'Sığınmacı Krizi Kırılma Noktasında'

9PAYLAŞIM
'Sığınmacı Krizi Kırılma Noktasında'

Uluslararası insani yardım kuruluşları, Suriye’deki sığınmacı krizinin bölge ülkeleri üzerinde ağır bir yük oluşturduğunu belirterek, sorumluluğunu yerine getirmeyen ülkelerin harekete geçmesi çağrısı yapıyor.

30’dan fazla insani yardım kuruluşu ve örgütü, sığınmacıların ağırlanması konusunda görevini yerine getirmeyen ülkelerden 180 bin sığınmacıyı kabul etmesini istedi.

İnsani yardım kuruluşlarına göre eğer bu ülkeler 180 bin sığınmacıyı kabul ederse bu durum komşu ülkeleri sınırlarını Suriyelilere açık tutmak konusunda cesaretlendirebilir.

İnsani örgütler, kapasitesi kısıtlı olan ve sığınmacılar konusunda sıradışı bir cömertlik ortaya koyan Ürdün ve Lübnan’daki durumun ‘kırılma noktasına’ geldiği uyarısında bulunuyor.

Yaklaşık 1.6 milyon Suriyeli sığınmacıyı ağırlayan Türkiye de, sığınmacılar konusunda Batı ülkelerini üzerine düşeni yapmadıkları gerekçesiyle eleştiriyor.

En fazla Suriyeli sığınmacıyı ağırlayan ülkeler arasında Lübnan, Türkiye ve Ürdün başı çekiyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen hafta yaptığı açıklamada uluslararası toplumun Suriye meselesi ve sığınmacıların durumuyla ilgili tavrını, “Yakılmış yıkılmış bir Suriye var. Benim ülkem bunu bedelini ödüyor. 1 milyon 600 bin kişi benim ülkemde. Şu ana kadar 5 milyar dolar harcadık. Dünyadan bize gelen 200 milyon dolar” sözleriyle eleştirmişti.

Zenginler Suriye yükünü çekmiyor

Uluslararası Af Örgütü, iç savaşın sürdüğü Suriye’den kaçan sığınmacıların ‘yükünün’ Türkiye’nin de aralarında bulunduğu bölge ülkelerinin üzerine yıkıldığını, zengin ülkelerin üzerine düşeni yapmadığını açıkladı.

Londra merkezli Uluslararası Af Örgütü, gelişmiş ülkelerin kendi topraklarına kabul ettikleri sığınmacı sayısı oranının ’gülünç’ olduğunu belirtti.

Örgüt, resmi rakamlara göre sayıları 4 milyona ulaşan sığınmacıların ‘yükünün’ Türkiye, Lübnan, Ürdün, Irak ve Mısır’ın üzerine yıkıldığını vurguladı.

Rapora göre Almanya dışındaki tüm Avrupa ülkeleri, komşu ülkelerde yaşayan sığınmacıların yalnızca yüzde 0.17’sini ağırlamayı taahhüt ederken; Rusya, Çin ve Körfez ülkeleri bu konuda hiçbir şey yapmıyor.

Zengin ülkelerin bu konudaki tavrını ‘şoke edici’ olarak tanımlayan örgüt, “Gelişmiş ülkeler sadece para vererek sorumluluklarını yerine getirdiklerini düşünemezler” açıklamasını yaptı.

Suriye’de Mart 2011’den bu yana devam eden çatışmalar ve iç savaşta 200 binden fazla Suriyeli hayatını kaybederken ülkedeki insani durum her geçen gün daha da kötüleşiyor.

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı kaynak yetersizliği nedeniyle farklı ülkelerdeki 1.7 milyon Suriyeli'ye gıda yardım kuponu dağıtımını askıya aldı.

Dünya Gıda Programı’nın Aralık ayında yardımları sürdürebilmesi için 64 milyon dolarlık kaynağa ihtiyacı var.

Birleşmiş Milletler, 12,2 milyon Suriyeli'nin yardıma ihtiyaç duyduğunu açıkladı. Temmuz ayında 10,8 milyon olan yardıma muhtaçların sayısı 4 ayda 1,4 milyon arttı.

İnsani durum felaket boyutuna çok uzun zaman önce ulaşırken, ülkede iç savaşı sonlandıracak bir siyasi çözümün de yakın zamanda hayata geçmesi mümkün gözükmüyor.

Kaynak: Al Jazeera ve AFP

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir