#BizCinderellaDeğiliz! Hindistan'da Kadınlar 'O Saatte Ne İşi Vardı?' Diyen Politikacıya Tepkili

 > 
334PAYLAŞIM

Hindistan’da bir politikacının, tacize uğrayan kadının ‘o kadar geç saatte dışarıda’ olmaması gerektiğini söylemesinden sonra ülke genelinde kadınlar tepki göstermeye devam ediyor. Hindistanlı kadınlar gece yarısından sonra dışarıda çektikleri fotoğrafları #BizCinderellaDeğiliz etiketiyle sosyal medya üzerinde paylaşarak tepkilerini sürdürüyorlar.

Konusu geçen taciz olayında Varnika Kundu isimli kadın, geçtiğimiz cumartesi gece yarısından hemen sonra aracıyla evine dönerken iki adam tarafından saldırıya uğramıştı.

Guardian'ın haberine göre Facebook üzerinden yaptığı paylaşımda kadın, iki adamın önce araçla birkaç kilometre boyunca onu takip ettiğini, daha sonra aracın önünü kesip camlara kırmaya çalıştıklarını anlattı.

“Gecenin bir yarısı tek başına bir kadını taciz etmekten gerçekten keyif alıyor gibiydiler, araçla bile peşimden gelmeleri, aracı üzerime kırmaları beni korkutmaya yetmişti.”

Varnika ayrıca sözlerine ‘tecavüze uğrayıp, bir lağımda cesedim bulunmadığı için’ şanslı olduğunu ekledi.

Varnika olayın yaşandığı bölgedeki Bharatiya Janata Partisi’nin başkan yardımcısı Ramveer Bhatti'nin oğlundan şikayetçi oldu.

Suçluların yakalanması ile ilgili büyük tartışmalar ve rüşvet iddiaları sürerken politikacı Ramveer Bhatti'nin açıklaması büyük tepki topladı.

 “Bu kız gece 12’den sonra dışarı çıkmamalıydı. Neden o kadar geç saatte araç kullanıyordu? Ortam doğru değil, kendimize dikkat etmemiz gerekiyor.”

Ayrıca Hindistan’ın Times gazetesi Ramveer Bhatti’nin şu sözlerine de yer verdi;

“Aileler çocuklarına dikkat etmeli. Gece dışarıda gezmelerine izin vermemeli. Çocuklar akşam evlerine vaktinde gitmeli, neden gece dışarıdalar?”

Oğlu Vikas Barala ve bir arkadaşı kısa süreli olarak tutuklandıktan sonra serbest bırakıldı.

Hindistan televizyonuna konuşan Varnika ve babası ise bu tür bir eleştiriyi asla kabul etmediklerini dile getirdi.

“Bu olayın benim namusuma ve hayatıma olan etkisini mi düşünmem gerekiyor? Eğer o adamlar beni yakalasaydı benim hayatıma ne olacaktı? Nerede, saat kaçta , ne yapacağım sadece beni ilgilendirir.”

Politikacının yorumları Twitter’da kadınlar arasında büyük bir tepki oluşmasına sebep oldu. #AintNoCindirella (#BizCinderellaDeğiliz) etiketiyle paylaşımlar devam ediyor.

"Dışarı çıkmanın vakti geldi!"

"Bakın gece yarısı ve ben dışarıdayım!"

"Sevgili gerici Hindistan, gece ya da gündüz canım nasıl isterse öyle yaparım. Beni durdurma hakkının olduğunu aklına bile getirme!"

"Oops saat 01.45 ve ben Delhi sokaklarında kısa bir elbiseyle geziyorum, sıkıysa durdurun beni!"

"Eğer 12'de dışarıdaysam bu kimseye bana tecavüz etme, rahatsız etme ve takip etme hakkı vermez. Benim itibarım 7/24 benim sorumluluğumdur."

"Ne istersem, ne zaman istersem yaparım."

Varnika davasına Türkiye'den de destek artıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yagmurainy

Kadınların o saatte dışarı çıkma hakları yoksa erkekler neden çıkıyor? Bence eşcinsel sapıkları sokaklara salmalıyız sonra da tüm erkeklere....

gzm-ynklr

sene 2017 neler konuşuluyor ya.Hintli kadınlar iyi yapmış.

pazz

Vayy anamm be Hindistan'a bak sen.. Koskoca dünyanın en hızlı gelişen ülkelerinden olan sen bile Türkiye iktidarini örnek alıyorsunuz kendinize demek. O halde yükselişinizle batışınız bir olacak..

Gizli Kullanıcı

Peki Erkeğin o saatte ne işi vardı?

pazz

Düşündürdün..

yagmurainy

İşte aradığım yorum

kusursuzlugunkusuru

"Ortam doğru değil" diyen kişinin "mesleğinin" o ortamı düzeltmek olan politikacı olması! Deminki haber yorumumda kızlara savunma sporu öğrenin dediğimde tepki gösteren oldu bizdeki zihniyeti değiştirmek için en az bi 100 sene gerekli dedim ya çok iyimserim aslında!

Görüş Bildir