‘Mastürbasyon Yapmak Bağışıklık Sistemini Güçlendir mi?’ Sorusuna Işık Tutuyoruz

774PAYLAŞIM

Acaba sık sık orgazm olursak, doktora gitmemize gerek kalmayabilir mi? 🤔

Kaynak: https://bigthink.com/sex-relationships/h...

Orgazm olarak dopamin, serotonin ve oksitosin gibi bizi iyi hissettirecek hormonlar salgılarız.

Ayrıca bu hormonlar cortisol yani stres dengeleyeci hormonumuzu düzenlemeye yarar. Bu durumla birlikte de bağışıklık sistemimiz kuvvetlenir. Bizim iyi hissetmemize yardımcı olan bu hormonlar aynı zamanda bizi daha sakin kılar. Bütün bunların yanı sıra bağışıklık sistemimizi güçlendirerek daha verimli uyku çekmemize yardımcı olur. Bu şekilde, uyandığımızda kendimizi dinlenmiş hissederiz. Kötü alışkanlıklarımız bağışıklık sistemimizi olumsuz etkilerken, aktif cinsellik ve sağlıklı uyku düzeni gibi iyi alışkanlıklarımız bizi hastalıklardan koruyacak olan bağışıklık sistemimizin kuvvetlenmesine yardımcı olur.

Mastürbasyon yapmanın beynimizi nasıl etkilediği konusuna gelecek olursak...

Orgazm olmak insanlar arasında oldukça sık gerçekleşen bir hadisedir. Fiziksel ve mental yararlarının dışında, araştırmalara göre, bu seksüel rahatlamanın neticesinde vücudumuzun ve beynimizin salgılamış olduğu bu kimyasallara ve hormonlara nasıl reaksiyon verdiği halen tartışılmaktadır. Kinsey Araştırma Merkezi'nde seks, cinsiyet ve üreme araştırmaları yapan Julia Heiman'ın yapmış olduğu araştırmalara göre ise orgazmın bize sağladığı yararlar küçümsenemeyecek kadar çoktur.

Mastürbasyon yaparken ise zevk almamızı sağladığı düşünülen kimyasallardan biri olarak kabul edilen dopamin salgılarız.

Orgazm olurken salgıladığımız bu dopamin ise oksitosin olarak bilinen ve 'aşk hormonu' olarak bahsi geçen başka bir hormonun yayılmasına yardımcı olur. Bu sayede de hem ruh halimiz olumlu olarak etkilenir hem de anksiyete, korku, panik ve stres gibi durumlarda salgılanan stres hormonu olan cortisol kontrol altına alınarak azaltılır.

BDSM ve fetiş araştırmacısı Dr. Gloria Brame'e göre orgazm, yaşayabileceğimiz ve ilaç bazlı olmayan en büyük dopamin salgılama aracıdır.

Oksitosin ve dopamin salgılayarak cortisol seviyemizi azalttıkça, beynimiz daha dinlenmiş, öforik ve sakin bir hal alır.

Mastürbasyon yapmak bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve beyaz kan hücrelerinizi arttırır.

Hormon terapisi uzmanı Dr. Jennifer Landa'ya göre ise mastürbasyon yapmak bağışıklık sisteminizin güçlenmesi için vücudunuza verebileceğiniz en iyi yöntemlerden biridir.

Almanya'daki Essen Klinik Üniversitesi'nde Medikal Psikoloji Departmanı'nın yürüttüğü araştırma da benzer veriler sunmakta.

11 kişilik bir araştırma grubuna yapılan deney sonucunda mastürbasyon yoluyla orgazm olan kişilerin beyaz kan hücrelerinde bir artış gözlemlendi ve bağışıklık sistemlerinin güçlendiği ortaya çıktı. Deneyden 5 dakika önce katılımcılardan alından örnekler ile mastürbasyondan 45 dakika sonra alınan örnekler karşılaştırılarak bu sonuca varıldı.

Mastürbasyon yaparak kendinizi daha rahat hisseder ve acı eşiğinizi yükseltirsiniz. Ayrıca daha kaliteli bir uykuya sahip olursunuz.

Beyaz kan hücreleri çoğalan insanların ise enfeksiyonlara karşı doğal bağışıklığı oluşmakta. Bundan dolayı seksüel anlamda ulaşılan bu haz aslında bizi kesin olarak daha sağlıklı yapmasa da bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor.

Yıllardır bir tartışma konusu olan mastürbasyonun beynimiz ve vücudumuza pozitif etkileri olduğu gözlemlendi.

Aynı zamanda sizi grip ve nezle gibi hastalıklardan da koruduğu tartışılmakta.

Nörolog ve baş ağrısı uzmanı Stefan Evers'e göre ise orgazm süresi boyunca 3 hastasından mutlaka 1 tanesinin migren ağrılarının azaldığı gözlemlendi.

Evers ve ekibin yapmış olduğu çalışmaya ise 800 migren hastası ve 200 kronik baş ağrısı hastası katılım gösterdi. Yapılan deneyde mastürbasyonun bu ağrılara iyi gelip gelmediği öğrenilmeye çalışıldı. Cinsel aktivite sonrası orgazm olan hastaların %60'ında migren ağrıları azaldı ve kronik baş ağrısı hastalarının %50'si orgazm sonrası baş ağrılarının daha kötü olduğu görüldü.

Mastürbasyon yapanlar daha çabuk uykuya dalıyor.

REM ve REM olmayan uyku süreçleri gözlemlendiğinde mastürbasyon yaparak orgazma ulaşanların daha sağlıklı ve verimli bir şekilde uyudukları ve güne daha dinç başladıkları saptandı. Bu şekilde de bağışıklık sistemlerinin daha iyi çalıştığı bulundu.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
blue_psychopath

aynen öyle.. şimdi müsadenizle ;)

7kedi7eti7

hahah evde kalın gençler....

batuhan-sonmez

O zaman ya Allah

pepe-the-frog

"BDSM ve fetiş araştırmacısı" Hööö!

eexorciist

hepimiz hazırsak başlayalım mı........

Görüş Bildir