Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

"Öğrenciler Hocalarına Nasıl Mail Atmalıdır?" Dersi Veren Akademisyenler Büyük Tepkiye Sebep Oldu

1.1bPAYLAŞIM

Ne dersiniz, sizce bu hocalar haklı mı?

Ülkemizde gündemden bol bir şey yok bildiğiniz gibi. Konu bu kez de üniversitedeki öğrencilerin, hocalarına hitap etme ve iletişim kurma şekliyle ilgili.

Tartışma bu akademisyenlerin attığı tweetler ile başladı.

Ardından hocalara tepkiler de gelmeye başladı.

twitter.com
twitter.com
twitter.com
twitter.com
twitter.com

Hocalara hak verenler de yok değil...

Mevzuyu mizahla ele alanları da es geçmeyelim :)

twitter.com
twitter.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kalemine

ya bir hocaya saygı sunma0dan direkt sevgiler diye girmek bana da absürt geliyor. hele yaşını başını almış bir hocaysa. kaldı ki iş hayatının hiç bir noktasında gereksiz samimi üslup olmuyor sonra işin ucunu toparlayamıyorsunuz. trt arşiv izleyince nasıl güzel konuşuyorlar saygılı vs diyoruz sonra bunları görünce ego diyoruz. bence asıl mesele şu saygı talep edilecek bir şey olmamalı. biz bi hocanın odasına girince masamın sağına yaklaşmayın bana çok yaklaşmayın diye azar yemiştik hiç unutmam :D

delidirneyapsayeridir

Ne yazık ki, akademide ya da iş hayatında hitap sorununun zannettiğinizden farklı bir boyutu var. Öğrenci arkadaşlarım bana da çoğunlukla mail atarken kafa karışıklığı yaşıyorlar. Bazen "Hocam, nasılsın?" oluyor, bazen "nasılsınız?". "Hocam, keyifler nasıl" ya da "işler iyi mi?" diye soranlar da var. Evet hepimiz öğrenciyken nasıl hitap edeceğimizle ilgili kafa karışıklıkları yaşadık. Burada anlaşılması gereken konu ise şu: Üniversite hayatın ta kendisidir. Kampüsüyle, dersiyle, akademisyeniyle, öğrenci işleriyle her şey sizi hayata hazırlar. Ve akademisyen öğrencileri geleceğe hazırlama konusunda bir rehberdir. Mail yazarken üslup konusunda uyarı alıyorsanız, bu akademisyenin egosunu tatmin etmesinden çok sizin kişisel gelişimizle alakalıdır. Ve benim şahsi gözlemim sosyal medyanın hayatımıza girmesini takiben ciddi bir üslup sorunu yaşanmaya başladığı yönünde.

delidirneyapsayeridir

Anlıyorum mesaj yazdığımız gibi mail atıyoruz telefonumuzdaki bir aplikasyondan ama ikisi aynı şey değil. Mail resmi iletişim kurma yoludur. Hocalarınızla, amirlerinizle, patronunuzla, müşterinizle mailleşmeleriniz resmi yazışmadır. İş hayatında mailleşirken üslubunuzu kontrol edemezseniz gelecekte sıkıntı yaşamanız, şikayet edilmeniz ya da işten çıkartılmanız gibi sorunlarla karşılaşmanız muhtemeldir. Benzer şekilde dilekçe yazma konusu da benim dikkatimi çeken bir konudur. Koskoca ülkede dilekçe yazmayı bilen doğru düzgün bir Türkçe'yle ortalama bir mail yazabilen bulmak oldukça zordur. Şimdi diyeceksiniz ki bırakalım angaryaları, kıralım prangaları özgür olalım. Bir de şöyle düşünün; düşünceler kelimelerle şekillenir. Toplumsal bir canlı olan insanın aynası da kelimeleridir. İnsanların sizin hakkınızdaki düşünceleri doğal olarak seçtiğiniz kelimelere bağlı olacaktır. Kendinizi nasıl tanıtmak istediğiniz tamamen sizin elinizde.

the-wizard

Ne kasıntısınız ne var lan selamda :D Sonradan görmeler egolarına tatmin edemiyoruz diye zırlamışlar.

oneydiyo

Tansel Çom(ar)oğlu :D

ayprensess

Hay derdinizi ben sizin ya. Öğrenci sevgiler demiş ki bu bile gayet güzel bir şey gelmiş saygılar demedi diye güveniyorsunuz siz egonuzu öğrencilerin üzerinden mi tatmin ediyorsunuz

ayprensess

Güveniyorsunuz* diyecektim

ayprensess

GÜCENİYORSUNUZ* çıldırıcam

Görüş Bildir