Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

"Paralel Evrende!" Cinsiyetçi Vintage Reklamlardaki Cinsiyet Rollerini Tersine Çeviren Fotoğrafçı

468PAYLAŞIM

1950'lerdeki mükemmel kadın imgesi hepimize tanıdık geliyor; bütün gün evde köle gibi iş yapan, çok çalışan kocası için lezzetli yemekler hazırlayan, çocuklara bakan, ve tabii ki bütün bunları yüzünde bir gülümsemeyle yapan hamarat eş. Kadının bu görüntüsü, dönemin reklamlarına dahi çokça yansımış. Artfido kaynaklı içeriğimizi görmek için ekranı kaydırın.

Kaynak: https://www.artfido.com/male-photographe...

Fotoğrafçı olan ve video düzenlemeleri yapan Beyrut/Lübnan'lı Eli Rezkallah, reklamlarda gösterilen cinsiyet rollerini tersine çevirdiği "Paralel Evrende" isimli bir seri yarattı.

Fotoğraftaki kişi Eli Rezkallah.

Bunu da, bu tür basmakalıp düşüncelerin saçmalığını, mizahla birlikte anlatarak yaptı. Rezkallah, internet sitesinde şöyle yazdı: "Önceki şükran gününde amcamın, kadınların nasıl yemek yapmadan, mutfakla ilgilenmeden ve 'kadınlık görevlerini' yerine getirmeden daha iyi olduklarını konuştuğunu duydum. Bütün erkeklerin amcam gibi düşünmediğini bildiğim halde, bazılarının hala düşündüğünü öğrendiğimde çok şaşırdım. Ben de, rollerin ters yüz edildiği ve erkeklere kendi 'cinsiyetçi zehirlerinden' tattırıldığı bir paralel evren hayal etmeye başladım." 

1. "Eğer kocanız/karınız daha taze kahve için dükkanda tadım yapmadığınızı öğrenirse..."

Marka: Chase and Sanborn, Köken: Amerika, Yıl: 1950'ler, Görsel Tipi: Dergi Reklamı

2. "Evde bir kadının/erkeğin etrafta bulunması güzel."

Marka: Mr Leggs, Köken: Amerika, Yıl: 1962, Görsel tipi: Dergi Reklamı  

3. "Ne yani, bunu bir kadının/erkeğin açabileceğini mi söylüyorsunuz?"

Marka: Alcoa Aluminium, Köken: Amerika, Yıl: 1950'ler, Görsel Tipi: Dergi Reklamı

4. "Mutfaktan daha erken çık!"

Marka: Lux, Köken: Amerika, Yıl: 1965, Görsel Tipi: Dergi Reklamı

5. "Kadınlar/erkekler mutfağı terk etmezler!"

MarkaHardee's, Köken: Amerika, Yıl: 1940'lar, Görsel Tipi: Dergi Reklamı

"Erkeğinize/Kadınınıza lezzetli yiyecekler pişirmek için, bir kadının/erkeğin yerinin ev olduğunu hepimiz biliyoruz. Ama bekar hayatından hala memnunsanız, dağınık ve apar topar hazırlanmış şeyler için Hardee'nin yerine gelin."

6. "Endişelenme hayatım, en azından birayı yakmadın!"

MarkaSchlitz, Köken: Amerika, Yıl: 1940'lar, Görsel Tipi: Dergi Reklamı

7. "Ona bu dünyanın erkeklerin/kadınların dünyası olduğunu göster."

Marka: Van Heusen, Köken: Amerika, Yıl: 1940'lar, Görsel Tipi: Dergi Reklamı

8. "Noel sabahında elektrikli süpürgeyle mutlu olacak."

Marka: Hoover, Köken: Amerika, Yıl: 1950'ler, Görsel Tipi: Dergi Reklamı

9. "İyi ki kafasını saklamış."

Marka: Mr Leggs, Köken: Amerika, Yıl: 1962, Görsel Tipi: Dergi Reklamı

"Sevgi göstermek güzeldir... Fakat bu kadarı fazla! Ellerini bir türlü adamın/kadının üzerinden çekemedi. Sürekli küçük sarılmalar, makas almalar, şakacı çimdiklemeler... Bütün bunlar adam 'Mr. Leggs Slack'/kadın 'Slack' pantolonunu giydikten sonra başladı..."

10. "'Leotard'ları zorluyoruz!"

Marka: Chemstrand Nylon, Köken: Amerika, Yıl: 1940'lar, Görsel tipi: Dergi Reklamı  

Ayrıntılı bilgi için sanatçının internet sitesini şuraya bırakıyoruz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
olivebaby

olayın ana fikrini sevdim ama yeniden yorumlanan fotolarda güçlü kadınların hep maskülen giyinmesi rahatsız etti beni. feminen giyinip hem de güçlü olabilir çünkü kadınlar. neden yer değiştirdiklerinde kadın maskülen erkek de biraz feminen giyinmiş anlamadım.

nomadsoul

Akım derken bokum yapmış zibidi.

gece-gunes

Her ikisi aşırı rahatsız edici.

Gizli Kullanıcı

ikisi de hoş degil.dünyanın sonunda kadınlar erkek gibi,erkekler kadın gibi olacak da vardı yani herşey tersine dönecek..

yapiciinsan

bu cinsiyetçi reklam ve görsellerin %80 inden fazlasının 19. ve 20. yüzyıldan olduğunun farkindasiniz umarım hani kadinlara seçme seçilme hakkinin bile henüz çoğu ülkede verilmediği yıllar o yıllardaki aşırı cinsiyetçi reklamları alıp "erkekler kendi cinsiyetçi zehirlerini tatsınlar istedik" diyerek 21. yüzyılda haber yapmak mantıklı geliyormu size cidden ?

bayan-sinir

Bu,yine de saçma ve cinsiyetçi olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Aynı şekilde 19. ve 20. yüzyıla ait olması da bunun yanlış olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

hiyokmuumgibi2

toplumsal olayların hesabı bu şekilde sorulamaz. Bu sadece kafası bozuk (harbi bozuk) erkekleri saldırganlaştırır ve oksijeni instagramla eş değer tutan kadınların kendilerini üstün sanmasını sağlıyor. geçmişin hesabı sorulamayacak kadar kabarık. yapabileceğimiz trk şey eşitliği savunmak. Bu reklamlar zamanında feminizm altında kadın üstünlüğü ideolojisini yarattıysa bu yeni halleride erkek üstünlüğü halini eşitlik çabalarına zarar verecek şekilde artıracak.

fernando-hull

Kadın iyi erkek kötü

flapjacks

Amınakoyim geçmişte olan bir şey için şimdi hesap sormak ne kadar saçma ve feminizmi aşağılayan bir şey. O zaman biz de geçmişte yaşanmış krallıklarda genelde olan kadın ihanetlerini gösterip kadınlar iğrenç varlıklardır bakın krallara ihanet etmişler kocalarını aldatmışlar diyelim. Yanlış olduğu gerçeğini değiştirmiyor demişsin ulan olayla ilgili her şey geçmiş gitmiş şuan erkekleri ezmeye başladınız alooooo 21.yuzyıldayız

nisa-

geçmişte savaş çıkartıp milyonlarca insanın ölmesine sebep olan, insanlara sırf dinleri ten renkleri veya ırkları yüzünden yapmadığı işkence kalmamış kişilerin neredeyse hepsi erkek. İstersen tarihte kadınların mı erkeklerin mi daha iğrenç varlılar olduğunu tartışmayalım. Ayrıca bu çalışma sadece erkeklerin empati kurabilmesini amaçlayan bir çalışma. Kimsenin erkekleri aşağılamaya çalıştığı yok.

yapiciinsan

o "neredeyse hepsi erkek" dediklerindeydi çünkü güç sürekli kadınlar o çağlarda melek olduklarından yada masum olduklarindan değil güçsüz olduklarından o zulümleri yapamadılar. çünkü o zamanlarda elinde güç bulunduran kadinlarida inceliyoruz , erkeklere papucu ters giydirirler işkence ve intikam konusunda ki konu bu değil yüzlerce yıl öncesinden olaylar ve 2 yüzyıl önceki fotoğraflari bu gün sunmak sorun. bu günde hem erkeklere hem kadınlara karşı olan bir sürü cinsiyetçilik var onları söylemek yerine geçmiş yüzyılları pisirip pisirip onumuze koyuyorlar.

yapiciinsan

gerçeği değiştirmiyor tabiki kimse de doğru demiyor. ancak yaklaşık 8 nesil önceki cinsiyetçilikleri neden simdi karsimiza sunuyorlar ? bide su anki erkekler yapmis gibi empozd ediyorlar benim suçummu kardeşim 8 nesil geçmiş aradan

sezin-ofga

Genellemelerden bende hoşlanmam.Emin ol kimse hoşlanmaz.Ama bu reklamlardaki cinsiyetçi tavırlar bu dönemlere 'uyarlanmış' halleriyle hâlâ karşımıza çıkıyor.Gerek erkek gerek kadınlar için olsun şu yaşadığımız 21.yüzyılda bile bu cinsiyetçi yaklaşımların kimileri tarafından sergilendiği su götürmez bir gerçek.

Görüş Bildir