'N.Ç'ye Yapılanları Normal Karşılamak Mantığa Aykırı'

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Yargıtay Başkanı Ali Alkan, yargı bağımsızlığından asla taviz vermeyeceklerini söyledi.

Bağımsız yargıdan taviz yok

Bağımsız yargıdan taviz yok

Yaklaşık bir ay önce Yargıtay Başkanı seçilen Ali Alkan, ilk demecini Radikal’e verdi. Yeni Yargıtay Başkanı Ali Alkan hâkimlerin yasalardan daha özgürlükçü olduğunu söylerken, N.Ç. kararı için "Sorun yasalar" dedi.

Alkan, Yargıtay olarak günlük siyasi tartışmaların içine girmeyeceklerini, kurumun saygınlığı açısından polemiklerden uzak duracaklarını söyledi. Yargının iş yüküne dikkat çeken, hızlı ve adil yargılamanın önemini hatırlatan Alkan, bu sorunun çözümü için yoğun çalışma yapacaklarını belirtti. Alkan, gündemdeki konulara ilişkin görüşlerini de açıkladı:

Sivil, özgürlükçü anayasa: Yargıtay Başkanı Ali Alkan, toplumun büyük çoğunluğunun yeni anayasa istediğini hatırlattı. Bu konudaki görüşlerini TBMM Başkanlığı’na sunduklarını kaydeden Alkan, nasıl bir Anayasa arzuladıklarını şu sözlerle açıkladı: “Anayasanın sivil, özgürlükçü, evrensel normlara uygun olması kaçınılmazdır. Anayasalar madem toplumsal bir sözleşmedir bizim arzumuz tüm toplum kesimlerinin asgari müştereklerde buluşmasıdır. Mümkün olan en geniş uzlaşmanın sağlanabilmesidir.”

Daha az ceza çıkmıştı

Hâkimlerimiz, yasalarımızdan daha özgürlükçü: Yargı, kimi zaman kamu vicdanını yaralayan kararlara imza atıyor. İnsan hakları ve özgürlükleri sınırlayan kararlardan dolayı yargıçlar eleştiriliyor. Yargıtay Başkanı Ali Alkan, hâkimlerin özgürlükleri daraltıcı değil genişletici yorumlaması gerektiğine katılırken sorunların büyük ölçüde yasalardan kaynaklandığı görüşünde. Kamuoyunda büyük tepki çeken ‘N.Ç’ye tecavüz’ davasını örnek gösteren Alkan, “Yargı mensupları yasalara uymak zorunda. Yasalar eli kolu bağlıyor. 14 yaşındaki bir kız çocuğuna (N.Ç) yapılanları normal karşılamak akla, mantığa aykırı. Burada sorun yasalardır. Bizim hâkimlerimizin yasalardan daha özgürlükçü olduğunu düşünüyorum” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

TecavüzTürkiye Büyük Millet MeclisiYargıtay
Görüş Bildir