Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Recep İvedik' Yorumu ile Tartışma Yaratan Onur Ünlü'den Tepki: 'Memleket Bu Kadar mı Gündemsiz Kaldı?'

 > 
106PAYLAŞIM

Şair, senarist ve yönetmen Onur Ünlü, yaklaşık 3-4 yıl önce 'sinemada mizah' üzerine yaptığı bir söyleşinin "Recep İvedik" ile ilgili kısmı nedeniyle gündemde. Ünlü, sinema öğrencileriyle yaptığı söyleşide "Recep İvedik'in gömülmesinin sebebini anlamıyorum, insanlar neye dayanarak gömüyorlar?" diye soruyor ve ekliyor: "Bakın Recep İvedik acayip yalnız bir karakterdir, dünyadaki en yalnız adamlardan biridir. O yalnızlık Recep İvedik’i tuhaf bir yaratığa dönüştürmüştür. Karakterin çıkış noktasındaki yalnızlık, öldürücü bir yalnızlıktır."

Gelin bakalım Onur Ünlü tam olarak ne demiş? 📹

“Recep İvedik’i herkes gömüyor. Recep İvedik’in gömülmesinin sebebini anlamıyorum, insanlar neye dayanarak gömüyorlar? Hangi yüksek mevkilerle Recep İvedik’i gömüyorlar. Recep İvedik ile ilgili ileri geri konuşanlar insanlar, hangi yüce mizah duygusuna sahipler?"

"Ben gömebilirim. Çünkü teorik olarak yaptığı şeyin 'saçmalığıyla' ilgili fikrim var"

Ünlü açıklamasına şöyle devam ediyor: 

"Boş konuşuyorlar, ben gömebilirim. Çünkü teorik olarak yaptığı şeyin saçmalığıyla ilgili fikrim var, tırnak içinde. 

Bakın Recep İvedik acayip yalnız bir karakterdir, dünyadaki en yalnız adamlardan biridir. O yalnızlık Recep İvedik’i tuhaf bir yaratığa dönüştürmüştür. Karakterin çıkış noktasındaki yalnızlık, öldürücü bir yalnızlıktır."

Kemal Sunal'ın canlandırdığı karakterlerin yalnız olmadığını vurgulayan Ünlü, Sunal bir toplumu temsil ettiğini ifade ediyor.

"Ben çok seyretmedim, ilk filmini seyrettim. Bir şeyi gömmeden önce biraz eğri oturup doğru konuşmak lazım. İnsanlar işkembeden sallayıp duruyorlar. Ben bundan bıktım, usandım. Yalnız, zavallı bir adam. Mesela Kemal Sunal yalnız değildir. Kemal Sunal bir toplumu temsil eder. Recep İvedik yalnızdır. Dolayısı ile Recep İvedik daha derinlikli bir karakter. Çünkü ne yapıyorsa yalnızlıktan yapıyor. Hep filmler öyle biter ya, bütün mahalleli gelir arkaya, Kemal Sunal son lafları söyler ve film biter..."

Ünlü'nün, Recep İvedik'e yıllar önce getirdiği bu yorum, sosyal medyada paylaşılması nedeniyle gündemde 👇

İlerleyen saatlerde Instagram hesabından açıklama yapan Ünlü, ekşi sözlük'ten bir yorum paylaştı ve "budur" dedi...

Ve ekledi: "Kemal Sunal'la ilgili fikirlerime çoğu zaman ben de katılmıyorum."

"Bu yorumu yapan kardeşim, her kimsen Allah senden razı olsun. Söylemek istediğim tam olarak budur. Kemal Sunal kısmı dahil. Kemal Sunal'la ilgili fikirlerime çoğu zaman ben de katılmıyorum. Bu arada üç-dört sene önce birkaç sinema öğrencisinin ödevlerine destek olsun diye onlarla 'sinemada mizah' üzerine yaptığım yaklaşık k 1.5 saatlik sohbetin içinden alınmış 1.5 dakikalık bir parça bu. Memleket bu kadar mı gündemsiz kaldı da bana sardınız arkadaş? Hadi herkes işine baksın..."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir