'Okuyacak Kitap Çok Ama Zaman Yok' Diyenlerin İmdadına Yetişen Mucize Yöntem

Sanat-

Kitap okurken bir yandan okuma listemiz bizim okuma tempomuzdan daha hızlı genişliyor, kısıtlı insan ömrüne sığdıracak değerli kitapları seçmekte zorlanıyoruz. Peki daha hızlı okuyup hem kitaplara doymanın hem de hayata ayak uydurmanın bir yolu varsa? Var ve o yolu sizden gizlemiyoruz!

Ortalama bir okuyucu dakikada 150 ile 200 kelime arasında okuyor.

Bu da dakikada yarım sayfaya tekabül eder. 2 dakikada bir sayfa, toplamda odağın dağılmadığını varsayarsak 2 saatte 60-75 sayfa aralığında bir performansımız olur.

Tabii sürekli risk oluşturan dikkat dağılımını hesaba katmıyoruz.

Bekleyen mesajların stresi, olası Instagram beğenilerini gözden kaçırma korkusu ve daha nicesi okumaya başlandığı an kafamıza üşüşüyor.

Hem dikkati toplasak hem de şu okuma hızını bi' arttırsak hocam...

Hızlı Dizisel Görsel Sunum olarak dilimizede kullanılan Rapid Serial Visual Presentation (RSVP) tekniği önceleri psikoloji alanında araştırma yöntemi olarak benimsenmiş. Uygulamaya göre katılımcılar aynı noktaya uzun süre bakıyor ve bu noktada değişen görüntülerin ya da yazıların kişilerde oluşturduğu etkiler ölçülüyor.

Bu teknik İdeal Tanıma Pozisyonu, yani Optimal Recognition Position(ORP) yöntemi yardımıyla kelimeleri gözün algısına uydurur.

Örneklerle konuşalım, görselin solunda gözün kelimeleri algıladığı nokta sıkça değişirken sağda kelimeler ORP'ye göre ortalanmış ya da kelime uzunsa okumaya uygun halde sıralanmış halde. Bu haliyle kelimeleri art arda gördüğünüzde gözünüz aynı noktaya odaklanacağı için dikkat kaybı yaşamadan daha hızlı okunabiliyor.

Bu yöntemin başlatıcısı sayılan ve en bilinen uygulayıcısı Spritz'in kısa hikayesini kendi yöntemleriyle okuyalım.

Spritz'in desteklediği ve büyük kısmı ücretsiz uygulamalara ekleyeceğiniz metinleri bu örnekte olduğu gibi düzenlenmiş şekilde ve dakikada görüntülenecek kelime hızını performansınıza göre seçerek hızlıca okuyabilmek mümkün. ReadMe! bunlardan biri.

ReadMe! uygulaması satın aldığınız ePub formatlı kitapları da kütüphanenize ekleyebilmenize imkan veriyor.

Bu yöntemle aylardır tamamlanamayan fakat son sayfasını görmek için yanıp tutuştuğunuz o kitabın son sayfasını birkaç saatlik okumayla hem odağı yitirmeden hem de keyifle görebilirsiniz.

ReadMe! uygulamasını indirip çevrenizdekileri sollayacak okuma performansı göstermenizi temenni ediyoruz.

iOSReadMe! (Spritz & BeeLine) (ePub & PDF) App Store’da
AndroidReadMe! (Spritz & BeeLine) - Google Play'de Android Uygulamaları

Kitap ya da basılı diğer metinlere ek olarak internette karşılaştığınız ilginç makaleleri ve güncel metinleri de bu yöntemle okuyabilirsiniz.

İlginizi çeken makalelerle karşılaştığınız fakat vaktinizin olmadığı durumda makale linkini kopyalayıp yapıştırdığınızda Instapaper uygulaması o linkteki metni sizin için kendi bünyesinde tutuyor. Ayrıca metinlerin etrafındaki tüm dikkat dağıtan detayları devre dışı bırakarak sade ve etkili bir okuma deneyimi sunuyor. Sadece bununla da kalmıyor...

Instapaper uygulaması da RSVP yöntemini temel alan Speed Read özelliğiyle karşılaştığınız herhangi bir yazıyı en hızlı şekilde okuyabilmenize olanak sağlıyor.

Hem mobil hem de tarayıcı versiyonunda bu özelliği sunduğu için de erişilebilirlik problemi ortadan kalkıyor. Nerede olursanız olun, yeter ki okuyun!

Tarayıcınız dahil her mecrada hız kazanmak için Instapaper uygulamasını indirmek isterseniz 

AndroidInstapaper on the App Store
iOSInstapaper - Google Play'de Android Uygulamaları
Google ChromeInstapaper

Bitmedi! Sadece iOS üzerinde çalışan ve Spritz'in altyapısını kullanan bir diğer uygulama ise Boba.

Boba sizi ikinci bir kaynağa yönlenmekten kurtarıyor, direkt olarak Safari tarayıcıya entegre oluyor ve daha çok haber temelli kaynaklarda hızlı okuma seçeneği sunarak işleri kolaylaştırıyor.

Boba uygulamasını iOS işletim sisteminda kullanmak isterseniz: 
Boba App Store’da

Her güzelin bir kusuru vardır, hızlı okumanın da bir kusuru olabilir.

Olabilir diyoruz çünkü kanıtlanmış bir zararı henüz yok fakat RSVP tekniği üzerine çalışan psikolog Michael Masson dakikada 500 kelime civarındaki bir hızda ciddi anlama problemlerinin doğacağını söylüyor. Kelimeleri görüyor olmak yeterli değil, onları anlayabilmek için gerekli olan süreyi de hesaba katmamız gerekiyor, Masson'a göre.

Sonuç olarak, hızınız ne olursa olsun, kontrol hep sizde olsun!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
akademik-hasta

Burada bahsedilen hızlı okuma tekniği akademik yayınlar veya gündemi takip etmek için olsa gerek. Bazen akademik yayınlarda istemediğiniz bir çok şeyi okumak zorunda kalabiliyorsunuz. Hızlı okuma tekniği ile bu tür yerleri atlayıp direkt odaklanmanız gereken yerleri görebilirsiniz. Edebi eserleri hızlı okumanın zaten bir mantığı olamaz.

karayel2009

hızlı okuma yavaş okuma diye bir şey yok. eğer anlayarak okuyacaksak herkesin hızı farklıdır.

evelyn.mchale

Derdiniz kitabı hızlı okumak değil anlamak olsun.

yamaken

Çok hoştur ama bana yaramaz bu. En nefret ettiğim şey kitabı hızlıca okuyup bitirmektir, yanıma çay, kahve ne varsa alıp yavaş yavaş, tadına vararak, her kelime üzerine düşünüp analiz etmeye çalışarak okuyorum kitapları :( Bu da kötü bir huyum. Ama edebiyattan zevk almayacaksak niye var, öyle değil mi?

ahmet-endez

Vincent emmi bende yavaş okumayı sevenlerdenim ama bazen kitapta öyle bir heyecan geliyor ki ilerde neler olacak diye hızlı hızlı okuyorum. Sende de böyle oluyordur kesin yoksa kitabı yaşamadan okumak bana göre şekersiz çay içmek gibi birşey :D

Gizli Kullanıcı

Sosyal medya hesaplarınızı kapatırsanız zaman kalır, İnsanın kitap okurken dikkatini dağıtan ve odaklanmasını zorlaştıran şey gelen telefon bildirimleri

Görüş Bildir