Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Savunun!' Diyerek Kadınlara Ücretsiz Savunma Sanatı Sporu Hizmeti Başlatan Zeydan Karalar Tartışma Yarattı

286PAYLAŞIM

Öz savunma haktır!

Türkiye, gece yarısı Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile İstanbul Sözleşmesinden çekildi.

Şiddet mağduru kadınların, çocukların hakları için verilen mücadele tek bir kararla bir gecede yerle bir edildi. Sözleşme uygulansaydı binlerce kadın hayatta olacaktı, artık ortada bir sözleşme de bırakılmadı!

Karar tüm ülkeyi ayağa kaldırırken kadınlar sokaklarda “İstanbul Sözleşmesi’nin her bir maddesinde öldürülen kadınların kanı var. Kararı geri çek, sözleşmeyi uygula!" diyerek isyan etti.

Tacizciler, tecavüzcüler, katiller sevinçle bu haberi kutlarken kadınlar hayatlarından, geleceklerinden, başına gelebilecek her şeyden endişeliydi.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ise attığı bir tweet ile kadınlara savunma sanatları sporu hizmetini ücretsiz olarak vereceklerini söyledi. 'Katılın, kendinizi savunun.' dedi.

twitter.com

Birçok insan 'öz savunma haktır' diyerek Zeydan Karalar'ın bu kararını destekleyerek diğer belediye başkanlarını da harekete çağırdı.

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

Ancak bu harekete tepkiler de vardı 👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gencfbli_07

Aptal mısınız yaa? Evet, kadınların kendini korumasına gerek olmaması gerekiyor fakat şu ana baktığımızda işler çığrından çıkmış durumda ve bunun düzelmesi için yapılan hiçbir faaliyet yok. Geriye sadece kadınların kendilerini savunabilmesi kalıyor. Biraz hoşgörülü, mantıklı olun kurbanınız olayım yaaa !!

Gizli Kullanıcı

Tunç Soyer de bisiklet dersi verir herhalde. Adamı dövdükten sonra bisikletle kaçarsınız. Yalnız sözleşmenin iptali ile birlikte ortaya çıkan bir şey daha var o da kadınlarımızın toksik oluşu. Bu her geçen gün daha da artacak göreceksiniz. En sonunda kadınlar kendilerinden başlayacak bazı şeyleri değiştirmeye ve bu kitlesel olarak büyüdüğü zaman erkekler karşılarında şiddet uygulayacak değil saygı duymaktan başka çareleri olmayan kadınlar bulacaklar. O zaman bu katil, tacizci ve tecavüzcü itler kendi kendilerine yer altına çekilecekler.

dominoiplik

İlle duyar kasacaksiniz ille her lafı incigine boncuğuna kadar karıştırıp haklı siz çıkacaksınız. Adam büyükşehir belediye başkanı hükümetin kararına baş kaldırıyor.yaninizdayim diyor. Ya böyle feminizm olmasın yapmayın kardeşim ya.dunyada ne sadece siyah ve ne sadece beyaz ki adamın kalbini kirdiniz?

Gizli Kullanıcı

İstemezükçüler her yerde her kılıkta olabilir. Her grubun içinde mutlaka bağcıyı dövmek isteyenler bulunur.

catherine-earnshaw

Adam napsın atomu mu parçalasın? Önemli olan kadınların kendini koruyabilmesi için bir adım atmış olması. Çok gereksiz tepkiler verilmiş "ayy ben kaba saba sporlar yapamam yaa" diye. Tövbe tövbe sanki kafana silah dayıyorlar. Hayır kaba saba da olsa belki seveceksin o sporu nereden biliyorsun?

Gizli Kullanıcı

Taekwondo kırmızı-siyah kuşaktayım hiç de kaba saba değil. Aksine Martial Art yani Dövüş Sanatıdır bu. Kaba saba hareketlerden çok bir sanatçı gibi titiz olunmazsa ameliyatta yanlış damara vurulan neşter gibi hareket de boşa gider. Ayrıca dövüşmek 'bushido' denilen felsefeyi öğretir, insana yüksek ahlakı aşılayan, yontan, geliştiren ve farkındalık yaratan bir felsefedir. Ama akşama kadar hamur işi yiyen birine gelmez bu dediklerim çünkü beden ve zihin üzerinde kontrol ile birlikte hayatın üzerinde de bir disiplin sağlar dövüşmek. Dövüşen kişinin üçüncü bir gözü daha açılır ve durum dövüş olmaktan çıkar zaten, kişi olan biteni kartal bakışıyla görmeye başlar. Karşındakinin sana verebileceği zararı engellediğin gibi o kişiyi kendi kendine çırpınan ve kendi gücüyle kendini yoran bir kuklaya da dönüştürebilirsin. Ben fazla enerjimi atayım diye başlamıştım ve bunları öğrendim.

gokhan-tel

Kardeşim zaten belediye görevlisi eşliğinde Adana da her sabah spor yapılıyor. Bu da onun parçalarından biri. Başkan sadece biraz ironi eklemiş. Şaşıracak, eleştirecek, tartışacak bir durum yok yani.

Görüş Bildir