'Palmira Beş Yıl İçinde Eski Haline Döndürülebilir'

 > 
40PAYLAŞIM

Mayıs 2015’ten beri IŞİD’in elinde olan antik kent Palmira, dün Suriye rejim güçleri tarafından tekrar ele geçirildi. IŞİD'in yıkımları sonrası Suriye Tarihi Eser ve Müzeler Genel Müdürü Maamoun Abdulkarim ise "UNESCO’nun onayını alabilirsek, IŞİD’in zarar verdiği ya da yıktığı yapıları restore etmek için beş yıla ihtiyacımız var." dedi.

Palmira’daki tarihi eserlerin işgal döneminde bombaların hedefi olması, yağmalanması, Türkiye sınırı ve Lübnan da dahil olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde bulunduğu ve satıldığı iddialarının yaygınlaşması üzerine, antik kentin bugün ne halde olduğu merak konusuydu. Bugün basına servis edilen fotoğraflardan, her ne kadar kentte ciddi tahribatlar olsa da, genel olarak bölgenin iyi durumda olduğu görülebiliyor.

Suriye Ordusu Palmira'yı Tamamen Geri Aldı - onedio.com
Suriye Ordusu Palmira'yı Tamamen Geri Aldı - onedio.com

Suriye Tarihi Eser ve Müzeler Genel Müdürü Maamoun Abdulkarim, kendilerini en kötü duruma hazırladıklarını belirtti. Guardian’a konuşan Abdulkarim, arkeolojistlerden oluşan bir ekiple çok yakında zararın boyutunu tespit etmek amacıyla Palmira’yı ziyaret edeceklerini ve zarar gören tapınak ve kemerleri yeniden inşa edeceklerini söyledi.

Abdulkarim, “Uluslararası terörizme karşı bir mücadele vereceğiz; ne yaparlarsa yapsınlar tarihimizi silemeyeceklerini ve boş boş oturup harabenin ardından ağlamayacağımızı göstereceğiz” dedi.

Abdulkarim AFP’ye yaptığı açıklamada ise, Palmira’nın beş yıl içinde yenilenebileceğini ifade etti.

“Şayet UNESCO’nun onayını alabilirsek, IŞİD’in zarar verdiği ya da yıktığı yapıları restore etmek için beş yıla ihtiyacımız var. Yetkin bir personelimiz, bilgimiz ve araştırmamız var. UNESCO’nun onayıyla bir yıl içinde çalışmaya başlayabiliriz.”

IŞİD, geçtiğimiz sene boyunca Palmira’nın antik tiyatrosunu infazları gerçekleştirmek için kullandı. Palmira antik kenti üzerine yaptığı çalışmalarla bilinen 82 yaşındaki Suriyeli arkeolog Halid Esad da burada öldürüldü.

Abdulkarim, önümüzdeki hafta UNESCO yetkilileriyle bir toplantı yapacağını söyledi.

Kültür Servisi

Fotoğraflar: AFP, Reuters, Sputnik

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir