Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Uçan Spagetti Canavarı'ndan, Jedi Dinine, Tüm Dünyada Binlerce İnananı Olan 9 Parodi Din Örneği

 > 
427PAYLAŞIM

Öncelikle “parodi din” kavramının resmi açıklamasını yapalım:

“Bir dini, mezhebi veya kültü parodileştiren (gülünç bir taklidini yapan) taklit dinlere parodi din veya taklit din denir.”

Parodi dinlerin altında ciddi bir inanç yoktur. Parodi dinler, dinlerin ve mezheplerin mantıksız görünen inançlarını ve dini fanatikleri eleştirmek amacıyla yapılır. Çoğu, yalnızca eğlenmek ve benzer düşünen insanlarla tanışmak gibi faaliyetlerden öteye gitmez.

Buradaki düşünce, "eğer bu sav, bir parodide de kullanılabiliyorsa kesinlikle hatalıdır" şeklindedir.

İşte onlarcası türeyen Parodi Dinlerin en ünlüleri:

1. Russell'in Çaydanlığı

Russell'ın çaydanlığı, diğer bir adıyla göksel çaydanlık, filozof Bertrand Russell tarafından uydurulmuş bir kavramdır. Russell kısaca şöyle der:

“Eğer ben Dünya ve Mars arasında eliptik bir yörüngede güneşin etrafında dönen Çin seramiği bir çaydanlık olduğunu öne sürseydim ve bu çaydanlığın en güçlü teleskoplarımızla bile tespit edilemeyecek kadar küçük olduğunu ekleyecek kadar da dikkatli olsaydım, kimse bu görüşümün tersini kanıtlayamazdı.

Ancak, eğer böyle bir çaydanlığın varlığı eski kitaplarca onaylansaydı, her Pazar günü kilisede kutsal gerçeklik olarak öğretilseydi ve okullarda çocukların beynine kazınsaydı, onun varlığından kuşku duymak bir gariplik belirtisi olarak görülür ve o kuşkuyu duyan kişiye yakın çağda bir ruh doktoruyla ya da daha önceki çağlarda bir Engizisyon yargıcıyla bir randevu alınırdı.”

2. Görünmez Pembe Tekboynuzlu At

Russell'in Çaydanlığı'ndan ilham alır.

Görünmez tek boynuzlu at bir tanrıçadır. Bu tanrıçanın hem görünmez, hem pembe olması, kendi içinde bir paradokstur. Tıpkı büyük dinlerdeki “Tanrı büyüktür ama görülemez” düşüncesi gibi.

3. Uçan Spagetti Canavarı İnanışı

Ayrıca bilinen adıyla Pastafaryanizm, akıllı tasarımı parodileştirir. Amerika’da, evrime karşı çıkan yaradılışçılara karşı verilen güldürmece bir cevap niteliğindedir. İşin acayibi, dünyada pek çok takipçisi vardır. Bir takipçi, kimlik kartındaki fotoğrafını çektirirken başına makarna süzgeci takıp “bu benim inancımın giysisi” diyerek otoriteye baş kaldırmıştır ve yasal olarak haklı bulunmuştur!

  • Evren, bir Uçan Spagetti Canavarı (USC) tarafından yaratılmıştır.

  • Pastafaryan inancındaki cennet, uçsuz bucaksız bira volkanlarıyla doludur ve bir striptizci fabrikasına sahiptir.

  • Pastafaryan dininde, Musevilikteki “On Emir” yerine, sekiz maddede "Yapmazsanız Çok Memnun Olurum" öğretisi vardır.

  • Duaların sonunda "RAmen" denir. Bu sözcük, "Amîn" (İngilizce: Amen) sözcüğü ile bir makarna çeşidi olan "ramen"in birleştirilmesiyle oluşturulmuştur.

4. Landover Baptist Kilisesi

Müjdeci Hristiyanlığı (ing.: Evangelical Christianism) parodileştirir. Amerika’da, aslında var olmayan bir kiliseden halka seslenir. Özellikle dinin ticari yönünü tiye alır. Bilinçli olarak çok kötü bir tasarımla hazırlanmış web sayfası bulunmaktadır. Bu sayfasında “İsa olsa ne yapardı?” temalı iç çamaşırları bile satılmaktadır.

5. Geçen Perşembecilik

Yine Müjdeci Hristiyanlık takipçileri ile dalga geçen bir akım. Tüm everenin, geçmiş olarak adlandırdığımız tüm anılarımızın geçtiğimiz perşembe günü yaratıldığını savunur ve bu hipotezin yanlışlığı savını çürütecek bir kanıt bulunamayacağını iddia eder.

6. Bokononizm

Kurt Vonnegut'un Kedinin Beşiği isimli romanından türeyen bir parodi din. Buna göre insanın mutluluğu her türlü gerçekten, hatta bilimsel gerçeklerden bile daha önemlidir. Ayak tabanlarını birbirine değdirerek birlik olmayı sembolize etmek gibi acayip sembolleri vardır.

7. Yarı-Dâhiler Kilisesi

Bir Scientology parodisi olarak başlamıştır. “Çok fazlaya sahip olmak her zaman yeterince iyi değildir demekten daha iyidir” gibi süper anlamsız bir mottosu vardır.

8. Jediism

Bu din, Yıldız Savaşlar'ındaki Jedi Şövalyeleri’nden gelmektedir. Takipçileri, Güç'ün varlığına ve bu Güç'e karşı etkileşim kurmanın mümkün olduğuna inanırlar. Jedi dininin mensupları, filmdeki Jedi karakterlerinin öğrettiği ahlak değerleri ile kendilerini terbiye ederler. Jedi kilisesi, inançlarının Hristiyanlık, Budizm, Taoizm ve Şintoizm gibi çeşitli dinlerden inanırları birleştirip bir araya getirdiğine dair açıklama yapmıştır.

Jediler arasındaki ortak inanç jedi kodudur. Jedi kodu şöyledir:

Duygu yoktur, barış vardır.

Cahillik yoktur, bilgi vardır.

Öfke yoktur, huzur vardır.

Kaos yoktur,uyum vardır.

Ölüm yoktur, Güç vardır.

9. Kopiizim

3.000'den fazla üyesi olan kilisenin savunduğu dine Kopimizm, takipçilerine ise Kopimist denmektedir. Tanrı ya da hiçbir doğaüstü gücü kabul etmeyen ve kutsal sembolleri olarak CTRL+C ve CTRL+V sembollerini kullanan cemaate göre "bilgi kutsal, kopyalamak ilahi"dir.

İlkeleri:

  • Tüm bilgi herkes içindir;

  • Bilgi arayışı kutsaldır;

  • Bilginin dolaşımı kutsaldır;

  • Kopyalama eylemi kutsaldır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kendobushido

Ben tek pastafaryanları biliyordum meğerse ne kadar çok din varmış öyle

Gizli Kullanıcı

"tanrı büyüktür ama görünmez" bir paradoks değil büyüklük illa fiziksel mi olmalı?

Gizli Kullanıcı

Din olarak değil de bir düşünce ürünü olarak değerlendiriyorum, 5 ve 9 hariç hepsi aptalca. Hele şu uçan spagetti, artık iyice çocukça bir hal almaya başladı. Ama geçen perşembeciliği özellikle çok zekice buldum, üzerine felsefi sohbetler döndürülebilir. 9 ise son derece işlevsel, iyi bir amaca hizmet etmeye çalıştığı kesin.

trollistan

Duygu yoktur, barış vardır. Cahillik yoktur, bilgi vardır. Öfke yoktur, huzur vardır.... e huzurlu olmak bir duygu değilmi ? o zaman nasıl duygu yok deniyor...

dnz-krg

muhtemelen peace kelimesini çevirirken huzur demek istemiş yazar. orjinalini bilmek lazım değerlendirmek için.

trollistan

aynn olabilir...

memonemo

dudeism nerde? dudeistler olarak kınardık ama kınamak yorar şimdi.

Görüş Bildir