ABD 'Mali Uçurum'un Kıyısından Döndü

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

'Mali Uçurum' Önergesi Kabul Edildi

'Mali Uçurum' Önergesi Kabul Edildi

ABD Başkanı Barack Obama, "mali uçuruma" düşülmesini engelleyen bir önergenin kabulünü "ekonominin güçlendirilmesi yönünde atılmış bir adım" olarak niteledi.

Temsilciler Meclisi'nin 167 ret oyuna karşılık 257 oyla kabul ettiği önerge, "mali uçurum" adı verilen vergi artışı ve harcama kısıtlamasını şimdilik engellemiş oldu.

Önergeyle zenginlere uygulanan vergiler arttırılacak ve harcama kesintileri iki aylığına ertelenecek.

Senato'da 24 saat önce yapılan oylamada önerge 8'e 84 oyla kabul edilmişti. Başkan yardımcısı Joe Biden önerge hakkında Senato'daki Cumhuriyetçilerle uzun süre görüşmüştü.

Yarıda kalan Noel tatiline devam edebilmek için yola çıkmadan önce Beyaz Saray'da gazetecilere konuşan Obama, geçen önergeyi imzalayarak seçim kampanyası sırasında verdiği bir sözü yerine getirdiğini belirtti.

Obama, "Ülke nüfusunun en zengin %2'sine uygulanan vergileri arttıracak, ama orta sınıfın ödemesi gereken vergi miktarını etkilemeyecek kanunu imzalayacağım." dedi.

ABD'nin borç miktarının hâlâ çok yüksek olduğunu belirten başkan, bütçe meselelerinde tavizler vermeye hazır olduğunu, ama devletin borçlanma miktarının arttırılması karşılığında Kongre'ye harcama kısıtlamaları sunmayacağını sözlerine ekledi.

Obama, "Siyaset yerine ülkemiz için doğru olanı yapmaya odaklanırsak yolumuz açık." dedi.

George W. Bush'un başkanlığı döneminde benimsenmiş olan vergi kesintileri Pazartesi gece yarısından itibaren geçerliliğini yitirince vergi artırımları ve harcama kesintileri otomatik başlamıştı.

1 Ocak'ta 536 milyar dolar değerinde vergi artışı, ve iç ve savunma bütçelerinden 109 milyar dolar kesinti devreye girmişti.

Ekonomi uzmanları, mali uçurumun tüm etkilerinin yaşanmasına göz yumulması durumunda azalacak tüketim seviyelerinin yeni bir resesyonu tetikleyeceği uyarısında bulunmuştu.

Uzlaşılar sonucu geçirilen önerge, yıllık geliri 400 bin doların altında olan Amerikalılara uygulanan vergi indirimlerinin devamını sağladı. Demokratlar başta sınırın 250 bin dolar olarak belirlenmesini hedeflemişti.

Vergi oranları ve harcama kısıtlamalarına ek olarak pakette şu maddeler de bulunmakta: Bireyler için 5 milyon dolar, çiftler için de 10 milyon doların üstünde miras için veraset vergisi %35'ten %40'a yükseltildi. Bazı yatırımları etkileyen varlık vergilerinin üst sınırı %20 olarak belirlendi. 2 milyon kişinin yararlandığı işsizlik yardımı bir seneliğine uzatıldı. Yoksul orta sınıf ailelere destek olan vergi kesintileri de beş yıllığına uzatıldı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBarack Obamavergi
Görüş Bildir