'PKK'nın Denetiminde İğne Ucu Kadar Toprak Parçası Yok'

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

'PKK'nın Denetiminde İğne Ucu Kadar Toprak Parçası Yok'

'PKK'nın Denetiminde İğne Ucu Kadar Toprak Parçası Yok'

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, PKK’nın bazı bölgelerin denetimini ele geçirdiği iddialarını "kuyruklu yalan" olarak nitelendirdi. Dinçer devletin ülkenin her yerine hakim olduğunu belirterek, “Hakimiyetsiz iğne ucu kadar toprak parçası yok” dedi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, NTV Ankara Temsilcisi Nilgün Balkaç'ın sorularını yanıtladı.

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesindeki 10 askerin şehit olmasına yol açan saldırıyı değerlendiren Bozdağ “Şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine, yakınlarına ve milletimize başsağlığı diliyorum” dedi. Bekir Bozdağ, şöyle konuştu:

“Terörü şiddetle ve nefretle lanetliyorum. Terörle mücadele bütün yollarıyla devam edecektir. Terör örgütü sıkıştı. 2012’yi final yılı olarak değerlendirdi ve bu yönde eylemler yapmaya başladı. Terör örgütü her yerde hezimete uğradı, psikolojileri bozuldu. Kamuoyunu etkileyecek eylemlere ağırlık verdiler. Bunlar terör örgütünün sıkıştığı ve çöküntü içinde olduğunun göstergesidir.”

Bekir Bozdağ, BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın “400 kilometre PKK’nın denetiminde” şeklindeki sözlerini “kuyruklu yalan” olarak nitelendirdi.

Bozdağ, “CHP’nin bazı üyeleri de BDP’yle eş parti gibi bu yönde ifadeler kullandı. Devlet, ülkenin her yerine hakimdir. Devletin hakimiyetinin olmadığı iğne ucu kadar bir toprak parçası söz konusu değildir. Bu kuyruklu bir yalandır” diye konuştu.

Bozdağ, MHP’nin, PKK’lılar ile kucaklaşan BDP’li milletvekillerin dokunulmazlığının kaldırılması için yaptığı çalışmanın “iyi niyetle” hazırlandığını ifade etti.

Çalışmayla ilgili iki uyarıda bulunan Bozdağ, “Terör suçlarına ceza zaten yasada var. MHP’nin önerisi tutuklu vekilleri zorunlu tahliye eder. MHP’nin çalışmasıyla terör suçuna katılmış bir vekilin tutuklanması mümkün olmaktan çıkıyor. Milletvekili silah kullansa bile tutuklanma imkanı ortadan kalkıyor, yargılama imkanı getiriyor” diye konuştu.

BDP’nin PKK’nın temsilcisi gibi davrandığını savunan Bozdağ, şu ifadeleri kullandı:

“BDP, PKK terör örgütünün gönüllü tutsağıdır. BDP, adeta milletin değil, terör örgütünün temsilcisidir. BDP’yle görüşmenin, konuşmanın anlamı ortadan kalkmıştır. Bölgenin temsilcisi BDP değildir. Terör örgütü de bölge halkının mağdur olması için çalışıyor.

İdamla ilgili tartışmalara da değinen Bozdağ, “Bizden önce idam cezası vardı. Kaç terörist idam edildi? Terör suçlarında bir azalma olmuş mudur? Çıkar amaçlı örgütler ceza hesabına girebiliyor. Terör örgütü üyeleri ceza hesabı yapmıyor” dedi.

Bekir Bozdağ, BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın '400 kilometre PKK’nın denetiminde' şeklindeki sözlerini 'kuyruklu yalan' olarak nitelendirdi.

CHP’nin Suriye konusundaki tavrının “manidar” olduğunu belirten Bekir Bozdağ, “CHP’lilerin yaptığı açıklamalara şaşıyorum. CHP ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed’in yaptığı açıklamalar birbirine benziyor” diye konuştu.

Bozdağ, CHP’lilerin Apaydın Kampı’na alınmasıyla ilgili eleştirilerin hatırlatılması üzerine, ”Apaydın Kampı’na gitmek isteyenlere CHP’lilere ‘kampa girmeyin’ denilmiyor. Apaydın Kampı’nın belli kurallar var, o kurallara uymaları lazım. CHP, sağduyunun sesi olmaktan ziyade, bu politikadan AK Parti’nin zarar görmesi için emek veriyor. Bunun hesabını yapıyor. Suriye’de insanlar öldürülürken hesap yapılmaz.”

T24

Haberin Tamamı İçin:

O özelliği taşımıyorlar

O özelliği taşımıyorlar

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, BDP milletvekillerinin, mana itibarıyla milletin temsilcisi olma özelliği taşımadıklarını belirtti.

ANKARA

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, kanunlara göre BDP milletvekillerinin milletin temsilcisi olma özelliği taşıdıklarını, ama mana itibarıyla bu özelliği taşımadıklarını belirtti.

Bozdağ, ''BDP, PKK terör örgütünün tutsağı bir partidir. Gönüllü tutsaklık söz konusu'' dedi.

NTV'nin canlı yayınında soruları yanıtlayan Bozdağ, ''BDP'nin son tavırlarının ardından siyasi muhatap bulamama söz konusu mu? Siyasette müzakere geri planda kalırsa askeri seçenek daha mı ön plana çıkacak?'' sorusu üzerine, ''Hayır, bir defa şunu söylemek lazım, BDP, PKK terör örgütünün tutsağı bir partidir. Gönüllü tutsaklık söz konusu. Yani, gönüllü bir işbirliği var, çok açık bir şekilde. Bağımsız hareket eden bir parti değil'' diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere diğer hükümet yetkililerinden bu partiye ''Terörle arasına mesafe koyması ve PKK'yı terör örgütü olarak ilan etmesi'' tavsiyesinde bulunulmasına rağmen, bunun yapılmadığını anımsatan Bozdağ, son görüntülerin de ''kucak kucağa'' bir yapıyı ortaya çıkardığına işaret etti.

Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

''BDP milletvekilleri milletin temsilcisi olma özelliğini belki kanunlara göre taşıyorlar, ama esasında mana itibarıyla o özelliği taşımıyorlar. Taşımadıkları için, milletin temsilcileriyle görüşülebilir, konuşulabilir. Onu söyledik. BDP'li milletvekilleri de ortaya koydukları şeylerle terör örgütünün adeta temsilcisi gibi görünüyor. Ortaya çıkan davranış, eylem ve söylemlerden sonra BDP ile bu anlamda bir görüşme, konuşmanın faydası ortadan kalkmıştır.''

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAnkaraBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanBaşbakan YardımcısıBekir BozdağBeşer EsadCumhuriyet Halk PartisiİdamMilliyetçi Hareket PartisiRecep Tayyip ErdoğanŞehitSelahattin DemirtaşŞırnakSuriyeTerörtahliye
Görüş Bildir