'Onu Yenmeye Kimsenin Gücü Yetmedi!' Girdiği Her Savaştan Galibiyetle Ayrılan Hükümdar: Timurlenk

4PAYLAŞIM

Döneminin en bilge ve güçlü adamı!

1370 ile 1405 yılları arasında kurucusu olduğu Timur İmpartorluğu'nu yöneten Timurlenk, zekası ve dahi derecesindeki stratejileri ile döneminin en önemli adamlarından biri.

Babası, Barlas Boyu Beyliği'ni kendisine devrettikten sonra zaten hayata 1-0 önde başlayan Timur, halkın desteğini arkasına alarak kendi ordusunu kurdu.

Timur, ilk icraatı olarak Tuğluk Han'a karşı bir ayaklanma yaptı.

Seyyidleri haksız yere zindana attığı için bu ayaklanma ile karşı karşıya kalan Tuğluk Han, kısa sürede devrildi ve Timur özellikle Müslümanların desteğini kazandı.

Başarılarına hızla devam ederken savaş esnasında bir kaza geçiren Timur, halk arasında 'aksak Timur' olarak anılmaya başladı, fakat başarıları bu lakabını kısa sürede unutturdu.

Kayınbiraderi Emir Hüseyin'den Semerkant'ın idaresini alan Timurlenk, böylece bölgedeki tek güç oldu ve hükümdarlığını ilan etti. Böylece hüküm süreceği uzun yıllar başladı.

Timur, hükümdar olur olmaz kendi tahtının yanında aşırı süslü bir taht yaptırdı ve Cengiz Han'ın soyundan gelen Soyurgatmış Han'ı devletin hakanı olarak ilan etti.

Böylece bir dönem aşırı önemli bir hükümdar olan Cengiz Han'ın gücünü arkasına almış oldu.

Hükümdar olur olmaz büyük seferler düzenlemeye başlayan Timur, hem topraklarını genişletti hem de Semerkant'a son derece görkemli bir şehir yaptırdı.

Türbeler, medreseler, minareler inşa ettiren Timur, aynı zamanda dönemin bilim insanları ve sanatkarları için çeşitli merkezler oluşturdu.

Halkı için bu tip yenilikler yapan Timur, bir yandan da Bağdat, Isfahan ve Mısır'ı fethederek kısa sürede kendisini 'cihan padişahı' ilan etti.

Girdiği hiçbir savaştan mağlubiyet ile ayrılmayan Timur, Hindistan'a düzenlediği büyük seferle yüzlerce filden oluştuğu için yenilmesi imkansız kabul edilen Hint ordusunu tam 119 bin atlı ordusu ile yendi. Yani Hindistan'ın da sahibi oldu.

Alışılmışın dışındaki düşünce anlayışı ve savaş stratejileri ile ardı ardına fetihler gerçekleştiren Timur, böylece döneminin dehası olarak anıldı.

Timur, en büyük mücadelesini ise dönemin Osmanlı İmparatorluğu hükümdarı olan Yıldırım Bayezid ile verdi.

Kendisinden kaçarak Yıldırım Bayezid'e sığınan iki kişinin kendisine geri teslim edilmesi için Bayezid'e bir mektup gönderen Timur, oldukça sert üslupla yazılmış bir mektupla karşılaştı.

Öyle ki Yıldırım Bayezid Niğbolu Zaferinden henüz çıkmış ve girdiği hiçbir savaşta mağlubiyet almamıştı. Aynı şeyler Timur için de geçerliydi. Mektubundaki sert üslup nedeniyle Yıldırım Bayezid, Timur'a meydan okumuş oldu ve Orta Çağ'ın en büyük meydan muharebesi başladı.

1402 yılında Ankara'da gerçekleşen muharebede Timur, ordusundaki filleri kullanarak Osmanlı ordusunu bozguna uğrattı.

Üstelik Anadolu Beylikleri ve Kara Tatarlar'ı kendi tarafında çektiği için Yıldırım Bayezid'i son derece kolay bir biçimde yendi.

Bu zaferin ardından hızını alamayan Timur, Rodos Şövalyelerinden İzmir'i aldı ve oraya bir kitabe diktirdi. Kitabe ne yazık ki 1900'lerde tahribe uğradı.

Başarıları ile pek çok Avrupa devletinden bağlılık bildirisi ve sürüyle hediye alan Timur, son seferini Çin'e yaptı, fakat henüz seferdeyken hastalanarak vefat etti.

Tam 170 milyon insanı yok ederek bu kadar başarılı bir hükümdar olan Timur, Çin seferi ile günahlarından arınacağını düşünse de bunu başaramadan öldü.

Hayatının neredeyse her anını savaş meydanlarında mücadele ederek geçiren Timur, adını 'asla savaş kaybetmemiş hükümdar' olarak tarihe kazıdı.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir 👇

Kadınların İkinci Planda Görüldüğü Bir Dönemde Büyük Başarılar Elde Eden İlk Türk Kadın Hükümdar: Tomris Hatun - onedio.com
Kadınların İkinci Planda Görüldüğü Bir Dönemde Büyük Başarılar Elde Eden İlk Türk Kadın Hükümdar: Tomris Hatun - onedio.com
Geldim, Gördüm, Yendim Sözü ile Tarihe Kazınıp Tarihteki İlk Diktatör Olan Jül Sezar'ın Önlenemez Yükselişi - onedio.com
Geldim, Gördüm, Yendim Sözü ile Tarihe Kazınıp Tarihteki İlk Diktatör Olan Jül Sezar'ın Önlenemez Yükselişi - onedio.com
Türk Hükümdarlar Arasında 'Sultan' Unvanını İlk Kullanan ve Yaptığı Acımasız Seferle Bilinen Gazneli Mahmut - onedio.com
Türk Hükümdarlar Arasında 'Sultan' Unvanını İlk Kullanan ve Yaptığı Acımasız Seferle Bilinen Gazneli Mahmut - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Onun döneminde devletinin başkenti aynı zamanda dünyanın bilim başkentiydi. Ali Kuşçu gibi bir dahi de Timur'un oluşturduğu o atmosferde yetişip büyümüştü. Ölümünden sonra ülkesi iç savaşlarla dağılıp parçalanmasa hem dünya hem de Türk tarihi farklı bir şekilde yazılabilirdi.

kursad-pusat1

Timur hayatı boyunca Cengiz Han yasasına çok önem vermiştir Cengiz Han soyundan Kazan Han'ın kızı Saray Mülk Hanımı nikâhına alarak damat anlamına gelen Küregen lakabını taşımaya hak kazanmıştır Turagay ile Tekina Hatun'un çocuğu olarak dünyaya gelen Çağatay Hanlığı'nın batısını kontrol altına alan askeri bir lider. Timur'un düşüncesi Cengiz Han'ın ölümünden sonra parçalanan ve onun torunları tarafından kurulan Çağatay Hanlığı, İlhanlılar ve Altın Orda kalıntıları üzerinde Cengiz İmparatorluğunu tek bir siyasi çatı altında yeniden ayağa kaldırmaktı. Çağatay ulusunun başına geçti. Ardından batıda Hülagû Han topraklarını kendi hükümdarlığına kattıktan sonra kuzeye yönelip Altın Orda'nın üzerinde ege­menlik sağladı. 1405 yılında Çin'i fethetmek üzere düzenlediği seferde yolda hastalanarak öldü

kursad-pusat1

Emir Timur - Biz ki Melik-i Turan, Emir-i Türkistan'ız, biz ki Türk oğlu Türk'üz; biz ki milletlerin en kadimi ve en ulu'su Türk'ün başbuğuyuz! Türklüğü yüceltmek için yaşa, Türk'e kılıç kaldıran eli kır! -

kursad-pusat1

osmanlı'ya bile savaş açması osmanlı'daki Türkmenlere eziyet yapıldığı gerecesi ile dalmıştır Anadoluya Ve su kuyularına yüzlerce ermeni köpeğini doldurmuştur Türkmenlerin intikamını almıştır dönmelerden.

kursad-pusat1

1398'de Hindistan'da Delhi Sultanlığı, 1401'de Suriye'de Memluk Devleti ve 1402'de Ankara Savaşı'nda Osmanlı Devleti'ne karşı kazandığı zaferlerden sonra İslam dünyasındaki en büyük güç konumuna geldi. Hristiyan Gürcüler, ateşe tapan Hindular ve İzmir'de Şovalyelerine karşı hareket ederken gaza ödevini yerine getiren gazi hükümdar imajını üstlendi.

ilkin-rzayev

Timur Suriyede Memluk Devletine karşı seferinde Şam şeherinden alimler başda İbn Haldun olmakla Timurun ayaklarına kapanarak şehri dağıtmaması için yalvarırlar. Fakat Timur şehri viran eder. Bunun nedeni sorulanda ise hayatı boyu çok büyük hürmetle eserlerini okuduğu, saygı gösterdiyi İbn Haldun ve başka arap ülemalarının bir fateh karşısındakı acizliyinin onu sarsdığını, kalbindeki yüce alim duygusunu söndürdüyünü, onun saygı gösterdiyi alimlerin böyle olmaması gerektiğini savunmuşdur.

ilkin-rzayev

Ne kadar büyük bir hükmdar olsa da, Elince kalesini 14 yıl kuşatdı, amma feth edemedi. Kale mühafızları kaleni terk etdikdən uzun bir süre sonra boş kaleye gire bilen Timur kalenin muhteşemliğine hayran kalmışdır. Ömrünün sonuna kadar Elince kalesi onun kabusu olmuşdur.

fakecan

Elince Kalesinin Alamut ile bir ilgisi var mı?

ilkin-rzayev

Elince kalesi Nahçivandadır. Alamut kalesi ise İranın Qezvin vilayetindedir. 2016 yılında Elince kalesi restore edilen zaman bu tarihle ilgili çok sayda bulgular bulundu ve kalenin yerleşdigi dağın eteyinde çok güzel bir muzey yaradıldı. Hatta muzeyin saytına girmekle kaleni ve muzeyi onlayn ziyaret ede bilirsiniz. Acayib bir yerdir.

Görüş Bildir