Tsarnaev Ailesi: 'Oğullarımız Masum, Kesinlikle Tuzak Kuruldu'

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

'Ne Saldırısı? Biz Oğlumuzu...'

Boston Maratonu'nu kana buladıkları iddia edilen Çeçen kardeşler Tamerlan ve Cevher'in babası Anzor Tsarnaev, oğullarının suçlu olduğuna inanmadığını söyledi.

Rus Vesti televizyonun internet sitesinde yer alan habere göre Anzor Tsarnaev oğullarından Cevher için, "Bu insan sinekleri bile rahatsız etmezdi. Okuldan arkadaşları, kolejden arkadaşları üniversiteden arkadaşları, onu gören herkes onun için ne kadar iyi birisi diye konuşuyordu. Okuyordu. Gelecek ile ilgili büyük planları vardı. Şuanda tatile gelmesi gerekiyordu. Ne saldırısı? Bu nasıl olabilir. Bu öyle kolay bir iş değil. Bunu kim yaptı bilmiyorum ama bu profesyoneller tarafından yapıldı" dedi.

Boston Maratonu'nu düdüklü tencere bombalarıyla kana bulayanların Çeçen kardeşler Tamerlan (26) ve Cevher Tsarnaev (19) olduğu iddia edilmiş, önceki gece Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) kampüsünde Tamerlan öldürülmüştü.

Siyamend KAÇMAZ / MOSKOVA / DHA

Haberin Tamamı İçin:

Anne Tsarnaev: Oğullarım Masum

Boston Maratonu'ndaki bombalı saldırılarla bağlantılı olduklarından şüphelenilen Tsarnaev kardeşlerin annesi Zubeidat Tsarnaev, oğullarına tuzak kurulduğunu iddia etti.

Russia Today televizyonuna, henüz küçük oğlu polis tarafından yakalanmadan önce Dağıstan'dan telefonla bağlanan anne Tsarnaev, FBI'ın, büyük oğlu Tamerlan'ı internet üzerinden paylaşımları nedeniyle uzun süredir izlediğini ve attığı her adımdan haberdar olduğunu söyledi.

Anne Tsarnaev, "Oğullarım masum. Onları ben büyüttüm. Her gün beni arar ve benimle konuşurlardı. Onlara kesinlikle tuzak kuruldu" diye konuştu.

Rusya Zvezda televizyonuna konuşan baba Anzor Tsarnayev ise Boston Maratonu saldırısından hemen sonra Tamerlan'la telefonda konuştuğunu ve ona kardeşi Cohar'a göz kulak olmasını tembihlediğini anlattı.

Tsarnaev kardeşler kim?

Kırgızistan'dan 2003'de ABD'ye göçmen olarak gelen Çeçenistan asıllı Tsarnaev kardeşlerden Tamerlan, bir süre boks ile uğraştı. Boston'daki Bunker Hill College'ta öğrenci olan Tamerlan, National Golden Gloves 2010'a katılmak için okulu bıraktı. Evli olan Tamerlan'ın 3 yaşında bir kızı olduğu biliniyor.

Düzenlenen operasyonun ardından yakalanan küçük kardeş Cohar'ın ise ağabeyine göre Amerikan kültürüne daha iyi entegre olduğunu yorumu yapılıyor. CNN televizyonundan Eric Mecado, liseyi Cambridge Rindge'da bitiren 19 yaşındaki Cahar'ın, böyle bir saldırının içinde olduğuna inanmanın güç olduğunu belirtti.

AA

Haberin Tamamı İçin:

Çeçen Aile: FBI Çocuğumuzu Tanıyordu

ABD'nin Boston şehrindeki maraton bombalaması olayının failleri oldukları iddiasıyla biri öldürülen diğeri yakalanan Çeçen kardeşlerin ailesi, çocuklarına komplo kurulduğunu söylüyor.

ABD'nin Boston şehrinde biri öldürülen, diğeri yakalanan Sarnaev kardeşlerin ailesi, yaşananların tamamen komplo olduğunu söylüyor.

Zanlıların annesi Zübeyde Sarnaeva, özellikle 19 yaşındaki küçük oğlu Cohar'ın çok iyi, saygılı ve örnek bir öğrenci olduğunu belirterek hakkındaki suçlamaları kabul etmesinin mümkün olmadığını söylüyor. Cohar Sarnaev'in okulunda onur öğrencisi olduğu kaydediliyor.

26 yaşındaki büyük oğul Tamerlan'ın ise yıldız bir sporcu ve öğrenci olduğu biliniyor. Hatta Tamerlan'ın en büyük hayalinin ABD Olimpiyat Güreş Takımı'na girebilmek olduğu kaydediliyor.

Anne Zübeyde Sarnaeva, en büyük şüphesinin ise yıllardır çocuklarının maruz kaldıkları FBI takibi olduğunu söylüyor. Anne Zübeyde, Tamerlan'ın sürekli FBI kontrolünde olduğunu ve şimdi de kendisine oğlunun ''terörist'' olduğunu söylediklerini belirterek buna kimsenin inanmayacağını söylüyor.

Zanlıların babası Anzor Sarnaev de çocuklarının masum olduğunu söylüyor ve birilerinin onlara tuzak kurduğundan emin. Baba Aznor, çocuklarına ve ABD'de bulunan erkek kardeşine de ulaşamadığını belirtiyor.

Hatta baba Anzor, çocuklarını Boston maratonundaki saldırıdan hemen sonra aramış ve maraton bombalamasında onlara zarar gelmediğini öğrendikten sonra Allah'a şükretmiş. Anzor Sarnaev, büyük oğlu Tamerlan'a da kardeşine iyi bakmasını ve yardımcı olmasını, Tamerlan'ın okulunu bırakıp erken evlendiğini ama Cohar'ın okumasını istediğini söylediğini belirtiyor.

FBI, BÜYÜK KARDEŞİ TANIDIKLARINI KABUL ETTİ

Öte yandan, Tamerlan Sarnaev'in, Rusya'nın isteği üzerine ''aşırı hareketlerle ilişkisi'' olup olmadığını öğrenmek için 2011'de FBI tarafından soruşturulduğu öğrenildi. FBI, Tamerlan'ı ziyaret ettiği internet siteleri de dahil soruşturdu. Fakat FBI sonunda Tamerlan'ın ''tehdit'' oluşturmadığına karar verdi. FBI cuma günü de Tamerlan'ı tanıdıklarına ve soruşturduklarına, herhangi bir tehdit bulamadıklarına dair açıklama yapmıştı.

Rus siyaset uzmanı Aleksey Filato ise Boston'daki olayın ABD'nin ülke dışında askeri harekatlara girişmesini haklı göstermek için düzenlenmiş olabileceğini belirtiyor.

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriPolisRusyaboks
Görüş Bildir