'Mahremiyet' Endişesi: ABD Gıda ve İlaç Kurumu Hasta Takibi Yapan 'Dijital Hapa' Onay Verdi!

 > 
92PAYLAŞIM

ABD Gıda ve İlaç Kurumu, hastaların ilaçlarını alıp almadıklarını takip eden ilk dijital hapı geçtiğimiz günlerde onayladı. Abilify MyCite adlı hap, hasta tarafından takılan bir bant ile iletişim kuran minik, sindirilebilir bir sensör taşıyor. ABD tıp çevreleri hastaların ilaç kullanımını aksatmasından ya da yanlış ilaç kullanımından kaynaklı yıllık 100 milyar dolarlık boşa harcanan bütçeyi ortadan kaldıracağını düşünüyor. Öte yandan eleştirilerin merkezinde ise bu hapların bireyleri izlemek için gizli birer cihaz olarak kullanılabilecek olması...

Bu yeni dijital hap sayesinde doktor ve hastanın kendisi bir uygulama sayesinde ilaç kullanımını takip edebilecek.

NY Times'ın haberine göre Abilify, öncelikli olarak şizofreni, bipolar bozukluk ve depresyon gibi hastalıklarda oldukça etkili olabilecek bir ilaç kullanma yöntemi olarak görülüyor.

Abilify MyCite içinde kum tanesi büyüklüğünde silikon, bakır ve magnezyumdan yapılmış bir sensör var. Bu sensör mide asidiyle temasa geçtiğinde bir sinyal göndererek hastanın taktığı küçük banda aktarılıyor.

Bu bant, daha sonra, hapın alınma süresi ve dozajını Bluetooth üzerinden bir akıllı telefon uygulamasına gönderecek ve bu bant her 7 günde bir değiştirilecek.

Hastanın doktoru ve aile üyeleri dahil, hasta tarafından seçilen en fazla dört kişi bilgilere erişebilir. Hasta erişimi istediği zaman iptal edebilir.

Bu yeni akıllı hap, Japon ilaç firması Otsuka ile sensörü yapan dijital tıp şirketi Proteus Digital Health arasında yıllarca süren bir  araştırmadan sonra ortaya çıkan bir girişim.

Tıbbi ilaçların uygunsuz ve gereksiz kullanımı ABD sağlık sektörüne zararı 100 milyar dolara ulaştı.

IMS Enstitüsü, tıbbi ilaçların uygunsuz ve gereksiz kullanımının ABD sağlık sektörüne zararının 2012'de 200 milyar doların üzerinde olacağını tahmin etmişti. Geçtiğimiz yıllarda ise bu rakam yılda 100 milyar dolara ulaştı.

Bazı uzmanlara göre Abilify dijital hapı öncelikli olarak akıl ve ruh sağlığı hastalıkları olan hastaların takibi için planlanmış olsa da başka birçok düzenli ilaç kullanımı için hastalara verilebilir.

'Güvensizlik ortamı oluşmasına sebep olabilir'

Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitmen Ameet Sarpatwari, "Bu dijital hap halk sağlığını geliştirecektir fakat uygunsuz kullanımı hasta doktor arasında güvensizlik oluşmasına sebep olabilir." Bazı diğer uzmanlar ise hasta mahremiyetinin bu dijital hapla birlikte riske atılacağını düşünüyor.

Üretici şirket Otsuka'dan henüz fiyata dair bir açıklama gelmedi. ABD Gıda ve İlaç Kurumu ise 'dijital medikal' çalışmalara devam edilebilmesi için gerekli girişimleri sürdüreceğini açıkladı.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir