Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

"Obruklu Köy"Ün Sakinleri Yeni Ve Modern Köylerine Taşınıyor

0PAYLAŞIM

"Obruklu Köy"Ün Sakinleri Yeni Ve Modern Köylerine Taşınıyor

ÇANKIRI Anadolu Ajansı - MUHAMMED KAYGIN - Çankırı'da, etrafında yer sarsıntılarına bağlı derin çukurlar oluşan ve taşıma kararı alınan "Obruklu köy"nam serinkanlıları, yeni ve çağdaş köylerine taşınmaya başladı.

Etrafında ilk olarak 2015'te yer sarsıntılarına bağlı oluşan 15 metre derinliğindeki obruklar sebebiyle taşınma kararı alınan, merkeze bağlı İnandık köyünün serinkanlıları, sosyal kuruluşları, ticari ve yeşil alanları, yollarıyla çağdaş bir mesken yerine kavuşuyor.

Ankara yolu üzerinde 65 ev ve 46 ahırdan oluşacak çağdaş köye 32 hane sahibi taşınırken kısa müddet içinde tüm köyün taşınma harekâtının bitirilmesi tasarlanıyor.

Şehir Afet ve Acil Vaziyet Müdürü Abdullah Özçelik, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, İnandık köyü için alınan taşıma kararı sonrası süratli bir biçimde inşaatlara başladıklarını ve ilerlediklerini söyledi.

Daha Önceki köyden toplamda 65 ev 46 ahırın nakledileceğini vurgulayan Özçelik, "Şu anda 32 evimiz bitirilmiş hak sahiplerine teslim edilmiş çoğu yerleşmiş vaziyettedir. Geriye kalan 33 evimiz de yüzde 80 seviyesinde bitirilmiş, bu yaz sezonu bitmeden allahın izniyle yurttaşlarımıza teslim edip oturulacak halde olacaktır." diye konuştu.

  • "Bir ilçede olması gereken tüm tasarılar köyümüzde mevcut"

Taşınma harekâtlarının ardından daha önceki köyde tahrip harekâtlarını başlatacaklarını vurgulayan Özçelik, şöyle devam etti:

"Zira yeni mesken yerlerini teslim ettikten sonra obruk tehlikeyi hala devam ettiği için oradaki mesken yerinin tahrip harekâtlarını da tez bir biçimde başlatacağız. Ahırlarımızın da tamamı evlerle beraber teslim edilecektir. Yeni köy takribî 100 bin metrekarelik mesken alanına sahip.

Bunun içinde 5 bin metrekare mektep alanı, köy içi yolları, sıhhat kuruluşu alanı, cami alanı, ticari alan var. İmar tasarısını misal bir köy olarak tasarıladık. Çağdaş bir ilçede olması gereken tüm tasarılar köyümüzde de mevcut."

  • "Burada kendimizi güvende seziyoruz"

Köy uysallarından Yakup Taşıt, köylerinde özellikle kış mevsiminde zelzele hissi uyandıran çökmeler alana geldiğini ve çok sıkıntılı olduklarını anlattı.

Daha Önceki köy yerinde alana gelen obruklar sebebiyle yeni köy arazisine yerleştiklerini anlatan Taşıt, "Burada kendimizi çok güvende seziyoruz. Orada insan sıkıntılı oluyordu. Sallantı oluyordu. Şimdi çok şükür." ifadelerini kullandı.

İsmail Genç de obrukların uzun seneler evvel de alana geldiğini ancak köylüler tarafından doldurulduğunu anlattı.

Yapılan yeni yatırımlardan büyük memnuniyet dinlediğini söyleyen Genç, şunları kaydoldu:

"Devletimizden Allah razı olsun. Biz bunu ömrümüzde göremezdik. Devlet desteği olmasa yapmamız olası değildi. Kimin emeği geçtiyse hepsinden Allah razı olsun. Şehirlerde yapılan konutların benzersi. Daha Önceki köyde sıcak suyum yoktu, ahşap konuttu. Burası dört dize bir yapı. Megakentlerdeki konutlardan bir farkı yok."

Adem Vasıta da yeni köy yerinde kendisini güvende sezdiğini belirterek, katkısı olanlara teşekkür etti.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir