'Önce Ağaçları, Şimdi İşçileri Katlettiler'

64PAYLAŞIM

'Önce Ağaçları, Şimdi İşçileri Katlettiler'

'Önce Ağaçları, Şimdi İşçileri Katlettiler'

İşçi Ölümlerine Son Platformu, 3. Boğaz Köprüsü'nün inşaatında hayatını kaybeden üç işçi için eylem yaptı.

"İşçi Ölümlerine Son Platformu" üyesi bir grup, Saraçhane'deki İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Sarayı önünde saat 15.00 sıralarında toplandı.

Platform üyelerinin gelişinden yaklaşık 1 saat önce, çevik kuvvet polisleri ile sivil polisler çevrede güvenlik önlemi aldı. Platform üyeleri beraberlerinde getirdikleri "Önce ağaçları, şimdi işçileri katlettiler" yazılı pankartı açtı. "İşçi Ölümlerine Son" ve "İşçilerin katili AKP hükümeti" sloganları atan platform üyeleri daha sonra basın açıklamasını yaptı.

"ÖFKEMİZİ DİNDİRMEYE ÇALIŞIYORLAR"

Grup adına açıklama yapan Ayfer Özkoç, AKP hükümetinin işçi ölümlerinin ardından her defasında "Sorumlulardan hesap sorulacaktır" yalanını söylediklerini belirterek, “Hükümet bizlerin öfkesini dindirmeye çalışıyor. Daha sonra 'Takdir-i ilahi', 'Ömürleri o kadarmış' söylemleri ile işçi ölümlerini topluma doğal bir olaymış gibi sunmaktan geri kalmıyor. Hukuka aykırı olarak inşa edilen 3. köprü işçilerin cesetleri üzerinde, işçilerin kanı ile yükselmeye devam ediyor" dedi.

"CİNAYETTEN HERKES SORUMLU"

Özkoç, "Cinayetten gözlerini kâr hırsı bürümüş patronlar, gerekli denetimi yapmayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, taşeron sistemin savunucusu AKP, işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerini almayan, denetlemeyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ile Başbakan da sorumludur. Rant uğruna ölüme gönderilen, 3. köprü inşaatında ölen işçi kardeşlerimizin aileleri yalnız değildir" diye konuştu.

Cumhuriyet

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir