'Neden Mutsuzum?' Diyenlere: İstanbul'da Mutluluğun Bedeli 8 Bin TL

 > -

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Şeker, "Mutluluk Ekonomisi" üzerine yaptığı son araştırmasının sonuçlarını paylaştı. İstanbul’da 7 bin 500 kişiyle yüz yüze görüşüldüğünü ve mutluluk ile gelir arasındaki ilişkinin arandığını söyleyen Şeker, İstanbul’da aylık 7 bin 500-8 bin TL arasındaki gelirin mutluluğu artırdığı sonucuna ulaştıklarını açıkladı.

Araştırmaya katılanların yüzde 15'i mutsuz, yüzde 48'i ne mutlu ne de mutsuz olduğunu söyledi.

Araştırmaya katılanlara genel olarak mutluluk düzeylerini belirtmeleri istendiğinde yüzde 15’inin mutsuz olduğunu, yüzde 48’inin ne mutlu ne mutsuz olduğunu, kendini mutlu hissedenlerin oranının ise yüzde 37 olduğunu aktaran Şeker, 10 üzerinden İstanbulluların mutluluk değerlerinin 5,8 olduğunu belirtti.

'Dün kahkaha attım' diyenler yüzde 43, eğlenenler yüzde 48, kendini mutlu hissedenler ise yüzde 52.

Prof. Dr. Şeker, uluslararası çalışmalarda sorgulanan günlük deneyimlerin, bu çalışmada da sorgulanarak analiz edildiğini ifade ederek şöyle devam etti: 

"Buna göre İstanbullular arasında 'dün kahkaha attım' diyenler yüzde 43, eğlenenler yüzde 48, kendini mutlu hissedenler ise yüzde 52 oranında temsil edildi. Buna karşılık üzgün olanlar yüzde 41, endişeliler yüzde 40, stresli olanlar ise yüzde 44'te kaldı. Mutluluk ile yaş arasındaki ilişkiye bakıldığında ise yaş azaldıkça mutluluk düzeyinin yükseldiği ortaya çıktı. Özellikle 15-24 yaş arası gençler, 40’lı yaşlardakilerle kıyaslandığında göreceli olarak kendini daha mutlu hissediyor."

Şeker'in yaptığı araştırmaya göre kadınlar ve erkekler arasında mutluluk düzeyi açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık yok. Ancak, evliler bekarlara göre daha mutlu.

7 bin 500-8 bin TL'den sonra mutluluk artmıyor ama stres artıyor.

İstanbul'da mutlu olmak için aylık gelirin 8 bin TL olması gerektiğini belirten Şeker, bu seviyeden sonra mutluluğun artmadığını ancak daha yüksek gelir seviyesine sahip olanların stres seviyelerinin daha yüksek olduğunu söyledi. Stresin İstanbul'da yaşamanın maliyetinden kaynaklandığını aktaran Şeker, şöyle devam etti:

''İstanbul’da aylık 7 bin 500-8 bin TL bandı, yaşanabilirlik düzeyini gösteriyor. Başka bir deyişle aylık gelir 2 bin TL’den 3 bin TL, oradan 5 bin TL’ye ve devamında 7 bin 500-8 bin TL’ye yükseldiğinde bireyin yaşam standardı belli bir seviyeye ulaşıyor. Bu seviyeye ulaşana kadar artan gelir, mutluluğunun da artmasını sağlıyor. Ancak kabul gören belli bir yaşam standardına ulaşıldığında, artan gelir mutluluğu artırmakta yeterli olmuyor. Aile, sağlık gibi diğer faktörlerin önemi daha fazla artıyor. İstanbul’da bu sınır 7 bin 500-8 bin TL bandında gerçekleşiyor.''

Prof. Dr. Şeker, araştırmada bir senaryo sorusu ile göreli zenginlik ile mutlak zenginlik arasındaki ilişkiyi de incelediklerini belirterek, göreli zenginliğin toplum tarafından daha fazla önemsendiğini belirtti.

Bu bağlamda deneklere, iki iş teklifi aldıklarında hangisini seçeceklerinin sorulduğunu aktararak, "Bu tekliflerden ilkinde iş yerinde ortalama maaş 10 bin TL iken 8 bin TL teklif ediliyorken, ikinci teklifte ise iş yerinde ortalama maaş 5 bin TL iken 7 bin TL teklifi sunuluyor. Deneklerin yüzde 73’ünün ikinci teklifi, yani mutlak olarak daha az ama göreli olarak yüksek olan teklifi tercih ettiği görülüyor. Dolayısıyla toplumda bireylerin böyle bir iktisadi kararda rasyonel davranmadığı, etrafındaki ortalama gelire göre kendini konumlandırmak istediği ortaya çıkıyor." diye konuştu.

Şeker, 'Mutluluk Ekonomisi' ile ilgili araştırmalarına devam ettiğini belirterek, yakında 'Mutlu Mahalleler' araştırmasının sonuçlarını da paylaşacağını dile getirdi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İstanbulTercihkadınlarşeker
Görüş Bildir