Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

"Öteki"nin Bütün Anlamlarıyla Öteki

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

"Öteki"nin Bütün Anlamlarıyla Öteki

"Öteki"nin Bütün Anlamlarıyla Öteki

Grendel, öldürmeye odaklanmış bir canavar değil sadece, gerçekten ruhu olan bir karakter...

İnsanoğlu olarak kendimizi “gerçekten” ne kadar görüyoruz? “İnsan” olarak insanoğlunu görmek değil anlatmak istediğim; içeriden baktığımızda elbette çok cesur, çok yetenekli, çok akıllı, benzersiz bir türüz. Peki ya dışarıdan bakıldığında? İnsancıl ya da başka pek çok dilde yüce gönüllüğümüzü anlatmak için özünde insanı çağrıştıran başka örneklerde olduğu gibi kelimeler türetip türümüze biçtiğimiz kadar yüksek bir yerde miyiz? Aslında tam olarak amiyane tabiriyle “Kime göre, neye göre?” diyebilecek sorular bunlar… Nitekim Grendel ’ın açısından bakarsak değiliz. Hatta onun deyişiyle “Hiçbir kurt öteki kurtlara bu denli kötü niyetli olmazdı.” Pek çok açıdan yorumlanabilse de Grendel özellikle insanoğluna çarpıcı bir bakış sunuyor.

Destanları modern anlamda edebi eser olarak değerlendirmek elbette mümkün değil. Nihayetinde, coğrafya ne olursa olsun, çoğunlukla benzer özellikler sergiliyorlar. Karakter özelliği pek de göstermeyen kahramanlar, toplumu etkileyen ve muhtemelen tarihi bağlamda açıklaması olan çekirdek olay, kahramanımızın sorunu çözmesi, örgünün olağanüstü öğelerle örülmesi… Anglo-Sakson edebiyatının ünlü destanı Beowulf’da da kahramanın, canavar Grendel’la giriştiği mücadele de destan türüne aykırı şekilde gelişmiyor. Bununla beraber Beowulf’u başka bir açıdan ele alan John Gardner’ın Türkiye’de Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Grendel’ında ise durum bambaşka... Gardner, aynı hikâyeyi Grendel ’ın gözünden anlatıyor.

Vahşileşmekten çekinmeyen

Grendel, “öteki”nin bütün anlamlarıyla “öteki”… Dışlanmış, yalnız, çirkin ve üstelik bütün bunların farkında olmaktan rahatsız bir karakter… Sadece saldıran ve öldürmeye odaklanmış bir canavar değil; gerçekten ruhu olan bir karakter… İçinde yaşadığı evreni, dünyayı, birlikte yaşadığı türleri gören biri… Elbette en çok da insanları… Kendisinin diline yakın bir dil konuştuklarından kendisine akraba saysa da insanoğlu hakkında şaşırmakta haksız mı? Cömert gibi görünse de herhangi bir şiddet anında cimrilikte ve vahşilikte sınır tanımayan bir türe akrabalık, canavar olduğunun farkında olan Grendel için bile şaşırtıcı ve korkutucu geliyor doğal olarak. Bir canavarın gözünden insanoğlunun “tuhaflığını” okuyoruz. Önce ittifak yapıp sonra birbirini arkadan vuran, saçma sebeplerden kavgalar çıkarıp bunları büyüten, kendi türüne vahşileşmekten çekinmeyen insanoğlu…

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

olay
Görüş Bildir