Bu içerik, sadece içeriği yaratan kullanıcı profilinde listelenmektedir. Onedio ana sayfasından, kategori sayfalarından ve arama motorlarından bu içeriğe ulaşılamaz.

Bu içerik, sadece içeriği yaratan kullanıcı profilinde listelenmektedir. Onedio ana sayfasından, kategori sayfalarından ve arama motorlarından bu içeriğe ulaşılamaz.

"Savaşalım, Ama Başkası Savaşsın": Onedio Anketinden Çıkan İlginç Sonuç ve Demek İstediği

28bPAYLAŞIM

Onedio'da dün, Dağlıca'daki terör saldırısı sonrası yayınlanan anket çok ilginç bir sonuç verdi. Gelin birlikte analiz edelim.

Anketin ilk sorusu bu. PKK'ya askeri operasyon devam etsin mi, yoksa çözüm için masaya mı oturalım diye sorduk...

Katılım yaklaşık 70bin kişi. Rahatlıkla Türkiye'nin genel bakış açısını yansıttığını söyleyebiliriz. %68'e %32'lik ezici bir üstünlükle askeri operasyonlara devam edilmeli sonucu çıkmış.

Anketin üçüncü sorusunda ise sonuçlar şaşırtıcı. "Çocuğunun bu şartlar altında askerlik yapmasını ister misin" diye sorduk...

İlk soruya göre çok daha yüksek bir oranda insanlar "HAYIR" demiş. %78!

Anketin sonuçları gösteriyor ki, PKK ile masaya oturmayalım, askeri operasyonlarla PKK'nın kökünü kazıyalım, ama bunu "ben", "çocuğum" ya da "bir yakınım" yapmasın istiyoruz.

Savaşa, askere yakınlarımızı göndermek istemiyoruz. Peki bu sonuçlarla ne demek istiyoruz?

1. Çoğunluk artık çözüm sürecine inanmıyor.

Askerimize yapılan bu saldırılar sonrası böyle bir seçeneğin şu anda çok uzakta olduğu ortada. Çoğunluk teröristlere karşı operasyonların devam etmesinden yana.

2. Terörle mücadele içinde "zorunlu askerlerin" yani normal erlerin bulunması istenmiyor.

Öncelikle kişinin böyle bir mücadeleye girmek isteyip istemediğini bilmeden böylesine zor bir görev için kullanılması ne kadar doğru?

Çünkü henüz genç ve sadece 3 ay eğitimle terör bölgesine yollanan mehmetçiğin karşısında yıllarca o bölgede bulunmuş, coğrafyayı çok iyi bilen teröristler bulunuyor. Bu yüzden mehmetçiği terör bölgesine göndermek bile bile lades demek.

Yani insanlar terörle etkin bir mücadele istiyor fakat tecrübesiz ve genç askerlerin bu mücadelede bulunmasını istemiyor.

Çözüm profesyonel askerlik ve profesyonel ordu mu?

Daha 20 yaşında, hayatında askerlikten önce silah görmemiş gençlerden oluşan değil; yıllarca bu iş için eğitim almış, mesleği askerlik olan, gerillayla mücadele konusunda eğitimli, çetin doğa koşullarında hayatta kalma becerisi olan, yani profesyonel askerlerden oluşmuş profesyonel bir orduyla yapılacak mücadele hiç kuşkusuz ki daha etkili olacaktır. Ordunun yapısının bu yönde değişmesi pekala mantıklı bir çözüm olabilir.

Bu içerik, sadece içeriği yaratan kullanıcı profilinde listelenmektedir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Anketin sonucunun bu kadar saçma yorumlanabilmesi aklıma gelmezdi. Anket sonucunun bize anlatmak istediği; Tayyip Erdoğan yönetiminde bir mücadelenin sonuçsuz olduğu ve hiç ama hiç bir işe yaramadığından dolayı evladını askere göndermek istememesini, aynı zamanda PKK ile masaya oturmanın da aynı şekilde hiçbir işe yaramayacağı sebebiyle de askeri operasyon istemesiydi. Dipnot: 2 soruda da ikinci seçeneği işaretledim.

nikomakhos

madem profesyonel askerlik isteniyor, o zaman soruyu değiştirelim. çocuğunuzun profesyonel askerlik yapmasını ister misiniz?

Gizli Kullanıcı

arkadaşım arttır özel eğitimli askerlerini,silah tutmamış mesleği savaşmak olmayan gençleri gönderme,gönder bordo berelileri ,zaten götleri çıkıyor onlardan bak bakalım kim teröristlik peşinde... adamlar zamanında bordo bereli görürsen kaç taktiğini uyguluyorlardı. çözüm süreci barış süreci fiyasko. barışa çözüme gelmiyorlar,zaten bu tayyiple barışcak olan da barışmaz,gönder özel güçlerini bak bakalım ne oluyor. mesleği askerlik olan bordo bereliler nasıl avlıyor teröristleri...ama tabii ki de yapmazsınız işinize gelmez ,emperyalist güçleri uşağıdır pkk ve akp ... gj bro.

benmutlu

sen çok yanlış anlamışsın editör kardeş

wild-life

Dün operasyonda 12 bordo bereli 42 terörist öldürmüş 1i bile yaralanmamış.Profösyonel askerlik şart! Zaten 5-6 yıldır geçicez deniliyordu ama bir türlü geçemediler herhalde saray yapınca para kalmadı.

Görüş Bildir