#SeviyorumOnu! Vatanım Sensin'den Kalplerimizi Fetheden Bir Bölüm Daha!

14bPAYLAŞIM

Vatanım Sensin dün gece yine reyting rekorlarını kırdı geçti, sosyal medyayı da yerle bir etti. Bu ilgiyi elbette ki sonuna kadar hak etti. Çok ama çok güzel bir bölümdü, sevgili Onedioperverler!

Lafı uzatmadan, bölümü didiklemeye başlayalım.

Geçen haftaki bölümde çıtayı fazlasıyla yükselten dizi ekibi, dün geceki bölümde adeta kendini aştı.

Tek Kelimeyle Muazzamdı! Vatanım Sensin'in Tüylerimizi Diken Diken Eden Son Bölümü - onedio.com
Tek Kelimeyle Muazzamdı! Vatanım Sensin'in Tüylerimizi Diken Diken Eden Son Bölümü - onedio.com

Çünkü bu sefer güzel bir "ters köşe" vardı!

İki hafta öncesine kadar, fragmanlardaki sahnelerin dizi senaryosuyla hiç uyuşmaması ve mantığa aykırı olay örgüleriyle seyircilerini feci kızdıran Vatanım Sensin, bölümlerdir yapmaya çalıştığı "ters köşe" meselesini bu bölüm çok çok iyi kıvırdı! Resmen ağzımız açık kaldı. Ama oraya gelmeden önce çok güzel detaylarımız var...

Ona hakkını vererek başlamamız şart: Bu bölüme damgasını vuran karakter ve oyuncu kesinlikle Demet Evgar oldu!

Allah!

Öyle ki; ekrana çıktığı an, Demet Evgar'ın ismi saniyesinde Twitter'da en çok konuşulanlar listesine girdi.

"Efendi değil! Hatundur karşındaki, kumandan! Fatma, Kara Fatma derler!"

Yüzüklerin Efendisi'ndeki Eowyn sahnesini hatırlattı biraz; "Hiçbir adam beni öldüremez" diyen Nazgul'e "Ben adam değilim, kadınım!" diyerek kılıcını saplayan kahraman Eowyn...

Bir taraftan da "Her adam ölümü tadacaktır, fakat biz adam değiliz" diyen Khallesi gibi... "Hatun" kelimesini adeta bir onur rütbesi gibi vurgulayarak söyleyen şiveli Kara Fatma, tüylerimizi diken diken etti.

Arada tek bir fark var: Bizim kahramanımız Kara Fatma, fantastik bir karakter değil, gerçekti! Fazlasıyla da gerçek bir savaşta mücadele etmişti! :)

O dimdik duruşu ve keskin bakışlarıyla kendisine doğrultulmuş silaha korkusuzca yürüyerek peçesini açtığında "İşte Türk kadını be!" diye haykırdık biz! :)

Gerçek bir kahraman olan Kara Fatma'ya bir saygı duruşu niteliğinde olan bu sahneler, "Türk kadını evinin süsüdür" gibi söylemlerde bulunanlara bazı gerçekleri hatırlatmıştır umuyoruz!

"Bu vatan sadece sizlere değil hatun kısmısına da emanettir."

Zira bu vatan sadece sizin değil, aynı zamanda da bizimdir!

Açıkçası Vatanım Sensin'in piyasanın diğer dizilerine kıyasla en muhteşem farkı; güçlü kadınları! Her ne kadar Yıldız konusunda çeşitli aşağılamalar ve haksızlıklar yapılsa da, genel olarak dizi kadınları oldukça başarılı ve kalıp dışı bir şekilde yansıtıyor. Bu bölümün güçlü kadın tasviri sadece Kara Fatma ile de sınırlı kalmadı. Lakin oraya içeriğin sonuna doğru yeniden değineceğiz. 

Şimdilik Demet Evgar'a teşekkür ediyor, Kara Fatma kahramanımızın da ruhu şad olsun diyor ve dizinin diğer katakulli dolu meselelerine geçiyoruz.

Şehirlerini Yunan ordusu işgal etmişken, "din düşmanı, padişah karşıtı" diyerek kendi evlatlarına saldıran bir halk...

Bölüm bu açıdan yine oldukça manidar başladı. Nefret, ötekileştirme ve düşmanlığın, fanatikçe hedef gösterilene saldırmanın nasıl da bir cahillik ve salaklık olduğu daha ne kadar açık bir şekilde yüzümüze vurulabilirdi, bilmiyorum!

Bu dizi; senaryosu ve oyunculuklarıyla elbette her özgün üretim gibi bir sanat eseri... Ve umuyoruz ki sanat bu sefer gerçekten de bir toplumu kurtarabilir!

"Kim derdi ki, Mustafa Kemal bir gün ortak bir gayemiz olmasına sebep olacak."

Mustafa Kemal nefretinin birleştirdiği taraflar... Yorum yapmıyoruz :)

"Sen asla kuvvacı olamazsın Tevfik!"

Miralay Tevfik yine en sinir bozucu fakat eğlenceli kötü performansını sürdürüyor. Özellikle Eftalya ile kahkaha sahnesi muazzamdı!

Lakin Cevdet ile karşılıklı konuşmaları dişlerimizi sıkmamıza sebep oldu.

Cevdet'in ciddi anlamda sabrı taşmak üzere...

Hazır elinde sopayla dururken oracıkta bir pekmezini akıtsın istedik lakin henüz vakti var.

Cevdet'in -her ne kadar olayların hızlı akışı arasında pek fark edilmese de- sinirleri ciddi anlamda bozulmaya başladı. Her an mavi ekran verebilecek gibi olduğunun sinyallerini veriyor. Azize'ye çocuğuna kendi adını koymasını söylemesi bunun bir işaretiydi; öleceğini düşünüyor. Ayrıca Tevfik'i dinlerken sopayı sertçe kavrayışı ve bölüm sonunda ulu orta yerde silahını eline alışı yavaş yavaş kontrolünü kaybettiğini -her an öfkesine yenilebileceğini gösteriyor.

Lakin benim ileriki zamanlar için tahminim: Cevdet kontrolünü kaybetmeye başlayacak evet, ama bu defa Azize devreye girecek ve ikisini de idare etmeye başlayacak. Hadi bakalım!

Ne çektin ve Cevdet Paşa!

Gelelim bizim gencolara: #HiLeon yine çok tutkulu! Fakat Leon için ciddi anlamda bir sona gelindi...

Leonidas; ebeveynlerinin ismini yenilmez efsanevi kumandandan seçtiği, "yiğit ve savaşçı" olması gereken şair ruhlu, merhametli çocuk sonunda yaradılışına ve doğasına yenildi. Üzerine biçilen üniforma pot durdu, apoletler ağır geldi, olmadı.

Leon, her ne kadar ölmemiş olsa da, "asker Leon" artık bitti, arkadaşlar. Bundan sonra muhtemelen hapse girecek, tutuklu ya da kaçak olacak. Başka bir yolu yok. Leon, öldü. Çürüme sürecine girecek ve küllerinden yeniden doğacak. "Sevdaya yenildim" diyen Leon, "sevda" ile güç bulacak. Aha da buraya yazıyorum!

Evladı haricinde herkesten ve her şeyden nefret eden Veronika, Leon'un intihar mektubunu bulunca elbette ki her şey açığa çıktı.

Artık Leon'un bir hain olduğu annesi, babası ve ordunun kilit adamları tarafından biliniyor. 

Bu Veronika için hiçbir şeyi değiştirmeyecek olsa da, Vasili için durum öyle değil.

Veronika her şeye uyandı, lakin Leon'un Hilal'e aşık olduğunu bir türlü anlayamadı. Komik! :)

Ayrıca küçük oğlunu Türklere yardım ettiği için "hain" ilan eden Vasili, hayatta kalan büyük oğlunun bir Türk olarak büyüdüğünü öğrenince ne yapacak acaba?! :)

Hem de Kuvvacı bir Türk! :)

Hilal sen çatık kaşlarına ve inatçı tavrına rağmen gerçek bir minnoşsun ve artık bunu gizleyemiyorsun! Veronika'ya kıyamadı!

Anne yüreğinin böylece acı çekmesine dayanamadı; dimdik duran acımasız Veronika'nın da evlat acısıyla iki büklüm olması yürekleri dağladı. Ah ya!

Şimdiiiii... Gelelim bölüme adını veren sahneye: Seviyorum onu!

Civciv Hilal, Leon için kendisini siper etti. Şaşırmadık elbette...

Mehmet'in bu sahnedeki kinini belki "anlayabilen" olursa; Mehmet'in Andreas'ı da sebepsiz yere öldürdüğünü hatırlatmak isterim. Mehmet "bu bana yetmez" diyor, düşmanlığı, nefreti ve intikamı körüklüyor. Mehmet, toplum olarak bizim tedavi etmemiz, şifalandırmamız gereken yanımız. Mehmet yapayalnız kalmış, yaralanmış travmalı bir çocuk. Her önüne gelen Yunan'ı öldürmesi ise ne adalet, ne de hak... 

Leon ise zaten hayatından vazgeçmiş bir kere... Ta ki o sözleri duyuncaya kadar: "Seviyorum onu"

Hilal, deli gibi aşık olmasına ve bunu açıkça itiraf etmesine rağmen, Leon ile gitmeyi reddetti. Çünkü hayatta her şey aşk değildir!

Dizilerde ve filmlerde kadınlarla ilgili dayatılan bir klişeyi daha işte böyle kırdı geçti! Helal olsun kız Hilal! 

Evet, Hilal aşık, Hilal çok seviyor ama Hilal için hayatta aşktan daha önemli şeyler de var. Hilal burada kalacak ve mücadele verecek.

Bu veda çok acı oldu ya...

Peki Leon'u kim ihbar etti?

Siz de Yıldız'ın günahını alanlardan mısınız?

Lakin unutmayın; Mehmet de ihbar etmiş olabilir! Yıldız, Leon'a aşık değildi, üstelik Hilal'i atsa bile Ali Kemal'i böylesine bir tehlikeye atmaya cesaret edemeyebilirdi. Lakin Mehmet, Hilal'e cayır cayır aşıktı ve kaybedecek bir şeyi de yoktu... Bence Mehmet yaptı...

Neyse, Leon için hava hoş. Üzerine doğru koşan orduyu görünce önce Hilal'in saklanıp saklanamadığını kontrol eden, sonra da sakin sakin teslim alınmayı bekleyen bir bezgin o...

Milletin mebusları katledildi. Artık Azize de oyunun içinde!

Taktikse taktik! Azize de ajanlığa başlıyor. Herkesin ama herkesin bir katakulli çevirdiği bu ortamda, biraz da Azize'yi göreceğiz. Zaten Azize kurban rolünü çoktan reddetmişti. 

Ayrıca kocasının gerçek bir aziz olduğunu anlamasına çok çok çok az kaldı!

Lakin Rıza Bey'in kuvvacılara karşı olması da nedir?!

İşte bu bizim için gerçekten de büyük şok oldu. Yorumumuz yok, bekleyip göreceğiz!

Zira Rıza Bey'i, özellikle o at arabasında Mehmetçikle ettiği sohbetler sırasında çok sevmiştik. "Benim canım da, senin canın da eşittir" diyordu. Cumhuriyeti, demokrasiyi temsil ediyordu. Nasıl oldu da bir anda döndü?! 

Kesin altından bir şey çıkacak. Kesin!

Biz bu oyunun sonunu biliyoruz. Lakin verilecek kayıpları izlemek can acıtıcı... Hem de cevap oldukça açıkken!

İletişim, empati, sevgi...

Bakalım gelecek bölümler neler getirecek. Hadi bakalım!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
dnz-krg

yazmiyim yazmiyim diyorum yazacam tutamıcam kendimi. hiç hayatında yunan tanımamış bir senarist kalkıp yunan subayı yazınca bu çıkıyor tabi ortaya. ömrü hayatımda kendim dışında dünya kadar yunan tanıdım. milliyetçisinden, en aidiyet duygusundan yoksun olanına kadar bir tanesinin ülkesinin çıkarlarını bir kadının şeyi uğruna sattığına şahit olmadım. aşk bile bir gerekçe olamaz. insan sevmekten hareketle vatan sevgisi anlatan senarist neden iş yunana gelince insan sevmekten vatana ihanete işliyor bu? tamam türklere dizi yazıyorsun da o karşıdaki tombul kız da arada bir fedakarlık yapsa diyorum. herşey türk kadının şeyi midir? hedef bu mu yani? bir yunan olarak hicap duydum senaryonuzdan pes.

marblingg

Adı üstünde senaryo, bir de yanlış yorumluyorsunuz bence, sırf bir yunanla evlenip iyi bir hayat yaşamak amacı olan bir Yıldız karakteri varken, o Yıldız ki başhekimi ihbar etmiş, öldürülmesine vesile olmuştur. Bu milli mücadeleye ihanettir, bir nevi vatana ihanet! Hadi onu da görmediniz, ağızlarından köpükler saçarak hem yunanlı hem de Atatürk'ün izinden giden Türklerin dükkanlarını yağmalayan Türk karakterler de içinize su serpmediyse şunu düşünün bari; Leon işgalci bir milletten, yani yunan gelmiş toprağımızı işgal etmiş, toprağını savunan bu insanlardan birine aşık olarak, insan öldürmenin yanlışlığını savunan, savaş istemeyen bir karakter. Kaldı ki yunanlıların bu kadar masum bir işgal gerçekleştirmediğini sanırım siz de en az benim kadar iyi biliyorsunuzdur. Diğer devletlerin açık açık yaptığı Türk düşmanlığın yanı sıra bizlerin diğer ırkları daha yumuşak yansıttığımızı düşünüyorum. Serzenişiniz yersiz ve haksız.

dnz-krg

bir kadının zengin veya mevki sahibi biriyle evlenmek istemesi ne zaman vatana ihanet oldu ki? alt tarafı etik değil diyebiliriz. başhekimi ihbar ettiyse bunu da onu zorla evlendirmeye kalkan sözde vatansever ebeveynleri düşünmeliydi bence. türk karakterlerin kötü yansıtılması neden benim içime su serpsin bilemedim. inanın bana askerliğini komando olarak yapıp leon'dan çok daha fazla hümanist olan dostlarım var. ama hiç birisi bir türk kıza aşık oldu diye de kendi ülkesini satmaz. türklerde hep bir beklenti var sizin dininizi değiştirip islam'a geçince alkışlıyor, sizin vatanınızı değil türkiye'yi seçince alkışlıyor. tam tersi olduğunda bu da insanın özgür iradesidir demiyor. hilal hristiyan olup, yunanlarla birlikte hareket etseydi. yıldız bunu yapabilecek fikriyatta olduğu için suçlanıyor: ))) bu kadar çifte standartlı olmamak lazım bence. türk düşmanlığı bir olgu olarak varsa acaba neden var diye de türklerin kendilerine bir bakmaları gerekmez mi? hep siz mi haklsınız?

marblingg

Nedense tüm maddeleri tek tek yazmış ''işgal''den ise hiç söz etmemişsiniz :)) Yunan işgalini anlatan bir yapımın Leon'u nasıl tasvir etmesini beklerdiniz pardon? Bence bu karakter fazlasıyla incelikli yazılmış.. Tebrik etmeniz gerekirken tenkit ediyorsunuz. Tarihe girmek istemem zira faşist de değilim ama vatanımı seviyor olmam başka ırkları sevmeyeceğim anlamına gelmiyor. Zira eşit şartlarda benim de başıma bu gelse; işgal ettiğimiz ülkesine korumak için mücadele eden, bu uğurda gözünü kırpmadan ölüme giden insanların katledilmesini engellemek için ben de ses çıkarmazdım. Çünkü ben orada vatan savunmuyorum İŞGALCİYİM... Bilmem anlatabildim mi *.*

dnz-krg

söz konusu tarihte örneğin çeşme nüfusunun yüzde 98'i yunan. izmir'de ağırlıklı bir yunan nüfus var. işgalci kelimesi biraz anlamsız kalıyor. yunanlar zaten o toprağın insanlarıydı. kendi topraklarına geldiler. leon'un işgalci olarak göreceğini hiç sanmıyorum kendisini zira her fırsatta gururla bahsettiği (ki ben de öyle hissediyorum) antik yunan kültürünün doğduğu topraklar burası. o yüzden niçin işgalci hissetsin? türkler işgalci hissetse belki daha yerinde olurdu.

marblingg

Orada yaşayan ırkın sayı çokluğu mu belirliyor kimin toprağı olduğunu? Neresinden savunsanız elinizde kalıyor. Osmanlının çöküşte olmasından faydalanmak istemese YUNANLILAR bu işgale cesaret edebilirler miydi? İŞGALE İŞGAL dediğinizde yeniden tartışırız ama samimi gelmeyen bu atışmayı bölmek durumundayım *.*

marblingg

Bir de şu ayrımı iyi yapalım lütfen. Leon sadece Hilale aşık olduğu için değil, yapılanların yanlış olduğunu düşündüğü için de silahlara ses çıkarmamıştı. O bahsettiğiniz hümanist arkadaşlarınız gerçekten hümanistse insan hayatının her şeyden önemli olduğunu da düşünmeliler, ki bu vatana ihanet değildir *.* İyi günler

dnz-krg

madem öyle türkler de yunan askerlerini vurmasalardı o kadar insan hayatıydıysa önemli olan. biliyorsunuz ki onlarca yunan komünisti asılmıştır bu savaşa karşı oldukları için. işgale örnek amerika'nın ırak işgalidir mesela. çünkü amerika'nın ortadoğu'da işi yok. ama yunan için anadolu böyle değildir. anadolu kelimesi bile yunancayken, anadolu diyar-ı rum olarak adlandırılmışken, yerleşim yerleri yunanca, halkının etnik kökeni anadolu'ya dayanıyorken, siz kimsiniz yunanları işgalci olarak nitelendiriyorsunuz? siz kimsiniz bize yabancı muamelesi yapıyorsunuz? tam tersine bir devletin siyasi varlığına değil halkına inandığım için türk ve yunanların bir arada yaşayabileceğini savunuyorum. bu türklerin yunanları kovması şeklinde olamaz ama. herşey hakkı olan türkler, ama hiç birşeye hakkı olmayan yunanlarsa bu şekilde tabi bizi işgalci görürsünüz çok normal.

marblingg

Siz İŞGALE gelerek askeri varlığınızı İzmir'e yığmadan önce Türkler ve yunanlar gayet güzel yaşıyormuş zaten *.* Asıl siz kimsiniz ki özgürce insanca yaşamanıza izin veren bir ırkın toprağını elinden almaya kalkıp, kadınlarına tecavüz edip, evlerinden sürüp ele geçirmeye çalışasınız? Bence Tarihi iyi öğrenmelisin. Gelip burada ahkam keseceksen ayıplı bir tarih üzerinden kesme bari..

marblingg

Madem öyle Türkler de yunanları vurmasaydı'ymış. Bu nasıl bir bakış açısı, seni öldürmeye çalışan evini yurdunu almaya çalışanı vuran mı suçlu oluyor? Komik *.*

dnz-krg

yunanlar siyasal sistemin yıkılmasından dolayı kendileri yeni bir siyasal sistem kurdular. yunanların anadolu'da yaptığı hataları savunmuyorum. elbette hatalar oldu. ama türkler de yunanistan'ı işgal ederken benzer şeyler yaptılar. yunanlar ve türkler gayet güzel yaşıyorlardı derken herhalde gayrimüslimlerin ikinci sınıf olduğundan haberdar değilsiniz osmanlı'da.

maivedeniz

Kesin Yıldız

aerialz

"milli mücadele er işi değil, yürek işidir."

bilge-gul

fragman çıkmıyo deliricem

dusunen_odun

bazı mantık hataları var, Yunan subayları harp okulundan torpille mezun olmuş gibi hep :D

dnz-krg

çünkü yunan subayı:P yunan erkeği diye bir konsepti duymadın mı sen hiç: )) yunan tanrıları diye boşuna demiyorlar: ))

dusunen_odun

ha torpil oradan geliyor yani

Görüş Bildir