'Örtüsüz Kadın Perdesiz Eve Benzer' Demişti: O Müdür Öğretmen Olarak Göreve Döndü

 > 
449PAYLAŞIM

İzmir’in Karaburun ilçesinde sosyal medya hesabından paylaştığı “Örtüsüz kadın perdesiz eve benzer. Perdesiz ev ya satılıktır ya da kiralık” ifadeleri üzerine açığa alınan ilköğretim okulu müdürü Şahin Özdemir'e kınama cezası verildi. Özdemir, başka bir okulda öğretmen olarak göreve geri döndü.

İzmir’in Karaburun İlçesinde ilköğretim okulu müdürü Şahin Özdemir, sosyal medya hesabında Necip Fazıl Kısakürek’e ait olduğu iddia edilen, “Örtüsüz kadın perdesiz eve benzer. Perdesiz ev ya satılıktır ya da kiralık” ifadelerinin yer aldığı paylaşım yapmıştı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bu paylaşım üzerine Özdemir açığa alınmış ve hakkında soruşturma başlatılmıştı.

Soru önergesine gelen yanıtla ortaya çıktı

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, konuya ilişkin olarak Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından yanıtlanması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.Bakanlık tarafından gelen yanıtta, okul müdürü Şahin Özdemir’in açığa alındığı, idari yönden disiplin cezası olarak ‘kınama’ ve okul yöneticiliği görevinin üzerinden alınarak ilçe dışında bir kuruma öğretmen olarak atamasının yapıldığı belirtildi.

"Değiştirmemiz gereken zihniyet tam olarak bu!"

Şahin Özdemir’in öğretmen olarak görevlendirilmesine CHP'li Murat Bakan, tepki gösterdi. Bakan, Twitter hesabından şu mesajları paylaştı:

“Kirli düşüncelere sahip bir şahıs, ‘öğretmen’ sıfatıyla bir yerlerde çocuklarımıza ‘eğitim’ vermeye devam ediyor! Her gün bir kadının erkekler tarafından katledildiği günlerden geçiyoruz. Kadınlar ‘yaşam hakkı’ mücadelesi veriyor. Çocuklarımızı bu kirli zihniyetten korumak ve uzak tutmak ise bu mücadelenin bir parçasıdır. Daha üç gün önce Adalet Bakanı Abdülhamit Gül kadın cinayetleriyle ilgili konuşurken ‘herkesin başını iki elinin arasına alıp düşünmesi gerekmektedir’ dedi. Bizler, her kadın cinayetinden sonra ‘artık bu son olsun, bir kadın daha eksilmesin’ diye, ‘önce zihniyet değişmeli’ diye bağırıyoruz.

Başımızı iki elimizin arasına alıp düşünmekle olmuyor, değiştirmemiz gereken zihniyet tam olarak bu! Düşünmeye vakit yok, acilen harekete geçilmeli!" Bunun için her alanda topyekun bir mücadele başlatılmalı ve bu eğitimden başlamalı! Bir kadının örtülü-örtüsüz olmasının bir önemi yoktur! Tüm kadınlar eşit yurttaştır, özgürdür, istedikleri gibi giyinirler ve bu hiç kimsenin günlük siyaset malzemesi olamaz. Özgür, adil ve eşit yaşam için hep birlikte mücadele edeceğiz!"

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir