Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Otoyolların Parçaları': Yolda dinlenebilecek en iyi 15 Classic Rock parçası

-

'Otoyolların Parçaları'

Yaz mevsiminin gelmesiyle açan masmavi gökyüzü, şehirler arası yollarda sayısız saatin geçmesini sağlayan yolculukların başlamasını da beraberinde getiriyor! Radyo Gusto bazlı Classic Rock ve Heartland Rock programı 'Route 65 with Toykan Dogan' ın yapımcısı ve sunucusu Toykan Doğan, klişe Amerikan klasik rock tarihinde ortalığı kasıp kavuran ve yolculuklara en yakışacak 15 Classic Rock tarzı harika parçanın bir listesini hazırladı; işte, 'Otoyolların Parçaları':

Kaynak: http://www.radyogusto.com

1. Fleetwood Mac - Go Your Own Way

“Loving you, isn't the right thing to do!”

Fleetwood Mac’den ‘Go Your Own Way’, aşkına karşılık alamamış bir romantiğin ona kendi yolunda gitmesi gerektiğini söyleyen bir Classic Rock parçası. ’77 nin Ocak ayında kaydedilmiş olmasına rağmen, ‘tracks of summer sun’ konseptinin izlerini yoğun bir şekilde barındırıyor!

2. Tom Petty and the Heartbreakers - Learning To Fly

"... and the rocks might melt, and the sea may burn."

İşte; pek de bilinmeyen, tam bir ‘otoyol’ parçası! Parçanın uluslar arası müzik piyasasına açılmamış ve yalnızca Birleşik Devletler toprakları içinde kalmış olması, şarkının spiritual benliğini de bir hayli korumuş. Learnin’ to Fly, her şeye sıfırdan; tamamen kendi başına başlamış, ‘Uçmayı’ öğrenmeye çalışan, fakat kanatları olmayan bir Amerikalı gezgini anlatıyor. Tom Petty’nin Amerikan rock tarihinde ‘the boss’ olarak adlandırılmasının sebebini, parçayı dinledikten sonra rahatça kavrayabilirsiniz.

3. Billy Idol - Sweet Sixteen

"Someone's built a candy castle for my sweet sixteen!"

En iyi otoyol parçalarını yalnızca Amerikalıların yapmadığına çok iyi bir örnek oluşturuyor, Britanyalı Billy Idol’dan Sweet Sixteen parçası. Billy Idol, gençlik aşklarından birini Sweet Sixteen’i yazarak dışa vurmakla beraber, hatıraların da insanlar gibi büyüdüğünü ve hatta yaşlandığını kendisine özgü gotik bir tarzda ifade etmiş.

4. Bob Seger - Against the Wind

"... till there was nothing left to burn and nothing left to prove"

Forrest Gump gibi birçok kült filmin müzik listesinde de yer almaya hak kazanmış, Bob Seger’dan yumuşak bir parça: Against the Wind. Hem rüzgar, sizi yavaşlatmaya çalışsa bile, ona doğru koşmanız gerekir; değil mi?

5. Lynyrd Skynyrd - Free Bird

"Won't you fly high, free bird, yeah?"

Free Bird hakkında bir şeyler yazmadan önce; şunu belirtmemiz gerekiyor ki, bu listedeki şarkıların sıralaması tamamen rastgele bir biçimde yapıldı. Fakat, eğer ki şimdiye kadar kaydedilmiş olan en iyi Klasik Rock parçası nedir diye sorarsanız; cevabımız, gerek konusu, gerek akort düzeyinde basitliği ve sadeliği, gerekse o efsanevi gitar solosu nedeniyle, kesinlikle Lynyrd Skynyrd’dan Free Bird olacaktır. Free Bird, aşkını kendi özgürlüğünü bulabilmek amacıyla terk etmek üzere olan birine yazılmış bir özür, veda ve umut parçası.

6. Heart - Barracuda

"No right, no wrong; you're selling a song!"

Barracuda; bir tropik balık türü olsa da; hipster kültüründe bilinen anlamıyla; köpüklü şarap, Golden rom, Galliano, ananas suyu ve lime suyu ile hazırlanan gerçekten lezzetli bir çeşit kokteyl. Heart’ın bu parçası, Classic Rock ve Hard Rock tarzı yapıtların; nasıl alt anlamlar içerebileceğine güzel bir örnek. Parçada, barracuda balığı ile domuz balığının, okyanus tabanında gerçekleşen savaşı anlatılıyor. Heart grubu, Barracuda parçasını yazmadan önce, kayıt şirketleriyle grup hissesinden büyük payın kimin tarafından sahiplenildiğine dair bir anlaşmazlığa gidiyor. Bunu takiben, kayıt şirketi; Heart grubu hakkında, gerek albüm reytinglerini yükseltmek, gerek grubun güncelliğini sağlamak, gerek ise grubu her şeye rağmen pes ettirmek amacıyla medyada birkaç spekülasyon yaratıyor. Ann Wilson ise eski kayıt şirketlerine atıfta bulunarak Barracuda parçasını yazıyor. Parçadaki domuz balığı, eski kayıt şirketi; barracuda ise Heart grubu olarak sembolize ediliyor. Parçada geçen “No right, no wrong; you’re selling a song” ifadesi de, bu miti doğrular nitelikte.

7. Eddie Money - Take Me Home Tonight

"I don't want to let you go till you see the light!"

İşte; yazın parlak güneşini hissedebileceğiniz, açık ve harika bir parça! La minör, sol majör ve fa majör basit üçlüsünden yaratılabilecek Rock tarihinin en kaliteli parçalarından biri, Eddie Money tarafından "Take Me Home Tonight" ismiyle bestelenmiş. Parçanın duygu yüklü erkeği Eddie'ye; ünlü rock mezzo sopranosu Ronnie Spector da eşlik ediyor.

Ayrıca size, Take Me Home Tonight parçasının David Letterman Show'daki canlı performansını izlemenizi de öneriyoruz:

Eddie Money - Take Me Home Tonight - David Letterman

8. Peter Frampton - Show Me The Way

"The stars are out and shining, but all I really want to know ..."

Peter Frampton'dan bahsetmemiz gerektiğini düşünmüyoruz. Parçalara spiritualist çağrışımları kuşkusuz en iyi işleyebilen sanatçıların başında geliyor kendisi. Show Me The Way yapıtı da, yolculuk sırasında gayet iyi gidebilecek bir parça!

9. Steve Miller Band - Jet Airliner

"Oh, Oh big ol' jet airliner, don't carry me too far away"

Francisco kökenli kült Heartland ve Blues Rock grubu the Steve Miller Blues Band'den başka bir otoyol parçası: Jet Airliner!

10. America - Horse With No Name

"In the desert, you can't remember your name; cause there ain't no one for to give you no pain."

İşte tam bir 'klasik'! Kült folk rock grubu 'America'nın seslendirdiği Horse With No Name, Arizona çöllerinin ve Utah vahalarının atmosferini yansıtan ayrı bir özelliğe sahip bir parça.

11. Bruce Springsteen - Dancing in the Dark

"This gun's for hire even if we're just dancing in the dark"

Amerikan Heartland rock tarihinin yakışıklı çocuğu Bruce Springsteen'den, içinde synthesizer tonları barındıran hareketli ve yolculuklara tat katacak başka bir Heartland Rock parçası: Dancing in the Dark.

12. John Mellencamp - Small Town

"Oh, small communities!"

Başka bir Heartland Rock parçası: John Mellencamp'den Small Town!

13. Rod Stewart - Young Turks

"Because life is so brief and time is a thief when you're undecided."

İki çılgın ve özgür gencin kendi yollarını çizme hikayesini anlatan "Young Turks"; ünlü Britanyalı Pop Rock sanatçısı Rod Stewart tarafından seslendirilmiş güzel bir alternatif olabilir.

('Young Turk' deyimi anlam olarak otoriteye ve topluma başkaldırmış radikal ve hareketli bireyleri ifade eden İngilizce bir söz öbeğidir.)

14. The Outfield - Your Love

"I don't wanna lose your love tonight"

Başka bir Britanyalı pop rock grubu The Outfield tarafından 1986 yılında ustalıkla bestelenmiş, pek bilinmeyen bir başyapıt: "Your Love". Parçanın armonik düzenine profesyonelce yerleştirilmiş Mi majör ve Si majör akordları, parçanın mutluluk verici ve o hareketli atmosferini yaratıyor.

15. Creedence Clearwater Revival -Travellin' Band

"Oh! Won't you take me down to Memphis on a midnight ride?"

İşte Creedence Clearwater Revival, diğer adıyla, CCR! Gitarlarının tellerini asfaltın üzerinde titreten bir Klasik Rock grubunu tanımlayan harika bir parça: Travellin' Band!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir