Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Philae Uzay Aracı 2015'te Uykusundan Kalkacak'

 > -

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), 67P/Churyumov-Gerasimenko kuyrukluyıldızına indikten sonra uyku moduna giren Philae uzay aracının kısa süre sonra keşiflere devam edebileceğini duyurdu.

67P kuyrukluyıldızına gerçekleştirdiği tarihi inişte planlanan bölgeye inemediği için yeterince güneş ışını alamayan ve bataryalarındaki enerji tükenen Philae, 2015'te görevine kaldığı yerden devam edebilir.

ESA, Philae'nin kuyrukluyıldız üzerinde yer aldığı konumun yakın zamanda Güneş ışınlarının etkisi altına gireceğini ve uzay aracının güneş panelleriyle gereken enerjiyi toplayabileceğini açıkladı.

Amerikan Jeofizik Birliği toplantısında açıklama yapan Philae baş mühendisi Jean-Pierre Bibring, 'Philae'nin uykusundan kalkma ihtimalinin Güneş'in hareketine bağlı olduğunu ve uzay aracının Mart-Nisan 2015'te uyku modundan çıkabileceğini' belirtti.

ESA, Rosetta'nın OSIRIS kamerasıyla 67P kuyrukluyıldızının sürekli fotoğraflandığını ancak Philae'nin tam olarak nereye indiğinin halen kesin olmadığını açıkladı. Bibring, buna rağmen iyimser olduklarını ve uzayın dondurucu soğuklarına dayanabilecek güçte olan Philae'nin yeterli enerjiyi topladığı zaman 10 cihazıyla gözlem ve analizlere devam edebileceğini söyledi.

İndiği yer avantaj sağlayabilir

Rosetta uzay aracından 12 Kasım tarihinde bırakılan Philae, iniş planlandığı gibi gitmediği için kuyrukluyıldıza üç denemede inebilmişti. Hedeflenen noktadan sürüklünen uzay aracı, bir kaya bloğunun gölgesi altında durabilmiş ve enerjisinin neredeyse tamamını üç günden kısa sürede tüketerek uyku moduna geçmişti. Philae, uyku moduna geçmede önce kuyrukluyıldızda fotoğraf çekmeyi ve sondaj yapmayı başararak elde ettiği tüm verileri Dünya'ya göndermişti.

Space.com'a konuşan Bibring, "İnceleme şansı bulduğumuz materyal tek kelimeyle inanılmaz... Buzlu materyalde her zaman bulmak istediğimiz organik bileşenlerin izine rastladık" ifadesini kullandı.

67P kuyrukluyıldızı, Ağustos 2015'te Güneş'e en yakın olduğu yaklaşık 130 milyon kilometre mesafeye gelecek. Yüzeyinde artacak olan sıcaklık nedeniyle, Philae'nin en fazla Mart-Nisan aylarına kadar çalışabileceği düşünülmesine rağmen, uzay aracının indiği gölge alanın bu süreyi uzatabileceği belirtildi.

67P'den 6 kilometre mesafede takibine devam eden Rosetta ise 2015 sonuna kadar kuyrukluyıldızı gözlemlemeye devam edecek.

Al Jazeera Turk

Haberin Tamamı İçin:

Philae keşif aracının üzerinde 10 gözlem ve deney donanımı bulunuyor. [Fotoğraf: ESA]

Philae, 67P'nin çekirdeğinde indiği noktada yer alan yamaca ait bu fotoğrafı gönderdi. [Fotoğraf: ESA/Rosetta/Philae/CIVA]

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir