Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

‘Sincar'da Yeni Bir Kandil'e Müsaade Etmeyiz’

0PAYLAŞIM

PKK'nın Irak'ın kuzeyindeki Sincar'da yeni bir Kandil kurmak istediğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Biz ona müsaade edemeyiz' dedi. FETÖ soruşturmalarıyla ilgili 'mağduriyet' itirazlarına dair de konuşan Erdoğan, "Kimse bize mağdur edebiyatı yapmasın. Eğer benim yakın arkadaşlarım içinde de varsa onlara da sesleniyorum: Sakın bize mağdur edebiyatı yapmayın arkadaş" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen Gazi ve Şehit Yakınları Atama Töreni'nde konuştu.

 Erdoğan, Fırat Kalkanı harekâtı kapsamında El Bab'a kadar ilerleneceğini söyledi ve ekledi: 

"Ondan sonra Menbiç’e, Rakka’ya ilerleyeceğiz. Sayın Obama ile görüşmelerimiz oldu. Bu tür adımlar atacağımızı kendileri ile paylaştık. PYD, YPG gibi örgütlere ihtiyacımız yok, Rakka’da sizle atalım biz birlikte hallederiz, Bu gücümüz var."

'Suriye ve Irak’ta, Musul’da ve Telafer’de, Sincan’da bu mücadeleyi sürdüreceğiz'

Erdoğan, Irak'ın kuzeyindeki Sincar'da da PKK'nın yeni bir Kandil kurma peşinde olduğunu, buna müsaade etmeyeceklerini söyledi:

"Bunlar nedir ya basit terör örgütü, bunların hepsi aynı. Suriye ve Irak’ta, Musul’da ve Telafer’de, Sincan’da bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Sincar, yeni Kandil olma yolunda. Biz ona müsaade edemeyiz. Telafer’de Türkmen kardeşlerimiz ikiye bölündü. Bir kısmı Şia, bir kısmı Sünni. Orada mezhepler çatışması var, biz bunu istemiyoruz. Telafer’e sesleniyorum, İslam’da birleşin. Suriye ve Irak’ta bekamızı tehdit eden hiçbir gelişmeye seyirci kalmıyoruz, kalmayacağız."

'Kimse mağdur edebiyatı yapmasın'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gülen örgütüne yönelik opeasyonlarda mağdurların olduğu iddialarına da tepki gösterdi; "Kimse bize mağdur edebiyatı yapmasın. Eğer benim yakın arkadaşlarım içinde de varsa onlara da sesleniyorum: Sakın bize mağdur edebiyatı yapmayın arkadaş. Bakın mektuplar geliyor, itirazlar, hepsi aynı kalıptan çıkmış. Siz kimi aldatıyorsunuz ya. Onun için Müslüman bir sokulduğu delikten bir daha sokulmaz" diye konuştu.

'2028 kişi atanıyor'

2028 şehit ve gazi yakınının atandığını belirten Cumhurbaşkanı, şöyle devam etti:

"Bunlardan 419'u 15 Temmuz gazisi veya gazi yakınıdır. Bu atamayla birlikte sadece son 2 yılda, terörle mücadele kapsamında yaptığımız atama sayısı 17 bin 74 kişiyi bulmuştur. Şehit ve gazilerimizin yaptıklarının yanında biliyorum ki bizim devlet olarak yaptıklarımızın sözü bile edilemez. Bu sadece, devletin millete emaneti iadesidir. 

Şehitlerimizin ve gazilerimizin yakınları devlete emanettir. Onları korumak bizim görevimizdir. Başbakanlığım döneminde de dağınıklık gösteren çalışmalar, Aile Bakanlığı platformunda toplanıyor."

'Gerçek mağdur şehit yakını'

Erdoğan, FETÖ'ye yönelik kamu çalışanlarının işten çıkarılmasına da değindi:

"Kusuru bakmayın, gerçek mağdur şehidimin yakınlarıdır. Ben bu zemini hazırlayanlara mı mağdur olacak bakacağım, şehidimin yakınlarına mı? Bunlar haremimize girdiler, ısmarlama evlenme törenleri yaptılar. Pensilvanya’dakinin kendilerine şah damarından yakın olduğunu söyleyecek kadar ileri gittiler. Hiçbir güç bize Rabbimizden daha yakın olamaz. Bunlar sapık."

Bazıları evini, arabasını satıp bunların bankasına yatırdı. Şimde bunlar içeri alınınca ‘Biz mağduruz’ diyorlar. Ne mağduru ya? Sen paranı, maaşını, evini bunlara yatıracak kadar zekisin. Unutmayın, hainlerin de zekisi var. Kendi siyaset arkadaşlarımdan, muhalefetten, her kesimden kişi bunların üzerine çok gittiğimi, haksızlık yaptığımı söylüyor. Sadece milletim beni kayıtsız, şartsız destekliyor.

'Yakın arkadaşlarıma sesleniyorum'

Kimse bize mağdur edebiyatı yapmasın. Eğer benim yakın arkadaşlarım içinde de varsa onlara da sesleniyorum. Sakın bize mağdur edebiyatı yapmayın arkadaş. Bakın mektuplar geliyor, itirazlar, hepsi aynı kalıptan çıkmış. Siz kimi aldatıyorsunuz ya. Onun için Müslüman bir sokulduğu delikten bir daha sokulmaz.

Bu kişilerin, en yakınımız bile olsa, adalete teslim edilmelerini sağlamak zorundayız. Şehitlerimize bunu borçluyuz. Bizim açımızdan 15 Temmuz’un anlamı ve fotoğrafı gayet açıktır. Halkımız bir şey söyledi, ‘Tek millet’ dedi. Tek bayrak dedi.

İdam tartışması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis'in idam yasasını değiştirip onayına göndermesi durumunda onaylayacağını yineledi. Erdoğan şunları söyledi:

"Bizim 246 şehidimiz var, onlardan 39’u öldü. Demek ki bizim güvenlik güçlerimiz bunları nerede bulursak öldürelim demedi. Şu anda dünyanın büyük çoğunluğıunda idam var. Daha geçen gün ABD’de tutuklanmış biri infaz edildi. Bize akıl verenler aklını kendine saklasın."

Ajanslar ve Al Jazeera

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir