Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

‘Çölyak Orijinal Bir Hastalık’

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

‘Orijinal Bir Hastalık’

‘Orijinal Bir Hastalık’

Çölyak Hastalığı konusunda bilgilendirme toplantısına katılan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Uzmanı Sema Aydoğdu, bu hastalığa diyet tedavisi uyguladıklarını ve tanı konulamaması halinde ise öldürücü boyutlara da ulaşabileceğini vurgularken, “Sanmayın sadece kanser öldürücüdür. Eğer geç tanınırsa Çölyak kişinin ölümüne bile yol açabilir ama sadece diyetle düzeliyor. O bakımdan bizim mesleğimizde bu kadar orijinal başka bir hastalık yok.” Dedi.

Zonguldak Belediyesi nikah salonunda yapılan ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Uzmanı Sema Aydoğdu’nun konuşmacı olarak katıldığı eğitim seminerine AK Parti İl Başkanı Hamdi Uçar, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Metin Karaduman, İl Genel Meclisi Başkanı İsmail Terzi, AK Parti İl Kadın kolları Başkanı Havva Yılmaz, AK Parti Zonguldak Belediye Meclis üyesi Züleyha Arıman, AK Parti MKYK üyeleri Ayşe Bahçecik, Özlem Çapur, Filiz Altunay Akaycan, Zonguldak Emekçi Kadınlar Derneği yönetimi, AK Parti Kozlu İlçe Başkanı Muharrem Karakuş ile partililer katıldı.

Çölyak hastalığının önemli bir hastalık olduğuna dikkat çeken ve Türkiye’de yaklaşık 15 bin kişide Çölyak hastalığının tespit edildiğini anlatan, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Uzmanı Sema Aydoğdu, “Çölyak ömür boyu diyet gerektiren bir sağlık sorunu. Yani beslenme ile ilgili, beslenme şekliyle ilgili bir sorun ve şeker hastalığına aslında benziyor ama şeker hastalığında iğneler, haplar ve çeşitli tedaviler var. Çölyak en fazla benzediği şeker hastalığından farklı olarak sadece diyet gerektiriyor. Sadece diyetle düzelen bir hastalık ama eğer biz hekimler tanımazsak kişi geç tanı alırsa, ben 20-25 sene bu problemden dolayı tanı alamayan kişileri dernek çalışmalarımdan biliyorum. Sanmayın sadece kanser öldürücüdür. Eğer geç tanınırsa Çölyak kişinin ölümüne bile yol açabilir ama sadece diyetle düzeliyor. O bakımdan bizim mesleğimizde bu kadar orijinal başka bir hastalık yok.” dedi.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Uzmanı Sema Aydoğdu, arpa, buğday ve çavdar ürünlerinin neden olduğu Çölyak hastalığının tanı konulması halinde hastalığın önlenebileceğini ifade etti.

(Haber-Çetin Özdemir)

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiDiyetKanserkadınlarşeker
Görüş Bildir