"Müzakere İçin Muhatap BDP, Öcalan Ve PKK’dır"

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

"Müzakere İçin Muhatap BDP, Öcalan Ve PKK’dır"

"Müzakere İçin Muhatap BDP, Öcalan Ve PKK’dır"

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Hakkari’nin Çukurca İlçesi’nde partililerine hitaben yaptığı konuşmada "Müzakere ile savaş durdurulur. Biz müzakere istiyoruz. Hükümetin müzakare için muhatapları, BDP, KCK, Öcalan ve PKK’dır" dedi.

Diyarbakır’dan karayoluyla Hakkari’nin Irak sınırındaki Çukurca İlçesi’ne gelen BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı ilçe girişindeki Başak Şen çeşmesi mevkiinde Çukurca Belediye Başkanı BDP’li Mehmet Kanar ve partililer halaylarla karşıladı.

Buradan araçla Çukurca’ya hareket eden Demirtaş, Kazan Vadisi’ne giden Şurte mevkiindeki yol kavşağında açıklamalarda bulununarak, yolun askerler tarafından kapatılmasına tepki gösterdi. Demirtaş, Çukurca’da hala OHAL’in uygulandığını belirterek, buradan araçlarla ilçe merkezine geçti. Demirtaş ilçe merkezinde kendisini bekleyen yaklaşık 1000 kişiye hitap etti. Kürtlerin yürüttüğü mücadelenin önemli olduğunu belirten Demirtaş, Kürt halkının direnişinin meşru olduğunu söyledi.

TOPRAKLARIMIZDA ÖZGÜRCE YAŞAMAK İSTİYORUZ

Çukurca’nın Kürt halkının mücadelesinde önemli bir yere sahip olduğunu anlatan Demirtaş, en kısa zamanda barış için müzakere yapılmasını istedi. Barışı arzuladıklarını söyleyen Demirtaş, şöyle devam etti:

"Kürdistan halkı kendi topraklarında özgürce yaşamak istiyor. Bir halkın özgürlük yürüyüşünü dünyanın hangi ordusu durdurabilir ki. Biz Kürdistanda kendi dilimizde konuşmak istiyorsak, diyalog ve müzakereye önem veriyorsak bu barışa olan sevdamızdandır. Kürt halkı muhataplarını açıklamıştır.

Muhatapları BDP, KCK, Abdullah Öcalan ve PKK’dır. Kürt halkının direnişi meşrudur. Çukurca’dan bir daha müzakere çağrısı yapıyoruz. Bu savaşta yaşamını yitirenler ana evladıdır. Asker de, polis de, gerilla da anne evladıdır. Savaşı durdurmanın tek yolu konuşmaktır, diyalogdur, müzakeredir. 'Müzakere, dialog yok’ diyorsanız savaşın sorumlusu siz olursunuz. Halkın taleplerini görmeyen faşisttir. Madem Oslo’da bu işi çözmeye niyetliysen İmralı’da tutuklu bulunan Kürt halk önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi kaldıracaksın, siyasi soykırıma son vereceksin. Bizim tahammülümüz kalmadı. Bu güne kadar nasıl direnerek geldiysek bundan sonra da öyle yapacağız."

Hükümetin Suriye tezkeresini de eleştiren Demirtaş, dış güçlerin isteği üzerine savaşa girildiğini iddia etti. Demirtaş, daha sonra karayoluyla Hakkari’ye geçti.

'SURİYE’DEKİ KAZANIM, HAKKARİ’DEKİ DESTANDIR'

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Çukurca’daki ziyaretin ardından Hakkari’de belediyeye bağlı Fekiye Teyran Kültür ve Sanat Merkezinin düzenlediği konsere katıldı. Demirtaş, konser alanına gelişinde, ’En büyük başkan bizim başkan’, ’Hakkari seninle gurur duyuyor’ sloganlarıyla karşılandı. Demirtaş burada halkı Kürtçe selamladıktan sonra konuşmasını Türkçe olarak sürdürdü.

Selahattin Demirtaş, Hakkari halkının sergilediği duruşun dünyaya bir mesaj olduğunu söyledi. Demirtaş şöyle konuştu: "Suriye’deki kazanım, Hakkari’deki destandır. Hakkari’nin armağanıdır. Suriye’deki halkımız, yıllardır Esat faşizmine karşı örgütleniyor, direniyor. Ama sizin buradaki duruşunuz bugün orda kazanıma dönüyor. Oradaki kazanımda en fazla da Hakkari’nin katkısı vardır. Bu nedenle burdan bir kez daha, bin kez daha selam olsun Suriye’ye. Bu mücadelenizin boşa olmadığı, boşa olmayacağının en büyük kanıtı sizin yarattığınız kazanımlardır. Bakın defalarca söyledim. Bu halk olmasaydı, siz yürümeseydiniz, siz direnmeseydiniz. Ne bu sahne olurdu, ne ben olurdum, ne de bu mikrofon olurdu, ne de bunları konuşacak cesaretimiz olurdu. Bunu siz alınterinizle, emeğinizle başardınız. Bu nedenle Hakkari’nin önünde konuşmak kolay değil. Hakkari’ye layık olmak kolay değil. Sizden en büyük ricamız, en büyük beklentimiz bu birliğinizi korumanızdır.

Kürtlerin Kürdistanın yerleşik halkı olduğunu ifade eden Demirtaş, her halkın, insanca kendi kültürü, diliyle yaşamaya hakkı olduğunu, Kürtlerin de talebinin bu yönde olduğunu vurguladı.

KÜRT SORUNU DEĞİL, ANKARA SORUNU VAR

Demirtaş konuşmasını şöyle sürdürdü: "100 yıldan fazladır çözülemeyen Kürt sorununa saygı duyulursa sadece bir saatte çözülebilir. Anadilini okulda, kamusal alanda, hastanede, belediyede ve vergi dairesinde her yerde kullanmanın önünü açacaksınız. Kültürünü her yerde geliştirmenin önünü açacaksınız. Halkın kendini özerk yönetimlerle yönetmesinin önünü açacaksınız. Bu kadar basit. Bu üç temel yaklaşımla Kürt halkının kendi kendini yönetme imkanına kavuşması bir saatlik iştir. Peki bunu nasıl sağlayacaksınız? Kiminle konuşarak yapacaksınız? Elbetteki halkın iradesiyle. Halk irade Sayın Öcalan diyorsa, siz değil diyemezsiniz. İrade KCK’dir diyorsa siz değil diyemezsiniz. İrade BDP, DTK diyorsa siz değil diyemezsiniz. Mesele bütün bunları içine sindirme meselesidir.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAnkaraBarış ve Demokrasi PartisiDiyarbakırHakkariİmralıIrakKonserOlağanüstü HalPolisSavaşSelahattin DemirtaşSuriyevergi
Görüş Bildir