. Borsada kaybın 1 milyar 70 milyon dolar olduğunu belirten Başbakan, ekonomi kurmaylarına 'Borsa spekülatörlerine karşı gerekli adımları atın' talimatı verdi.

HALK GERÇEK YÜZLERİNİ GÖRDÜ

Erdoğan kurmaylarına 'Eylemler nedeniyle moral bozukluğuna gerek yok. Hiç merak etmeyin bu olaylar bizim lehimize oldu. Halk onların gerçek yüzünü gördü.' değerlendirmesinde bulundu. Çevre duyarlılığı olanlarla her türlü işbirliğine hazır olduklarını belirten Erdoğan 'Kabul etmeleri halinde birlikte hareket edebiliriz' dedi. AK Parti MKYK'da, Gezi Parkı projesine tepkileri kullanılarak, sivil darbe teşebbüsünde bulunan dışardaki ve içerdeki organizatörlerin, çevreci endişelerle eylemlere katılanlarla birlikte değerlendirmeyeceği belirtildi.

Kritik MKYK'da alınan kararlar

Gezi eylemleri nedeniyle kritik hale gelen AK Parti'yi MKYK'da partiyi tanımayan 90 kuşağı gençlerle ilgili raporlar da sunuldu. Toplantıdan gençlerin daha çok dinlenmesi yönünde karar çıktı. Bu konuda gençlerle Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'in görevlendirildi. İçişleri Bakanı Muammer Güler'in de sosyolog ve toplum uzmanlarıyla bir araya gelmesi kararlaştırıldı. Partinin sosyal medya konusunda da geniş çaplı bir araştırma yapması karara bağlandı. Yapılacak araştırma bir rapor halinde Başbakan Erdoğan'a sunulacak.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBarack ObamaBaşbakanBaşbakan YardımcısıBorsaBülent ArınçCumhuriyet Halk PartisiDarbeGezi ParkıHüseyin ÇelikİstanbulMuammer GülerNükleer SantralRecep Tayyip ErdoğanSavaşSosyal Medya
Görüş Bildir