'Parlamento Olarak Ciddi Bir Yıpranmışlık İçine Giriyoruz'

 > 
1PAYLAŞIM
'Parlamento Olarak Ciddi Bir Yıpranmışlık İçine Giriyoruz'

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, TBMM’nin 24. Dönem 4. Yasama Yılı’nı değerlendirdiği bir basın toplantısı düzenledi. Gazetecilerin sorularını da yanıtlan Çiçek, tezkerelerin yarın Meclis’e gelebileceğini ancak içeriğini bilmediklerini ifade etti.

Anayasa değişikliği ile ilgili çalışmaları değerlendiren Cemil Çiçek, “Eğer partilerimiz arzu ediyorsa, bu noktada bir mutabakat, kuvvetli irade varsa, cumartesi pazar da çalışırız. Zaten yeteri kadar çalışma yapıldı. Anlaşamadığımız maddeler üzerinde bile, her bir madde için en az 3-5 kez müzakere açıldı. Bunları, Meclis’in internet sitesinden takip edebilirsiniz. Sıfırdan başlıyor değiliz. Hangi madde üzerinde, ne düşünüldüğü üzerinde yeteri kadar çalışma var. 60 madde isteniyorsa 60 olur. Kısmi bir değişiklik isteniyorsa o da mümkün olabilir. Teorik olarak ona bir engel yok” diye konuştu.

Tezkerelerin henüz gelmediğini belirten Çiçek, yarın gelebileceğini ancak içeriğini bilmediklerini ifade etti.

İçtüzük değişikliği konusunu değerlendiren Çiçek şunları söyledi:

“Eğer bu çıkarılacak içtüzük ‘şu partinin işine yarar, buna yaramaz’ deniliyorsa 25′inci döneme kalır, o tarihte başlar. Onun için bence en kolay, kestirme, kısa yoldan yapılabilecek düzenleme içtüzükle ilgilidir. Gerçekten buna ihtiyaç var. Farkında olmadan bu gerginlikler nedeniyle parlamento olarak ciddi bir yıpranmışlık içine giriyoruz. Parlamentonun hukukunu, itibarını korumak bizim asli görevimiz ve sorumluluğumuzdur. Bu parlamentonun, bu Meclis’in hepimizin kişiliğinden, onurundan daha öte, yüksek bir onuru, itibarı var. Buna yerli yersiz tartışmalarla gölge düşürüyorsak, kürsünün bu tarafında ‘Yüce Meclis’i saygıyla selamlıyorum’ deyip, öbür tarafta yüce lafıyla bağdaşmayacak, görüntüler, kavgalar, milletvekilinini itibarını, Meclis’in itibarını ciddi ölçüde zedeliyor. Bunu hepimiz görüyor, yaşıyoruz; hepimiz de şikayetçiyiz. Bunu düzeltelim. Muhalefet etkin denetimini yapsın. Bunun nasıl olacağı konusunda gittiğimiz parlamentolarda iktidar ve muhalefetten arkadaşlar uygulamalarını görüyor. En son ziyaretimde iki kamaralı bir parlamento, senato ve temsilciler meclisinde soru önergeleri nasıl yanıtlanıyor gördüler, karşılıklı etkileşim içinde. Biz şimdi soruyu soracağız, cevabı belki 25′inci döneme bile yetişmeyecek, anında yapmak lazım. Meclis’i kimse gözardı edemez, herkes gelip Meclis’te bilgi, hesap verecek. Herkes, kamuoyu neyin ne olduğunu öğrenecek, tercihini ona göre yapacak.

Hiç beni ilgilendirmediği halde, herkes kendi kafasına göre, ‘Meclis Başkanı sorumlu…’ Meclis Başkanı, o partinin bir parçası, bu partinin politikasının unsuru değil. Herkes talebini serbestçe yapar ama ben hukuka uyacağım. Hukuk ise en önce yazılı kurallardan ibaret. Bu yazılı kurallar bu işe cevaz vermiyor. Bunun yol ve yöntemini hep beraber tartıştık, konuştuk. Onun için içtüzük ihtiyacı çok açık ortadadır. Aksi halde bugün tartıştığımız konularda bir netice elde etme imkanı da olmayacaktır. Bunun en açık örneği, somut örneği soruşturma önergeleridir. Orada hem yargının yaptığı yanlışlık, keyfilik var, -kim ne derse desin-, buna karşılık İçtüzükte olmayan, Ceza Muhakemesi Kanunu’na, Ceza Kanunu’na, mevzuata aykırı bir çok talep. Bunların hepsini bir hukuk zeminine oturtmakta ciddi zorluk çekiyoruz. Bu dönem olmayacaksa bile hiç olmazsa 25′inci döneme güzel bir miras bırakmış olalım. Bunu, Meclis’in itibarı açısından çok önemsiyorum.”

Zete

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir