'O Duvarı Yapacağım' Dedi: Öne Çıkan 7 Başlık ile Donald Trump'ın Ulusa Sesleniş Konuşması

 > -

ABD Başkanı Donald Trump, Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'nda ikinci ulusa sesleniş konuşmasını yaptı. Trump, yeni yasama yılının açılışını simgeleyen konuşmada ülkedeki göç, Suriye, Venezuela, Afganistan politikası, İran, Çin ile ticaret savaşları ve kürtaj gibi konularda önemli mesajlar verdi.

Konuşma öne çıkan 7 başlık şu şekilde...

'Meksika sınırına o duvarı öreceğim'

Euronews'ten Kerem Congar'ın haberine göre, ulusa sesleniş konuşmasının önemli bir bölümünde Meksika sınırına yapılması planlanan duvar hakkında konuşan Trump, bu konudaki kararlılığını korudu.

Geçmişte birçok politikacının Meksika sınırına duvar vaadi olduğunu söyleyen Trump, "Bugüne kadar kimse oraya uygun bir duvar örmedi. Ben o duvarı yapacağım." diyerek bu konunun bir ulusal güvenlik sorunu olduğunu ifade etti.

'IŞİD'i temizledik, ABD askerlerinin eve dönme zamanı geldi'

ABD'nin Ortadoğu'da 19 yıldır savaştığını, Afganistan ve Irak'ta 7 binin üzerinde kayıp verdiğini söyleyen Trump, Suriye ile ilgili 'Eve dönme vakti' yorumunu yaptı. Trump konuyla ilgili olarak, "Suriye'de yaklaşık 52 bin kilometre kareyi kontrol ediyordu. Bugün ise bu bölgenin neredeyse tamamını o kana susamış katillerden kurtardık. Şu anda DEAŞ'ın kalıntılarını yok etmek için müttefiklerimizle birlikte çalışıyoruz, artık kahraman savaşçılarımızın Suriye'den sıcak yuvalarına dönme vakti geldi." dedi.

'Bu anlaşma Çin'in istihdam ve servet hırsızlığına bir son vermeli'

Çin'e seneler boyunca yüksek oranda ticaret açığı verildiğini söyleyen Donald Trump, "Sonra Çin'e 250 milyar dolar gümrük vergisi getirdik. Bugün ise Hazine Bakanlığımız, daha önce tek kuruş alamadığımız bir ülkeden her ay milyarlarca dolar alıyor." dedi.

Çin ile anlaşmaya varılsa dahi, bunun ABD için iyi bir anlaşma olması gerektiğini vurgulayan Trump, "Bu anlaşma Çin'in istihdam ve servet hırsızlığına bir son vermeli" değerlendirmesinde bulundu.

'Venezuela halkıyla yan yanayız'

Venezuela'da yaşanan olayla ilgili olarak, Guaido'yu geçici devlet başkanı olarak tanıdıklarını bir kere daha vurgulayan Trump, "Özgürlük için ortaya koydukları onurlu mücadelelerinde Venezuela halkıyla yan yanayız. Sosyalist politikalarıyla Güney Amerika'nın en zengin ülkelerinden birini fakir ve sefil bir hale dönüştüren Maduro rejiminin gaddarlığını kınıyoruz." dedi.

'Afganistan'da çözüm çok yakın'

Trump, Afganistan konusunda çözümün çok yakın olduğunu belirterek, "Afganistan'da siyasi bir çözüme ulaşmak için müzakerelerimizi de hızlandırdık. ABD yönetimi, Taliban dahil Afganistan'daki gruplarla yapıcı görüşmeler gerçekleştiriyor." ifadelerini kullandı.

'İran teröre en çok destek veren ülke'

Ulusa sesleniş konuşmasında, İran konusuna da değinen Trump, "Benim yönetimim, dünyanın teröre en fazla destek veren ülkesi olan İran ile yüzleşmede de kararlı davrandı. Bu yozlaşmış diktatörlüğün hiçbir zaman nükleer silahlara sahip olmaması için ABD'yi felaket bir nükleer anlaşmadan çektim, ardından da şimdiye kadarki en sert yaptırımları getirdik." ifadelerini kullandı.

'Geç dönem kürtaj yasaklanmalı'

Başkan Trump, ABD'de en çok tartışılan konulardan birisi olan kürtajla ilgili olarak 'Tanrının bahşettiği hayatı korumalıyız' ifadesini kullandı ve "Doğmuş ya da doğmamış her bireyin haklarını savunmak adına Kongre'den geç dönem kürtajların yasaklanması için hazırlanacak yasal düzenlemeyi geçirmesini talep ediyorum" dedi.

Konuşmaya damgasını vuran kare: Trump'ın 'intikam politikasını terk etme çağrısına' Temsilciler Meclisi'nin Demokrat Başkanı Nancy Pelosi'nin tepkisi...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir