‘Sakin Kent’in Zaferi! Erzurum'daki Tortum Çayı'na Yapılması Planlanan 'HES' Projesi Tepkiler Üzerine İptal Edildi

 > 
135PAYLAŞIM

Türkiye'nin 11'inci 'sakin kent'i seçilen Erzurum'un Uzundere ilçesindeki Tortum Çayı'na yapılması planlanan 'HES' projesi, tepkiler üzerine iptal edildi.

Erzurum-Artvin karayolu üzerinde yer alan, 1987’de ilçe olan ve ‘Erzurum’un sebze ve meyve ambarı’ olarak nitelendirilen Uzundere’ye Hidroelektrik Santrali (HES) yapılacağı haberleri ilçede tepkiyle karşılanmıştı.

Türkiye’nin 11’inci ‘Sakin Şehri’ Seçilen Uzundere, HES Tehdidi ile Karşı Karşıya - onedio.com
Türkiye’nin 11’inci ‘Sakin Şehri’ Seçilen Uzundere, HES Tehdidi ile Karşı Karşıya - onedio.com

Aralık ayında yapılan bilgilendirme toplantısında yetkililere tepki gösterilmişti

21 Aralık 2017 günü yapılan HES bilgilendirme toplantısına Uzundere Belediye Başkanı Ak Partili Halis Özsoy, Uzundere İl Genel Meclis Üyeleri, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, işletmeciler, çeşitli STK temsilcileri ile bölge sakinleri katıldı. Toplantıya katılanlar HES görevlilerine tepki gösterdi.

Uzundere Belediye Başkanı Özsoy: 'HES yapılırsa Dünya Sakin Kentler Birliği tarafından sakin kent ilan edilen Uzundere’nin sakinliği kalmaz.'

Toplantıda bir konuşma yapan Belediye Başkanı Özsoy, Uzundere’nin bir cennet ve huzurun adı olduğunu belirterek şunları söyledi:

“HES, 12 kilometre boyunca ilçenin içinden geçen Tortum Çayı’nın hem yatağını değiştirecek hem de suyun önemli bir kısmını alacak. Tüm zeminlerde mücadelemizi sürdürdük. Hatta bu proje ile ilgili ‘ÇED, gerekli değildir’ kararı verildi. Türk yargısı böyle bir kararın olmayacağını ispat etti ve Danıştay da bunu onayladı. Fakat şimdi çevresel etki değerlendirme süreci (ÇED) yeniden başladı.

'HES, ekolojik faciaya neden olur'

Halkın geçimini turizmle sağladığı söyleyen Özsoy sözlerine şöyle devam etti:

"İlçemize HES yapılması, Bakanlar Kurulu kararı ile ilçenin turizm merkezi ilan edilmesini hiçe sayıyor. Gelirini turizminden sağlayan insanlar, ciddi zarara uğrayacak. Tortum Çayı ulusal parkur alanıdır. Burada yelken, kano, rafting gibi su sporları yapılıyor. Göçmen kuşların da rotasıdır. HES, ekolojik faciaya neden olur. Halk olarak bu nehir üzerinde HES yapılmasına şiddetle karşıyız. HES yapılırsa Dünya Sakin Kentler Birliği tarafından sakin kent ilan edilen Uzundere’nin sakinliği kalmaz."

Proje iptal edildi

DHA'da yer alan habere göre, yaşanan bu olaylar nedeniyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk ile ÇED Genel Müdürü Mustafa Satılmış Belediye Başkanı Özsoy'u arayarak projenin iptal edildiğini söyledi.

Müjdeyi de Başkan Özsoy verdi

İptal kararına ilişkin resmi yazı

Karar sosyal medyada da yankı buldu...

Onedio Gündem'i Facebook sayfamızdan da takip edebilirsiniz...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir