Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

"Simgelerin Köprüsü"Nde Kuzey Yönlü Geçici Çalışma Halatı Montajı Başladı

0PAYLAŞIM

"Simgelerin Köprüsü"Nde Kuzey Yönlü Geçici Çalışma Halatı Montajı Başladı

ÇANAKKALE Anadolu Ajansı - Çanakkale Boğazı'nda imali sürdürülen 1915 Çanakkale Köprüsü'nde kuzey güzergahlı geçici çalışma halatı kurulumuna başlandı.

Bitirildiğinde "Dünyanın en büyük orta sarihlikli asma köprüsü" unvanını alacak, renkleri, figürleri ve değişik özellikleriyle "sembollerin köprüsü" olacak proje için Lapseki ilçesi Şekerkaya ve Gelibolu ilçesi Sütlüce şantiyelerinde çalışmalar süratle sürüyor.

Gemiyle 35 dakika süren boğaz geçişini 6 dakikaya indirecek köprünün özellikle yaz sezonu gibi yoğun yarıyıllarda uzun taşıt kuyruklarını ortadan kaldırması bekleniyor.

"Çanakkale Boğazı'nın gerdanlığı" olarak nitelendirilen köprüde, her iki yakada suyun içindeki blokların üst üste yerleştirilmesiyle hazırlanan ve Türk sancağını simgeleyen kırmızı beyaz renklere sahip ayakların bitirilmesiyle değişik çalışmalara ağırlık verildi.

Köprünün Lapseki bölgesindeki çalışmalarda ise otoban irtibatları, köprü ve menfez gibi irtibat ara personellerinin inşası devam ediyor.

İstanbul ve Balıkesir'e bağlanacak yollarda kullanılacak gişeler, ara yollar ile kavşak irtibatlarının yapılması için de çalışmalar sürdürülüyor.

Lapseki şantiyesinde, itme sürme usulü ile imal çalışmaları devam eden Asya yaklaşım viyadüğünün sağ ve sol tabliyelerinin üretimine de devam ediliyor. Tabliyeler Lapseki'nin içinden geçen Çanakkale-Bursa kara yoluna kadar erişti.

  • Geçici çalışma halatı kurulumu

Köprünün inşaat çalışmalarının en ehemmiyetli kısmını oluşturan geçici çalışma halatı kurulumu harekâtları da sürüyor.

Geçen hafta güney güzergahlı kurulumu bitirilen halat çalışmalarının ardından kuzey güzergahlı çalışmalara başlandı.

Halat kurulumunun yapılabilmesi için Çanakkale Boğazı'nın transit gemi geçişlerine kapatılması kararı alındı.

Bu kapsamda, 1915 Çanakkale Köprüsü inşaat faaliyetlerinin sıhhatli olarak yürütülmesine imkân sağlamak emeliyle boğaz 05.00 ile 17.00 saatleri arasında çift güzergahlı olarak transit gemi geçişlerine kapatıldı.

Çalışma ile Avrupa ve Asya kıtaları bir halatla birleştirilmiş olacak.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir