'Provokasyon Olmasın' Diye, Diyarbakır'da Selahattin Demirtaş Yasaklandı!

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

'Provokasyon Olmasın' Diye, Diyarbakır'da Selahattin Demirtaş Yasaklandı!

'Provokasyon Olmasın' Diye, Diyarbakır'da Selahattin Demirtaş Yasaklandı!

Dicle Üniversitesi'nde BDP Eşbaşkanı Demirtaş'ın katılacağı panele, 'çözüm sürecini akamete uğratmak isteyenlerin provakatif eylemlerine meydan vermeme' gerekçesiyle izin verilmedi.

Dicle Üniversitesi’nde BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın da katılacağı panele ‘çözüm sürecini akamete uğratmak isteyenlerin provakatif eylemlerine meydan vermeme’ gerekçesiyle izin verilmedi. BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Rektörlüğün talebe yönelik ret yazısını ‘demokrasi skandalı’ olarak değerlendirerek, “Bunu kınıyoruz” dedi.

Baluken, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Dicle Üniversitesi Rektörlüğü’nde, farklı fikirlerin tartışılmasına yönelik geliştirilen kapsamlı provokasyan ve engellemelerin olduğunu söyledi. Eğitim-Sen Diyarbakır Şubesi’nin, 10 Mayıs’ta Dicle Üniversitesi Kongre Merkezi’nde, “Çözüm sürecinde siyaset ve akademinin rolü” konulu bir panel düzenlemek istediğini ifade eden Baluken, BDP Eşbaşkanı Demirtaş’ın da panele konuşmacı olarak davet edildiğini söyledi. Baluken, ancak bu talebe, üniversite rektörlüğü tarafından verilen cevabın, “demokrasi skandalı, üniversitenin zihniyetini ortaya koyması açısından utanç verici tarihi belge” olduğunu kaydetti.

GEREKÇE: PROVOKATİF EYLEM RİSKİ

Baluken, Rektör Ayşegül Jale Saraç imzasıyla Eğitim-Sen’e gönderilen cevap yazısında, “Ülkemizin içinde bulunduğu çözüm sürecini akamete uğratmak isteyen kesimlerce üniversitemiz kampüs alanı içerisinde oluşabilecek provokatif eylemlere meydan vermeme amacıyla üniversite kongre merkezi ve diğer tüm salonlarına, üniversitemizin düzenlediği aktiviteler dışında kullanım izni verilmemesi yönünde üniversitemiz yönetim kurulunun almış olduğu karara istinaden salon tahsisi talebiniz mümkün görülmemektedir” denildiğini belirtti. Bu cevabın, tamamen yasakçı, ayrımcı, ırkçı olduğunu söyleyen Baluken, tarihe geçecek antidemokratik tutum ortaya konulduğunu kaydetti. Baluken, cevabın kendisinin provokasyon olduğunu, bunun hem çözüm sürecine hem de Dicle Üniversitesi’nin demokratik ortamına yönelik provokasyon girişimi anlamına geldiğini söyledi.

'BAŞBAKAN İSTESEYDİ?'

Dicle Üniversitesi’nde ırkçı, antidemokratik, ayrımcı yaklaşımın uzun süredir devam ettiğini iddia eden Baluken, “Başbakan ya da başka bir parti genel başkanı, Dicle Üniversitesi’nde bir panele katılma talebini iletseydi, yine böyle bir cevap verilir miydi?” diye sordu. Baluken, Dicle Üniversitesi Yönetim Kurulu’nun antidemokratik yaklaşımını kınadıklarını belirtti.

Baluken, buna benzer bir olayın da Ankara Üniversitesi’nde yaşandığını hatırlatarak, BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel’in isminin görülmesinden sonra panel için tahsis edilen salonun iptal edildiğini söyledi. Baluken, çözüm sürecinde, rektörler tarafından gösterilen bu yaklaşımların son derece vahim olduğunu belirtti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanDiyarbakırİstanbulSelahattin DemirtaşTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir