'Schengen Mutabakatı Sağlandı'

-

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, vize konusunda AB ile mutabakat sağlandığını belirterek, "İnşallah bu yılın ekim ayında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Schengen bölgesine vizesiz olarak girebilecekler" diye konuştu.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Schengen bölgesine vizesiz girebilmesi için AB ile mutabakat sağlandığını belirterek, "Vizenin kaldırılması için mutabakat sağlandı ve inşallah bu yılın ekim ayında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Schengen bölgesine vizesiz olarak girebilecekler ve çok önemli bir sorunumuz, çok önemli bir beklentimiz bu şekilde karşılanmış olacak" dedi. Bakan Bozkır, yedincisi Samsun'da düzenlenen "Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne Üyelik Süreci" konulu sivil toplumla diyalog toplantısında yaptığı konuşmada, AB tarafından sağlanan kaynaklar ve AB ile Türkiye ilişkileri hakkında bilgi verdi.

AB'nin sağlayacağı kaynaklar

AB tarafından sağlanan kaynaklar hakkında da bilgi veren Bakan Bozkır, bu toplantıları düzenlemekteki amaçlarının "AB sürecinden nasıl yarar sağlayabiliriz" arayışı olduğunu belirtti.

AB sürecinde önemli kaynaklar olduğunu, bu kaynakların kullanılabilmesi için de projeler üretilmesi ve bu projelerin de belli bir standartta, belli bir şablon içinde yapılması gerektiğini anlatan Bozkır, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Samsun aslında AB projeleri bakımından gerçekten önemli katkı almış bir şehrimiz. 2002 ile 2015 yılları arasında Samsun'a bin 213 proje verilmiştir ve bunlar karşılığında da bugüne kadar 160 milyon avro kaynak Samsun ilimize ulaşmış vaziyettedir. Bu önemli bir rakam. Bir diğer proje var ki bu da çok önemli bir demiryolu modernizasyon projesi. Bu AB'nin Türkiye'de verdiği en büyük projedir, 285 milyon avroluk katkı sağlandı, Sivas-Samsun arasındaki demiryolunun modernizasyonuna ve inşallah 2017 yılında bu da tamamlanmış olacak. Kırsal Kalkınma Programı kapsamında desteklenen 740 projeye de yaklaşık 65 milyon avro katkı sağlandı. Diğer önemli proje Erasmus dediğimiz 300 bin insanımızın yararlandığı bir proje. Bugüne kadar 600 milyon kaynak aktarıldı, 300 bin insanımız yurt dışı imkanına kavuştu, 400 bin insanımız yararlandı. Şimdi önümüzde 800 milyon avroluk 2020 yılına kadar harcayacağımız bir kaynak var buradan da inşallah 500 bin gencimizi, orta yaşlımızı, meslek erbabımızı bundan yararlandırmayı umuyoruz. Bununla ilgili olarak da bu toplantı çerçevesinde başka sunumlarla bu projeden sizlerin nasıl yararlanacağınız konusunda sizinle bilgiler paylaşılacak."

AB'nin Türkiye'ye Vizelerin Kaldırılması İçin Öne Sürdüğü 72 Şarttan Öne Çıkan 20 Tanesi - onedio.com
AB'nin Türkiye'ye Vizelerin Kaldırılması İçin Öne Sürdüğü 72 Şarttan Öne Çıkan 20 Tanesi - onedio.com

'190 milyon Euro kaynak var'

"Sivil toplum için de önümüzdeki dönemde yaklaşık 190 milyon avro 2020 yılına kadar kaynak var" diyen Bakan Bozkır, AB süreci bakımından son dönemde çok önemli gelişmeler meydana geldiğine işaret etti. Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Bozkır, şöyle devam etti:

"Tabiri caizse paradigma değiştiği için kartlar yeniden dağıtıldı ve bir süredir istediğimiz hızda cereyan etmeyen bu ilişkiler şimdi bundan sonra çok önemli bir hız kazanacak. Bunlar içinde en önemli unsurlardan birincisi, Türk insanının belki de en çok kendini rahatsız hissettiği, en çok üzüntü duyduğu alanlardan bir tanesi vizedir. 1980 askeri darbesinin o yıllarda insanlarımıza uygulanan çeşitli baskılar ve o dönem psikolojisi ve atmosferi içerisinde çok sayıda vatandaşımızın yurt dışına gitmesi nedeni ile vize aslında o yıllarda konulmuştur, ondan önce vize yoktu. Şimdi bu vizenin kaldırılması için mutabakat sağlandı ve inşallah bu yılın ekim ayında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Schengen bölgesine vizesiz olarak girebilecekler ve çok önemli bir sorunumuz, çok önemli bir beklentimiz bu şekilde karşılanmış olacak."

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir