Görüş Bildir

'Seçimler Siyasi Faaliyet Değildir' Diyen Binali Yıldırım Ekledi: 'Herkes İstifa Ederse Ben de Ederim'

Anasayfa > Gündem

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday gösterilmesiyle birlikte başlayan istifa tartışmalarını değerlendirdi. 'Benim bir teklifim var' diyen Yıldırım, 'Meclis bu düzenlemeyi yapsın, o zaman bu tartışmalar da sona ersin. Buyursun herkes istifa etsin, biz de edelim' dedi.

AA'da yer alan habere göre, TBMM Başkanı Binali Yıldırım, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla TBMM Tören Salonu'nda parlamento muhabirleriyle kahvaltıda bir araya geldi.

Yıldırım, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'in kendisine yönelik, 'seçimi kazanırsa İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı olmayacağı' yönündeki iddiası hatırlatılarak, 'İstifa etmeyi düşünüyor musunuz?' sorusu üzerine şu yanıtı verdi:

"Meclis Başkanı bağımsız bir üyeden seçilseydi, ne olacaktı, ona ne diyecektik?"

"Meclis Başkanı bağımsız bir üyeden seçilseydi, ne olacaktı, ona ne diyecektik?"

Anayasanın 94. maddesi ve diğer kanunları bir arada düşündüğümüzde, hukuki açıdan Meclis Başkanı'nın aday olmasında herhangi bir sorun ve sıkıntı yok. Zaten tartışma da burada değil, tartışma Anayasanın 94. maddesine göre, siyasi faaliyetler yapılır mı? Yapılmaz. Bizim yaptığımız bir siyasi faaliyet yok, seçim bir siyasi faaliyet değil. Seçim; 'aday olduğumuz işle ilgili vatandaşlara ne yapacaksınız, ne edeceksiniz, niye aday oldunuz?' bunu anlatmaktır. Ben işin mahiyeti olarak soruyorum; eğer Meclis Başkanı bağımsız bir üyeden seçilseydi, ne olacaktı, ona ne diyecektik?' değerlendirmesini yaptı.

"Kim varsa yeni bir seçime giren, madem eşitsizlikten bahsediyoruz, herkes ayrılsın"

"Kim varsa yeni bir seçime giren, madem eşitsizlikten bahsediyoruz, herkes ayrılsın"

Açıklamalarına devam eden Yıldırım şu ifadeleri kullandı, 'Benim bir teklifim var; madem öyle bütün seçime girecekler, bulundukları görevleri bıraksınlar. Meclis bu düzenlemeyi yapsın, o zaman bu tartışmalar da sona ersin. Buyursun herkes istifa etsin, biz de edelim. Bir çağrı yapıyorum. milletvekilleri de ayrılsın, belediye başkanları da ayrılsın, bakanlar da ayrılsın. Kim varsa yeni bir seçime giren, madem eşitsizlikten bahsediyoruz, herkes ayrılsın. Niye bir noktaya yoğunlaşıyoruz.'

Yıldırım'ın açıklamaları sonrası sosyal medyadan da farklı yorumlar geldi...

Yıldırım'ın açıklamaları sonrası sosyal medyadan da farklı yorumlar geldi...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
145
139
46
12
6
6
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?