'ODTÜ Mescit' El Kaide Davasının İddianamesinde

 > 
244PAYLAŞIM

Basına 'karşıt görüşlü öğrenciler arasında kavga' olarak yansıyan ODTÜ’de mescit tartışmalarının perde arkasını aydınlatacak bilgiler El Kaide davasının iddianamesinde ortaya çıktı. 6 numaralı şüpheli Kerem Balta ile ilgili bölümde, ODTÜ’deki El Kaide örgütlenmesi anlatılıyor ve Balta’nın hem El Kaide hem de Hizb-ut Tahrir örgütü ile irtibatlı olduğu belirtiliyor. İddianamede Kerem Balta’nın ODTÜ’de Mescit Grubu adı altında "ODTÜ’de genellikle muhafazakâr olan öğrenciler ile ilgilenerek El Kaide Terör örgütü çizgisinde oluşturulan toplantılara dahil etmeye çalıştığı ve bu kapsamda El Kaide terör örgütüne eleman temin ettiği tespit edilmiştir" ifadeleri yer alıyor...

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından aralarında IŞİD’in Rakka emiri Oğuzhan Gözlemecioğlu’nun bulunduğu 26 kişiye açılan El Kaide davasının iddianamesinde, ODTÜ’deki "mescit gerginliğinin" perde arkasını aydınlatacak bilgiler çıktı.

Cumhuriyet'ten Alican Uludağ'ın haberine göre, davanın 6 numaralı şüphelisi Kerem Balta’yla ilgili bölümde, ODTÜ’deki El Kaide örgütlenmesi anlatıldı. Balta’nın hem El Kaide hem de Hizb-ut Tahrir Terör Örgütü ile irtibatlı olduğu anlatılan iddianamede, şu bilgiler verildi:

‘Eleman temin ediliyor’

“Üniversitede öğrenci olan Kerem Balta’nın, üniversite içerisinde ODTÜ Mescit olarak bir grup oluşturduğu, haftada 4 gün bu grup ile buluşarak toplantı yaptıkları, toplantılarda şahıslara El Kaide terör örgütünün benimsemiş olduğu dini istismar eden görüşleri empoze ettiği, ODTÜ’de genellikle muhafazakâr olan öğrenciler ile ilgilenerek El Kaide Terör örgütü çizgisinde oluşturulan toplantılara dahil etmeye çalıştığı ve bu kapsamda El Kaide terör örgütüne eleman temin ettiği tespit edilmiştir.”

İddianameden: 'Devletin imamının arkasında namaz kılınamayacağı, oy kullanmanın şirk olduğu, TSK’nın tecavüzcü ve çocuk katili olduğu...'

Balta’nın ODTÜ kütüphanesinin altında bulunan erkek mescidinde çarşamba ve cumartesi günleri dini sohbetler düzenlediği kaydedilen iddianamede, “Kerem Balta, Mahir Gökhan Orak ile Şaban Yiğit isimli şahısların grubu yönlendirdikleri ve radikal düşüncelerini yaymaya çalıştıkları, kendilerine ODTÜ Mescit Topluluğu adını verdikleri ve grubun dini sohbetler adı altında yaptıkları toplantılarda, ‘devletin imamının arkasında namaz kılınamayacağı, oy kullanmanın şirk olduğu, TSK’nin tecavüzcü ve çocuk katili olduğu, Suriye’ye giden mücahitleri Türkiye’nin yakalattığı’ şeklinde Türkiye aleyhine karalama amaçlı konuşmalar yaptıkları” ifade edildi.

Balta’nın evinde 12 Ağustos 2015’te yapılan aramada ele geçirilen delillere işaret edilen iddianameye şöyle devam ediliyor: 

"Çalışmalar neticesinde şüpheli Kerem Balta’nın; El Kaide terör örgütünün ideolojisi doğrultusunda faaliyet yürüttüğü, ODTÜ Mescid Grubu’nun sorumlusu olduğu, örgütsel toplantılara katıldığı, eleman temin etmek amacıyla piknik vb. etkinlikler düzenlediği tespit edilmiştir. Kerem Balta isimli şahsın ODTÜ Mescit Grubu’nda bulunan şahıslarla ilgilendiği ve bu şahıslara El Kaide terör örgütünün benimsemiş olduğu dini istismar eden (Selefi/ Vahhabi) görüşleri empoze ettiği anlaşılmıştır."

Ne yaşanmıştı?

Şu an 2 cami ve 14 ayrı mescidin olduğu ODTÜ’de Mescit Topluluğu adı altında hareket eden grup, hazırlık binasına yeni mescit istedi. Ancak buna diğer öğrenciler imza toplayarak karşı çıktı.

Mescit isteyen topluluk 'ibadet özgürlüğünün yok sayıldığını' savunurken ODTÜ’lü öğrenciler ise IŞİD zihniyetinin üniversiteyi hedef seçtiğini söylemişti

Geçtiğimiz Aralık ayında arasında 22 Aralık’ta başlayan tartışma sonrası yaşanan arbedenin ardından üniversiteye gönderilen YÖK’ün soruşturma ekibi de sadece mescit isteyen öğrencileri dinledi. 

Karşı çıkan öğrenciler hakkında ise savcılık soruşturma açtı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir