Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

"Neden Hiç Büyük Kadın Sanatçı Yok?" Diye Soranlara Trajik Hikayesiyle: Camille Claudel

37PAYLAŞIM

Başka bir dünyada Camille Claudel'den "büyük işler yapmış, dahi heykeltıraş" diye bahsedebilirdik. Lakin erkek egemen dünyada ve şartların çok daha sert olduğu bir dönemde yaşadığı için; Camille Claudel, ünlü heykeltıraş Auguste Rodin'in sevgilisi, ilham perisi, delirerek ölmüş zavallı bir kadın olarak biliniyor.

Camille Claudel'in acı dolu hikaye-i garibesini duymayan kalmasın...

1864 yılında Fransa'da dünyaya geldi. Yetenekli bir çocuktu, fakat o dönemde kadınların sanat eğitimi alması yasaktı.

Çocukluğundan beri çamurla heykeller yapıyordu. Kadın olarak resmi bir eğitim alması yasak olduğu için, 1881 yılında Paris'e taşındıklarında kadınlara özel bir atölyeye yazıldı. Bu atölyelerde, ünlü sanatçılar genç kadınlara ders veriyordu. Kısacası, Camille'nin sanat hayatı resmi olarak Paris'te ve 1881 yılında başladı.

Rodin'le tanışması da bu şekilde gerçekleşti. Rodin'e ilham ve ün, Camille'ye ise yıkım getirecek olan bu ilişki bir heykel atölyesinde başlayıp, yine heykel atölyelerinde devam edecekti.

Camille ile tanıştığında Rodin'in 20 yıldır süren bir evliliği vardı. Rodin evliliğinden mutsuzdu ve Camille'yi fark ettiği gibi onu sınıftan ayırdı ve özel ders vermeye başladı. Camille gerçekten yetenekli ve ilgi çekici bir kadındı. Yeni "ilham perisini" bulduğunu düşünerek toplumun onaylamadığı bir ilişkiye başladılar.

Pek çok sanat eleştirmeni Rodin'in çalışmalarını "Camille öncesi ve sonrası" olarak ayırmaya başlayınca bu aşkın sert bir rekabete dönüşmesi zaman almadı.

Zira Paris'te Rodin'in Camille'den "fazla etkilendiği" yani sanatsal bir hırsızlığa giriştiği dedikoduları yayılmaya başlamıştı bile.

Dedikodular haksız da sayılmazdı, Rodin'in işleri değişmişti ve heykellerin neredeyse hepsinde Rodin'den önce Camille çalışmalar yapıyordu. Her ne kadar "ayak işi" gibi gösterilmeye çalışılsa da Camille'in dokunuşları ve emeği, eğitimli gözlerden kaçmıyordu.

Genel olarak zaten kadınlara karşı oldukça sert biri olduğu bilenen Rodin ile ilişkisi romantik anlamda da oldukça sıkıntılı geçiyordu.

Rodin de Camille'e saplantı derecesinde aşıktı ve ne kadar kavga ederlerse etsinler, ayrılamıyorlardı. 

Bu gidişattan memnun olmayan Camille, işleri yoluna koymak adına Rodin'e resmi olmayan bir anlaşma bile imzalattı.

"Camille bundan sonra benim karım olacak. Artık başka öğrencim ve modelim olmayacak. Ona mermer bir heykel hediye edeceğim. Şili siparişi olursa Şili’ye yoksa İtalya’ya gideceğiz. Carjat’in evinde Camille bir fotoğraf çektirecek. Üzerine o güzel elbisesini giyecek akademide giydiği... Paris’te hep benimle kalacak ve haftada dört kere beni atölyesine kabul edecek."

Rodin bu imzaladığı maddelerden sadece birini yerine getirdi.

Bu ilişki sırasında Camille, Rodin'i defalarca terk etti; lakin son ve kesin terk edişi 10 yıl sonra oldu. 1889 yılında...

Bu ilişki Camille'in toplumun gözünde "kötü kız" olarak dışlanmasına sebep olurken, Rodin'in "elinin kiri" olarak gözüktü. Annesi dahi Camille'i reddetmişti.

Camille, Rodin'in koruması olmadan, tek başına kadın bir sanatçı olarak var olmayı deneyecekti.

Rodin'den ayrıldıktan sonra çok sancılı bir dönem geçirdi fakat sanatı da özgür kaldı ve muazzam eserler ortaya çıkardı.

Sanat eleştirmenlerine göre gerçek bir dâhiydi. Lakin işin acı kısmı; muhteşem eserlerinin satılmamasıydı.

Yaşadığı tüm acıları eserlerine yansıttı; örneğin "Uçup Giden Tanrı" eseri başka bir kadınla giden bir erkeği ve arkasında kalan diğer kadını gösterir.

Bunun gibi heykellerini de oniks materyalinden oymaya başladı; ki oyulması çok zor bir maddedir. En az Camille'nin hayatı kadar...

Rodin ile sevgili olduğu zamanlarda Camille'ye kucak açan sanat çevreleri, bu ayrılıktan sonra sırtını çevirdi.

Annesi zaten Rodin ile sevgili olduğunu öğrendiğinde onunla konuşmayı kesmişti. Sadece abisi ve babası destekçisi olarak kalmıştı. Yakın tarihte abisi Çin'e taşınınca gerçek anlamda çöküşü başlayacaktı.

"Bronz Vals" heykelini Kültür Bakanlığına satmak istedi, lakin heykel çok beğenilmesine rağmen "fazla eşitlikçi" bulunduğu sebebiyle reddedildi.

Muhtemelen Rodin ile ilişkilerini anlatan bir heykeldi...

Dönemin politikalarına uymuyordu. Çünkü sanat: kadın bedeni-erkek beyni şeklinde işliyordu.

Heykeldeki kadının erkekle eşit mesafede, ayakta duruşu; güçlü kolları bu muazzam heykeli "para etmez" hale getirdi.

Zaten Camille oldukça başına buyruk, özgür ruhlu ve esprili bir kadındı. Saplantılı ilişkisi ve toplumun kadına karşı ayrımcı tavrı dışında zinciri yoktu.

Bir dostunun anket defterine, "Kadının en asil değeri sizce nedir?" sorusuna “Kocasını rahatsız etmek”; "Mutsuzluk ne demek?" sorusuna ise “Bir sürü çocuğu olan bir anne olmak” cevaplarını yazmıştı.

Toplumdan dışlanmak, maddi sıkıntılar ve geçmişin acıları derken Camille bir gece sinir krizi geçirdi; atölyesindeki her bir heykeli paramparça etti.

"Bunları Rodin yaptı" diyerek kendisinin yaptığı her heykeli parçaladıktan sonra ailesi ve Rodin tarafından bir akıl hastanesine kapatıldı.

Akıl hastanesinde yattığı sırada babası hayatını kaybetti, bunu Camille'den gizlediler. Camille, doktorların eve gönderilme tavsiyesine rağmen kimse tarafından teslim alınmadı.

Abisi ise artık Çin'de yaşıyordu. 

Akıl hastanesinde yattığı süre boyunca sadece mektuplaşabildiler. Bu süre zarfında Camille heykel yapamadı, eline ufacık miktarda bir çamur bile verilmedi.

Tımarhanede tam tamına 30 yıl geçirdikten sonra öldü. Geriye bir sürü "kimin yaptığı belli olmayan" fakat Rodin tarafından sahiplenilmiş heykel bıraktı.

Camille ölene kadar Rodin'in onun heykellerini ve fikirlerini çaldığını ve gerçeğin ortaya çıkmaması için onu tımarhaneye kapattırdığını iddia etti. Fakat bunlar "deli bir kadının sayıklamaları" olarak görüldü. 

Şimdilerde ise tüm sanat eleştirmenleri, Rodin'in çalışmalarındaki "Camille etkisini" açıkça dile getiriyorlar.

Camille'in sağlam kalan son 70 parça işi Rodin müzelerinde bodrum katında sergilenmekte... "Rodin'in sevgilisi" sıfatıyla ve kadının toplumdaki yerini işaret edercesine yine bodrum katında, Rodin'in işlerinin altında...

Her delirmiş kadının arkasında bir erkek vardır!

Rodin'in cinsellik dolu erotik işleri sayfalarca övülürken, Camille'in işleri "müstehcen" bulunarak sergilenmiyordu, satın alınmıyordu. 

Rodin genç kadınlarla sevgili olduğunda "erkeklik" şanına şan katarken, Camille "fahişe" denerek dışlanıyordu.

Rodin, Camille'in emeğini, fikirlerini ve sanatını çalarak zengin bir hayat yaşadı, Camille ise beş kuruşsuz, bir tımarhane köşesinde yapayalnız öldü.

"Neden büyük sanatçılar hep erkek?" sorusuna, en büyük cevap Camille'in hayatı oldu. Adaletin batsın, dünya!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
marine-offizier

buldugunuz iyi olmus..! ama boyunu yazmayinca ne kadar büyük pek anlayamadik, iyi kötü bir seyler var tabii kafamizda, o kadar da degil..

bulentdogan11

Bence camille toplumun onunla ilgili söylediği şeyleri zerre umursamıyordu. Umursasa yaptıklarını yapamazdı

evde-beslenmemesi-gereken-cocu

Kimsenin kimseyi delirttiği filan yok saçmalamayın! Akli dengesinde sorun varmış. Rodin onun heykellerini neden sahiplensin? Rodin Camille'den önce de Rodin'di. Rodin'le olan ilişkisine gelince babası yaşında evli bir erkeğin metresi olmayı kabul etmeseydi. Böyle aptalca erkek düşmanlığı ancak feminizme zarar veriyor. Bir feminist olarak bu tür bir içerik midemi bulandırıyor :((

oslo95583679

esas rodin kızı yaşında bi kadınla karısını aldatmasaymış.. ama pardon, o doğrusunu yapmış, böyle olaylar erkeğin ancak namını yürütür.. "bir feminist olarak" mideni bulandırması gereken tarih boyunca cinsiyet eşitsizliği yüzünden kaybolan hayatlardır, içerikte erkek düşmanlığı olduğunu iddia eden de net bi şekilde okuduğunu anlamıyodur.

evde-beslenmemesi-gereken-cocu

Bence asıl sen bir kaç kitap oku da okuduğunu anlamaya başla. Ben Rodin'i savundum mu? Hayır. Camille Claudel hakkında ne biliyorsun hiç. Onunla ilgili bir kitap okudun mu hayır. Ben okudum. Kimsenin hayatı kaybolmuyor arkadaşım. Metres olursan toplum tarafından dışlanırsın bu kadar basit. Madur olan bir kadın daha var orada. Rodin'in evli olduğu kadın. Her türlü boku yiyip, başka bir kadını madur edip, toplumsal cinsiyet eşitsizliği var bana madalya takmalılardı yeah diyemezsin. Camille çok açık bir şekilde Rodin'i kullanmış ayrıca. Son olarak içerik toplumsal cinsiyet eşitsizliği ile ilgili değil, "bir erkek tarafından delirtilen bir kadın"la ilgili. Rodin'in karısı neden delirmemiş? Adam şato tutmuş Camille için. Sen feminizmi de çok yanlış anlamışsın. Oku arkadaşım oku. Beyin bir kastır. Kullan.

artankara

Rodin'in Claudel'in işlerini sahiplendiği bilinir pek çok eserin ana çalışmasını ona yaptırıp ufak tefek detaylar ekleyerek kendi imzasını atmış olması uzmanlar tarafından oldukça olası kabul edilmektedir. Bu sadece kadın erkek meselesi değil günümüzde dahi pek çok ünlü sanatçı yanlarına "çırak" olarak aldıkları kişilerin işlerini sahiplenmektedirler bunun pek çok örneğini çevremde gördüm. Ünlü kişiler başkalarının işlerini daha kolay çalarlar bunun sebebide dediğiniz gibi "Rodin'in Rodin" olmasıdır. Peki bir feminist olarak hastane tarafından defalarca bırakılması tavsiye edildiği halde annesinin Claudel'in yaşam tarzından utandığı için bunu kabul etmeyerek orada ölmesine izin vermesine ne diyorsunuz? Bu yanıtı @Fethiye Demir e yazdım nedense direkt ona cevap veremiyorum.

evde-beslenmemesi-gereken-cocu

Bana bak arkadaşım. Camille'in adınıı ilk bu içerikte duymadıysan ben dişimi kırarım. Onunla ilgili bir kitap okudun mu hayır. Akıl hastanesine nasıl ve ne zaman kapatıldığını araştırdın mı o da hayır! Kadın deliydi. annesiyle alakalı değil durum. Böyle saçma bir şey olabilir mi ya? Aklı başında insanı tutarlar mı akıl hastanesinde annesi istemiyormuş muş! Yıllarca Rodin'le yaşarken neden kapattırmamış akıl hastanesine? Sırf biri istedi diye akıl hastanesine insan mı kapatıyorlarmış. Evet Rodin Camill'in çalışmalarını çalıp Rodin oldu! Oldu mu mutlu musun? Hangi uzmanlarmış onlar? Götünde yaşayan uzmanlar mı? Beyniniz yok fikriniz var valla yazık ya :( Sapıttınız artık iyice valla neye duyar kasacağınızı şaşırdınız :( iki kitap okuyun!!

evde-beslenmemesi-gereken-cocu

Feminizm nedir? Nedir feminizm? Kadınlar rahat rahat ahlaksızlık yapsın istiyoruz değil mi biz! hepimiz erkek düşmanıyız! Her delirmiş kadının arkasında bir erkek varmış. Yeter ya! bıktım bu kadın düşmanlarından da erkek düşmanlarından da!! yetti be!!

artankara

Bana bak cahil, evet cahilsin bir kitap okuyup ahkam kesiyorsun Claudel kimdir iyi bilirim şimdi bütün dişlerini kırmanı gerektirecek bir bilgi vereyim sana güzel sanatlar mezunuyum alanda yüksek lisansım var yüksek lisans tezim sanatsal yaratıcılık ve psikopatoloji ilişkisi üzerine, yıllarca psikolojik rahatsızlıklar geçiren sanatçıların eserlerini, hayatlarını, konulan teşhisleri araştırdım, akıl hastanelerinde gözlemler ve görüşmeler yaptım. Evet o dönemde ailenin isteği üzerine kadınlar akıl hastanesine kapatılabiliyordu özellikle zenginler karılarından ve metreslerinden böyle kurtuluyordu bunun üzerine yapılan filmler dahi var. Şimdi yazdıklarını tekrar oku ve kendi alanın olmayan bir şeyde boş boş ahkam kesme üslubundan seviyen fazlasıyla belli oluyor. Feministler için de "biz" diyerek konuşma o konudaki bilginin de sanat tarihi bilgin kadar olduğu ortada.

zeynepsudeagackiran

erkek yapınca etkeksin sen yaparsın kadın olunca da fahişe oluyor. dünyanın her yerinde de aynı eşitsizlik var

the-mongol

Başlık saçma fakat içerik güzel.Şu zamanda kimsenin büyük kadın sanatçı yok diyeceğini sanmıyorum,internet çağındayız,kafası çalışan bakar diye düşünüyorum.

Görüş Bildir