Akil İnsanlarla İlk Toplantı Günü Belli Oldu

 > -

'Nerede İhanet Var, Orada Bahçeli ve Kılıçdaroğlu Var'

Başbakan Erdoğan: Kılıçdaroğlu ne dediğinin farkında değil. Dün dediğini bugün inkar eder!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, çözüm sürecine, barış sürecine, milli birlik sürecine bir ihanet süreci denmesini anlamanın mümkün olmadığını belirterek, ''Eğer bu ülkede bu anlamda bir ihanet varsa, bu ihanetin içerisinde olan Bahçeli'dir, Kılıçdaroğlu'dur. Çünkü hiçbir zaman 'bu işi nasıl çözelim' diye bir araya gelmeye asla yanaşmamışlardır'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında konuşuyor. İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Dün büyüme rakamları açıklandı. Türkiye ekonomisi 2012’nin ilk çeyreğinde yüzde 3,3, ikinci çeyreğinde yüzde 2,9, üçüncü çeyreğinde yüzde 1,6 oranında büüyme kaydetmişti. 4. Çeyrekte ise büyüme yüzde 1,4 oldu.

Türkiye ekonomisi geneli itibariyle yüzde 2,2 civarında büyüdü.

Avrupa’dan daha iyi durumda olduğumuzu vurgulamak durumundayım

Borsa İstanbul

Ekonominin her cephesinde kontrollü, ayaklarımız yere basarak ilerlemeye devam ediyoruz
Menkul Kıymetler Borsamızı değiştiriyoruz. Artık sadece Menkul Kıymetler olarak değil Altın Borsa’sını da çatısı altına alıyor. Borsa İstanbul olarak hayatına devam edecek. Bugün onun da yönetimi belirlenecek.

Not arttırmı

Yanı başımızdaki ülkeler zorluklar çekerken biz istikrarlı bir şekilde ilerliyoruz. Kredi notuyla ilgili Türkiye ile ilgili böyle bir artış ortaya koymaları bilimsel ve adil değildir. Biz ideolojik yaklaşım istemiyoruz.

Yeni teşvik sisteminde umut verici gelişmeler

Yeni teşvik sistemi uygulanıyor, umut verici gelişmeler var.

Teşvikte 6. Bölgede tamamı Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde olan 15 il ve Gökçeada var
2011’den 2012’ye kadar bu illerde 240 bin teşvik belgesi alındı, Nisan’a kadar 445 teşvik belgesi alındı
Son bir yıl içinde yeni teşvik sistemiyle yatırım miktarı 5,5 milyar TL’ye ulaştı.

20 Haziran 2012’den 1 Nisan 2013’e kadar yatırımların ve istihdamın 2,5 kat artış kaydetmesi istikrarın, güven ortamının, bölgede çoğalan ümidin eseridir
Ankara’dan Güneydoğu illerine yatırım yapmak için girişimde bulunulduğunda çeteler, mafyalar, terör bu yatırımlara engel oluyordu.

Devlet kendi köyüne yatırım götüremez hale gelmişti

Ankara bahanelerin arkasına sığınıp orada elini çekerken terör de o boşluğu dolduruyordu
Ak Parti olarak sadece çetelerle, mafyalarla değil Doğu’da ve G.Doğu’da bu kısır döngüyle de mücadele ettik.

Yol yapmak istedik engel oldular, havaalanı yapacağız dedik, engel oldular. Bıkmadık, yılmadık okul da yaptık havalimanı da.

O ifadeyi Bahçeli'ye iade ediyorum

İstanbul’da ne varsa Batman’da da o olacak dedik.
Tehditler karşısında geri adım atmadık
Kılıçdaroğlu’na rağmen, Devlet Bahçeli’ye rağmen ulaştık, ulaşmaya da devam ediyoruz. Bahçeli’nin ‘bir ihanet süreci’ ifadesini aynen kendisine geri iade ediyorum. Bu ihanetlerle bu ülkedeki emperyalist yapılara maalesef altyapı oluşturdular
Devletin bankalarını malum şebekelere peşkeş çektiler
Onlara yataklık yapan da başta sayın Bahçeli’ydi.

Bahçeli'nin gençleri karşıt görüşlerle vuruşmaya başladı

Bu ülkede ciddi bir sıçramayı gündeme getirelim derken onların bu çözüm sürecine bir ihanet süreci demelerini anlamak mükün değil.

Bu ülkede bu anlamda bir ihanet varsa bu ihanetin içinde olan Bahçeli’dir, Kılıçdaroğklu'dur. Bu işi nasıl çözelim diye bir araya gelmeye asla yanaşmadılar. Bakın üniversiteler karışmaya başladı. Bunlar iki yüzlü. İki dili var bunların bir de görünmeyen dilleri, 3 Ülkücüleri sokağa dökmeyelim deyip Bursa’daki sloganlara ‘onun da zamanı gelecek’ diyen Bahçeli’nin kendisi.Bu açıklamadan sonra Bahçeli’nin gençleri Erciyes Üniversitesi’nde ellerindeki slogan yapılı pankartlarla karşıt görüşlü gençlerle vuruşmaya başladılar. Karşı t görüşlü gençler de aşırı sol görüşlü olanlar
Bunların derdi ilim değil. Ne demek ‘vur de vuralım, öl de ölelim’

Kılıçdaroğlu’nun akşam dediği ile sabah dediği başka.

T24

Haberin Tamamı İçin:

Akil insan havuzu oluşturduk

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin haftalık olağan grup toplantısında partililere hitap etti.

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

  • Türkiye ekonomisi 2012 yılında yüzde 2.2 oranında büyüdü, Yüzde 2.2'lik büyüme oranı beklentilerimizin altında dahi olsa, gelişmiş ülkeler ve Avrupa ülkelerine göre Türkiye başarılı bir performans sergilemiştir.

  • (Standard and Poor's'un, Türkiye'nin kredi notunu artırmasına ilişkin) Ama bu yeterli değil onu söyleyeyim. İflas eden bir ülkeyle ilgili 6 kat birden artış yaparken, Türkiye ile ilgili böyle bir artışı ortaya koymaları, ne bilimseldir ne adildir. Biz bilimsel, adil yaklaşım istiyoruz. İdeolojik yaklaşım istemiyoruz. Bunun düzeltilmesi lazım.

  • (Çözüm sürecine ilişkin) Tehditler ortadan kalkınca, bölgenin çehresi hızla değişecektir. Bölgedeki iyimserliği hissediyorum.

  • Çözüm sürecine, barış sürecine, milli birlik sürecine bir ihanet süreci denmesini anlamak mümkün değil. Eğer bu ülkede bu anlamda bir ihanet varsa, bu ihanetin içerisinde olan Bahçeli'dir, Kılıçdaroğlu'dur. Çünkü hiçbir zaman 'bu işi nasıl çözelim' diye bir araya gelmeye asla yanaşmamışlardır.

  • Çözüm süreci adını verdiğimiz bu yeni süreç, daha güçlü, daha özgür, daha demokratik, daha huzurlu bir Türkiye hedefinin ileri bir adımıdır. Kimse bunu provoke etmeye gayret etmesin. Bunu ne Kılıçdaroğlu ne Bahçeli provoke edebilir. Yeter ki milletim desteğini bizden esirgemesin. Kalkınmanın ve ileri demokrasinin önündeki tek engel terör belasıdır.

  • (Üniversitelerdeki olaylar) Bu çatışmaların içerisinde yer alanlar bilsinler ki kendileri kazanmıyor. Tam aksine onlar bu vatana ihanet etmenin içerisindedirler. Böyle bir gayretin içerisindedirler. Ben bu genç evlatlarıma söylüyorum. Biz 1980 öncesinde bunun belalarını çok ağır ödedik. Aynı belayı siz de ödemeyin. Aynı faturayı siz de ödemeyin. Bu yanlış yollardan vazgeçin.

  • Herkes ama herkes gönlünü ferah tutsun. Hiç kimse tedirgin olmasın, yersiz endişelere kapılmasın. Çatışma kültüründen beslenen siyasi partilerin yaydığı korkulara aldanmasın. Öyle bir Türkiye yükseliyor ki bu Türkiye'de acılar bitecek ve inşallah gözyaşları dinecek.

  • Çözüm sürecinde kendilerine destek verenlerle yola devam edeceğiz. Birileri bağcıyı dövmeye gayret edecek. O dövülen bağcı bizsek, bir yere kadar sabrederiz. Ondan sonra da biz, 'Bir yanağına vur, öbür yanağına uzat', o anlayışta değiliz. Bizim bir yanağımıza vuran karşılığını bulur.

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan: 'Yanağımıza Vuran Karşılığını Bulur'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Akil İnsanlar Perşembe Günü Erdoğan'la Buluşuyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''akil insanlar'' ile 4 Nisan Perşembe günü İstanbul'daki Başbakanlık Ofisi'nde bir araya gelecek.

Başbakan Erdoğan bugün grup toplantısında yaptığı açıklamada ''Süreci takip edecek, sürece yönelik toplumsal desteği perçinleyecek bir heyeti 'Akil İnsanları' tespit ettik. Sözüne güvenilen, toplumun çeşitli kesimlerinin itibarını kazanmış yazar, akademisyen, sanatçı ve STK'lardan oluşan bir heyeti oluşturduk. Bu havuz içinde çalışmamızı yapacağız. 7 coğrafi bölgeye göre planlama yapacağız.

dedi.

Erdoğan, ''Hem onların görüş ve önerilerini dinleyeceğiz hem de onlara bir kısım etkinlikler gerçekleştirerek halkımızla bir araya gelecekler. Konferanslar düzenleyebilirler, bire bir görüşmeler yapabilirler, medyayla görüşebilirler. Yeter ki bir aylık süre içinde bize çalışmalarını yapıp raporlarını sunsunlar. Bu süreçte ne kadar aktif yer alırlarsa alsınlar Türkiye'nin tüm yazarlarına, sanatçılarına ihtiyaç olduğu açıktır. Buradaki temsili bir kadrodur.'' diyerek Akil insanların görevlerini de açıklamış oldu.

Haberin Tamamı İçin:

Akil İnsanlarla İlk Toplantı Günü Belli Oldu

Başbakan Erdoğan çözüm sürecinde önemli rol alacak "akil insanları" tespit ettiklerini açıklayarak, "Bu heyetle Perşembe akşamı bir araya gelerek, istişarelerimizi yapacağız'' dedi.

TBMM'deki AK Parti Grup Toplantısı'nda konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, çözüm sürecinde rol alacak olan akil insanlarla ilgili açıklamada bulundu.

Erdoğan, çözüm sürecinin önemli bir aşaması olarak süreci takip edecek ve sürece yönelik toplumsal desteği perçinleyecek bir heyeti, kamuoyunda yaygın kullanılan adlandırmayla ''akil insanları'' tespit ettiklerini bildirdi.

Bir havuz oluşturduklarını ve bu havuz içinde bugün çalışmalarını yapacaklarını ifade eden Erdoğan, 7 ayrı coğrafi bölgeye göre bir planlama yapıp kısa süre zarfında da bu heyettekilerin isimlerini kamuoyuna duyuracaklarını söyledi.

Erdoğan, heyetle büyük ihtimalle Perşembe akşamı bir araya gelerek istişare edeceklerini belirterek, "Hem biz bu heyetteki akil insanların görüş ve önerilerini dinleyecek, onlarla istişarede bulunacağız hem de onlar bölgelerimizde bir kısım etkinlikler gerçekleştirerek halkımızla, kanaat önderleriyle bir araya gelecekler" şeklinde konuştu.

Kimse süreci provoke etmesin

Başbakan Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi eleştirerek, "Sayın Bahçeli'nin, 'ihanet süreci' ifadesini aynen kendisine iade ediyorum. Eğer bu ülkede, bu anlamda bir ihanet varsa bu ihanetin içinde olan Bahçeli'dir, Kılıçdaroğlu'dur. Çünkü hiçbir zaman 'bu işi nasıl çözelim' diye bir araya gelmeye asla yanaşmamışlardır'' dedi.

Erdoğan, ''Çözüm süreci adını verdiğimiz bu yeni süreç, daha güçlü, daha özgür, daha demokratik, daha huzurlu bir Türkiye hedefinin ileri bir adımıdır. Kimse bunu provoke etmeye gayret etmesin. Bunu ne Kılıçdaroğlu ne Bahçeli provoke edebilir. Yeter ki milletim desteğini bizden esirgemesin'' diye konuştu.

Türkiye'de acılar bitecek

Herkesin gönlünü ferah tutmasını isteyen Erdoğan ''Hiç kimse tedirgin olmasın. Hiç kimse yersiz endişelere kapılmasın. Çatışma kültüründen beslenen siyasi partilerin yaydıkları korkulara hiç kimse aldanmasın, prim vermesin. Öyle bir Türkiye yükseliyor ki bu Türkiye'de inşallah acılar bitecek, gözyaşları dinecektir'' dedi.

Başbakan Erdoğan, çözüm sürecinde kendilerine destek verenlerle yola devam edeceklerini belirterek, ''Birileri bağcıyı dövmeye gayret edecek. O dövülen bağcı bizsek, bir yere kadar sabrederiz. Ondan sonra da biz, 'Bir yanağına vur, öbür yanağına uzat', o anlayışta değiliz. Bizim bir yanağımıza vuran karşılığını bulur'' diye konuştu.

Üniversitede okuyan gençlere seslenen Erdoğan, şöyle konuştu:

''Bu çatışmaların içerisinde yer alanlar bilsinler ki kendileri kazanmıyor. Tam aksine onlar bu vatana ihanet etmenin içerisindedirler. Böyle bir gayretin içerisindedirler. Ben bu genç evlatlarıma söylüyorum. Biz 1980 öncesinde bunun belalarını çok ağır ödedik. Aynı belayı siz de ödemeyin. Aynı faturayı siz de ödemeyin. Bu yanlış yollardan vazgeçin.''

S&P'nin Türkiye'nin kredi notunu artırması

TÜİK'in açıkladığı 2012'nin büyüme rakamlarını da değerlendiren Başbakan Erdoğan, Türkiye ekonomisinin 2012 yılında yüzde 2.2 oranında büyüdüğünü hatırlattı. Erdoğan, ''Yüzde 2.2'lik büyüme oranı beklentilerimizin altında dahi olsa, gelişmiş ülkeler ve Avrupa ülkelerine göre Türkiye başarılı bir performans sergilemiştir'' dedi.

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Standard and Poor's'un (S&P), Türkiye'nin kredi notunu artırmasına ilişkin Erdoğan, şunları söyledi:

''Ama bu yeterli değil onu söyleyeyim. İflas eden bir ülkeyle ilgili 6 kat birden artış yaparken, Türkiye ile ilgili böyle bir artışı ortaya koymaları, ne bilimseldir ne adildir. Biz bilimsel, adil yaklaşım istiyoruz. İdeolojik yaklaşım istemiyoruz. Bunun düzeltilmesi lazım.''

İlk toplantı Başbakanlık Ofisi'nde

Alınan bilgiye göre, Başbakan Erdoğan, ''akil insanlar'' ile İstanbul'daki Başbakanlık Ofisi'nde görüşecek. 4 Nisan Perşembe günü saat 18.00'deki görüşmenin yemekli toplantı şeklinde yapılacağı öğrenildi.

Başbakan karate elbisesi giydi

Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından, güreş ve karate şampiyonalarında madalya kazanan milli takım sporcuları ile hatıra fotoğrafı çektirdi. Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç da milli sporculara eşlik etti.

Erdoğan önce, Ümit Genç Avrupa Karate Şampiyonası'nda 18 madalya kazanan Ümit Genç Karate Takımı ile hatıra fotoğrafı çektirdi. Başbakan Erdoğan kendisine hediye edilen, arkasında ''26 Şubat 1954, Recep Tayyip Erdoğan'' yazılı siyah kuşak karate elbisesi giydi.

AA

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAltınAnkaraBaşbakanBorsaBorsa İstanbulBursaCumhuriyet Halk PartisiİstanbulKemal KılıçdaroğluMilli TakımMilliyetçi Hareket PartisiRecep Tayyip ErdoğanSuat KılıçTerörTürkiye Büyük Millet MeclisiTürkiye İstatistik Kurumuakil insanlar
Görüş Bildir