Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sarıgül: Öyleyse Niye Alo Fatih Saraç Hattını Arıyorsun

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

"Öyleyse Niye Alo Fatih Saraç Hattını Arıyorsun"

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Sarıgül, Başbakan Erdoğan'ın bir TV kanalının yöneticisiyle kendisi hakkında yaptığı iddia edilen konuşmalara değindi. Sarıgül, Erdoğan'ın "manşetlerin dediği değil, milletin dediği olur" sözlerini hatırlatarak, "Öyleyse niye 'Alo Fatih Saraç' hattını arıyorsunuz?" dedi.

CHP'nin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Sarıgül kendisine bir TV kanalında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla sansür uygulandığı yönündeki iddialarla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Sarıgül, internete sızan ve bir TV yöneticisi ile Başbakan Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ses kayıtlarıyla ilgili açıklamasında şunları söyledi:

"İki gün önce Türkiye’mizde yeni bir 'Alo Fatih' Saraç yaşanmıştır. Sayın Başbakan 'Alo Fatih Saraç' hattını arayarak benimle ilgili haber yapılmasını maalesef yasaklamıştır. Buna sansür uygulaması denir. Sayın Başbakan şahsıma sansür uygulamıştır. Buna pes demek yetmez, yok artık demek yetmez. Başbakan’ın benim hakkımda gereğini yapın demesi sıradan bir olay değildir. Bu sansürcü anlayış demokrasilerde kabul edilemez. Bu olay gerçek demokrasilerde yaşansa, o ülkede yer yerinden oynar. Başbakan ve hükümet bu olay Almanya’da Fransa’da yaşasa, Başbakan’ın ve hükümetin derhal istifa etmesi lazım."

Başbakan Erdoğan'ın Türkiye’yi ileri demokrasiler arasına sokacağı yönündeki sözlerini hatırlatan Sarıgül, "Sayın Başbakan’ın geldiği nokta ibret vericidir. Sayın Başbakan artık yasakçı ve sansürcü bir başbakandır. Seçme ve seçilme hakkının önüne engel koymaktır. Haber alma hakkını gasp etmektir. Sayın Başbakan kendisini dünya lideri ilan ederken Avrupa’ya ayar çektiğini sanan sayın Başbakan, meğer bir elinde kumanda diğer elinde telefonla medyaya ayar veriyormuş" diye konuştu.

"Alo Fatih Saraç hattında Sayın Başbakan’ın neler söylediğini bir kez daha dinleyelim" diyen Sarıgül, internete sızan konuşmanın ses kayıtlarını dinletti. Sarıgül, ses kayıtları üzerine şunları söyledi:

"Alo Fatih Saraç’tan 10 tane Dallas çıkar, Tayyip’ten de Sarıgül’e sansür çıkar. Tweetleri buradan görüyorsunuz. Bu korku CHP İstanbul’da kazanacak korkusudur. Sarıgül’den korkuyorlar, CHP’den korkuyorlar. Sarıgül kazanacak size İstanbul’da at oynatamayacak. Sayın Başbakan istiyor ki İstanbul’u kendisi yönetsin. Belediye başkanı acentelik yapsın. Sadece Başbakan’ın isteklerini yerine getirsin. Başbakan istiyor ki tokmak kendisinde, davul belediye başkanının elinde dursun. Bunlar CHP ile olmaz, Sarıgül ile olmaz. Onun için 'Alo Fatih Saraç' hattını arıyorlar."

Erdoğan'ın "manşetlerin dediği değil, milletin dediği olur" şeklindeki sözlerini hatırlatan Sarıgül, "Öyleyse niye 'Alo Fatih Saraç' hattını arıyorsunuz? Tarih bize göstermiştir ki iktidar hırsına yenik düşenler her zaman kaybetmeye mahkumdur. Akla vicdana adalete sığmayan işler yapan yönetimlerin ömrü hep kısa olmuştur. AK Parti de kaybedecektir. Bunların dümen suyuna giden medya da kaybedecektir. Bu toplantıyı zulme haksızlığa razı olmayacağımı göstermek için İstanbul İl Başkanım Oğuz Kaan Salıcı ile yapıyorum. Ben CHP’nin hakkını kimseye yedirtmem. Yandaş medya sizin olsun, duvarlar, sokaklar ve meydanlar da inşallah bizim olsun. Halkla beraber hak kazanacak İstanbul’da. İstanbul’da kin dönemini, nefret dönemini inşallah bitireceğiz" şeklinde konuştu.

Sarıgül, "Alo Fatih Saraç, Alo Fatih Saraç... Umarım ki bu yayını Alo Fatih Saraç, Alo Fatih Saraç Alo..." diye seslenerek, "Ulaşamıyorum kendisine. Umarım kendisi objektif bu çalışmaları yayınlar. Basın mensubu arkadaşlarımdan ricam güçlüden yana değil haklıdan yana olur. Hayatımın en üzüntülü en sıkıntılı basın toplantısını yaptığımı, ileri demokrasi diye gelenlerin koltuklarını korumak için yaptıklarını bir kez daha gördünüz" dedi.

Sarıgül, Başbakan Erdoğan'ın, kendisinin Haliç'te balık tutmasına ilişkin söylediklerini de, "Sayın Başbakan, döviz yükseldi, 'İstanbul' diyor, aday tanıtımı yapıyor 'İstanbul' diyor. Sayın Başbakan’ın aklı İstanbul’da fikri Sarıgül’de. Kendisini anlıyorum" diye değerlendirdi.

Aydın Ayaydın ile Fethullah Gülen arasında geçtiği belirtilen bir konuşmaya değinilerek, CHP ile Gülen cemaati arasında İstanbul’da bir işbirliği olup olmayacağı sorulan Oğuz Kaan Salıcı ise şunları söyledi:

"Sarıgül’ün adaylığı uzun süredir konuşuluyor. CHP adayı olacak mı olmayacak mı? Böyle bir konunun bizim bir milletvekilimiz tarafından konuşulmasında yanlışlık, sıkıntı görmüyorum. Bunun arkasında komplo aramaya gerek yok. Eğer birileri kendilerini cemaatçi olarak görüyor ve Sarıgül’e oy vermekten gocunmuyorsa biz oy almaktan gocunmayız. Eğer birileri sosyalist, devrimci, milliyetçi siyasetten gelerek Sarıgül’e oy vermekten gocunmuyorsa biz de oy almaktan gocunmayız."

Sarıgül'e "Hüsamettin Özkan sizin sponsorunuz mu?" diye de soruldu. Sarıgül, şu yanıtı verdi:

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAlmanyaAydınBaşbakanCumhuriyet Halk PartisiDövizFethullah GülenFransaİstanbulRecep Tayyip Erdoğanolay
Görüş Bildir