'Mahrem Yerlerini Belli Eden Kıyafetler' Giydikleri Gerekçesiyle İnsanların Akılalmaz Eleştirilerine Maruz Kalan Ünlüler

210PAYLAŞIM

Bu siber zorbalık ne zaman bitecek acaba?

1. Duygu Özaslan ile başlayalım.

Hatırlarsanız geçtiğimiz aylarda, Duygu Özaslan'ın Instagram'da paylaştığı bikinili fotoğrafı olay olmuştu.

Ünlü YouTuber'ın fotoğrafına gelen akılalmaz yorumlar ise 'pes' dedirtecek cinstendi!

Çirkin bir üslupla ithamlarda bulunanlar mı dersiniz, gencecik bir kızın ailesine dahi laf edenler mi dersiniz, yine ne ararsanız vardı... Hatta öyle ki Duygu Özaslan'ın kuzenine bu fotoğrafı göndererek "Kuzeninin bu hâlinden utanmıyor musun?" diye soranlar bile olmuştu. Gördüğünüz gibi, siber zorbalığın sınırı yok!

2. Hadise ile devam edelim.

İnsanların siber zorbalığından nasibini alan diğer bir isim ise Hadise'ydi. Hadise geçtiğimiz aylarda Instagram'da paylaştığı bir fotoğrafta 'meme ucu göründüğü' bahanesiyle eleştirilerin odak noktası hâline gelmişti.

Ne var ki bu zihniyet dışında fotoğrafta meme ucu gören de yoktu!

İnsanları yargılamayı kendilerine had bilmelerinin yanı sıra, Hadise'yi teşhircilik ile suçlayanlar dahi oldu. Ne denir ki, insan bazen bu zorbalık karşısında hayretler içerisinde kalıyor.

3. Bu zorbalıklardan nasibini alan diğer bir isim ise Meryem Uzerli'ydi.

Meryem Uzerli'nin, geçtiğimiz aylarda Cannes Film Festivali'nde giydiği transparan elbise olay olmuştu hatırlarsanız.

Birtakım insanlar Uzerli'yi teşhircilik ile suçlarken, Söylemezsem Olmaz programının sunucuları da akılalmaz yorumlarıyla hepimizi şaşırtmıştı.

Bir kadın transparan bir kıyafet giymek istiyorsa giyer. Bunun nedenini sorgulamak kimin haddine ki?

4. Biraz daha geriye, birkaç yıl öncesine gidelim.

Hatırlarsanız Didem Soydan geçtiğimiz yıllarda bu fotoğrafı sosyal medyada paylaşarak altına "Bye" notunu düşmüştü.

Fotoğrafı gören birçok kişi fotoğraftaki kadının Didem Soydan olduğunu düşünerek ünlü mankeni eleştiri yağmuruna tutmuştu.

Hatta öyle ki bazı haber siteleri de bu fotoğraftaki kadını Didem Soydan zannederek çirkin bir üslupla haber yapmışlardı. Ardından Didem Soydan zaten fotoğraftakinin kendisi olmadığını açıklayarak bu haber sitelerine isyan etmişti. Velev ki fotoğraftaki Didem Soydan'dı, bu kimi ilgilendirir ki?

5. Serel Yereli Instagram'da paylaştığı fotoğraflar nedeniyle sık sık eleştiriliyor belki biliyorsunuzdur.

Özellikle paylaştığı üstsüz fotoğraflar birçok kişi tarafından eleştiri yağmuruna tutuluyor. Yalnızca giydikleriyle değil, dış görünüşüyle de insanların eleştirilerine maruz kalıyor Yereli.

Geçtiğimiz aylarda bir takipçisi Yereli'ye "İyice şişko oldun patates gibisin" diyerek akılalmaz bir yorum yapmıştı.

Yereli de "Evet kilo aldım. Sana bir güzellik borcum mu var?" diyerek takipçisine tepki göstermişti. İnsanların dış görünüşleri hakkında yorum yapma hakkını kendimizde nasıl bulabiliyoruz acaba? İnsanın şapkasını önüne koyup, bir güzel düşünmesi gerekiyor artık.

6. Son günlerde insanların ahlak bekçiliğine maruz kalan diğer bir isim ise Serenay Sarıkaya'ydı.

Serenay Sarıkaya'nın geçen gün giydiği şort tayt, 'mahrem yerlerini belli ettiği' bahanesiyle eleştirilerin odak noktası hâline gelmişti.

Tıpkı Hadise'de olduğu gibi burada da ahlak bekçiliği yapanlar dışında, herhangi bir cinsel organ gören yoktu elbette ki...

Velev ki gördünüz, sizi ne ilgilendirir? Bir insan kendi özgür iradesiyle istediğini giyebilir, bunu ne zaman anlayacaklar acaba...

7. Benzer bir olay da geçtiğimiz aylarda Pınar Altuğ'un başına gelmişti.

Geçtiğimiz aylarda oy kullanmak için sandık başına giden Altuğ'un taytı, cinsel organını belli ettiği bahanesiyle tartışma konusu olmuştu.

Hatta haber siteleri de bu çirkin üslupla Altuğ'u haberlerine konu etmişti.

Normal bir insan bu fotoğrafta yalnızca oy kullanan bir kadın görüyor elbette. Sorun bu fotoğrafta cinsel organ görende ne yazık ki...

8. Siber zorbalığa maruz kalan diğer bir isim ise Defne Samyeli'ydi.

Samyeli zaten Instagram'da paylaştığı fotoğraflar nedeniyle sık sık eleştirilerin odak noktası hâline geliyor.

Samyeli'ye birçok çirkin ve taciz içeren yorumlar da yapılıyor üstelik...

Sık sık iki çocuk annesi olan bir kadın olarak giyindiklerine dikkat etmesi gerektiği (!) yönünde emirler veriliyor. Kadınlara biçilen rol bu işte, anneysen istediğini giyinemezsin, açık giyiniyorsan (onlara göre) teşhircisindir! Bıktık artık bu sığ düşüncelerden...

9. Geçtiğimiz günlerde Gülşen de transparan elbisesi dolayısıyla eleştirilerin odak noktası hâline gelmişti.

Kıbrıs konserinde giyindiği transparan elbise olay olmuş, hatta "Ozan Çolakoğlu buna nasıl müsaade ediyor" tarzında ayarsız yorumlar yapılmıştı.

Bu 'kendini bilmez' yorumlara yine en güzel cevap da Gülşen'den gelmişti.

Gülşen, "Özgür bir birey olarak ne giyeceğime ben karar veririm, başkası değil... Ben de Ozan da bir bireyiz... Ne yapacağımıza karar verecek yaşta ve zekâdayız. Özgürlükleri kısıtlayacak her şeyin karşısında olmalıyız.'' sözleriyle kendisini eleştirenlere haklı bir tepki gösterdi.

10. İnsanların siber zorbalığına maruz kalan diğer bir isim ise oyuncu ve yönetmen Hamdi Alkan'ın kızı Zeynep Alkan'dı.

Kendi de oyuncu olan Alkan, bir dönem memeleri küçük olduğu için akılalmaz bir biçimde eleştirilmişti. "Göğüslerin nerede?" gibi seviyesiz yorumlara da maruz kalıyordu Zeynep Alkan.

Tüm bu eleştirilerin ardından genç kadın göğüslerine silikon taktırdı ancak bu sefer de silikon taktırdığı için eleştirilerin odak noktası hâline geldi.

Aynı zamanda bikinili fotoğrafları da açık olduğu gerekçesiyle eleştiri yağmuruna tutuluyordu. Bu zorbaca davranışları insanın aklı almıyor gerçekten...

Ne diyelim ki? Umarız bu siber zorbalık en kısa sürede son bulur... 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sowhat

yorumlar yobaz dolmuş yine

ugurkcclk

Ama bazıları gereksiz derece de abartı. Resmen kadınların sürekli ve daha fazla diyerek incir yaprağına doğru evrilmesi.. Ve bunu savunmanın yolu da benim hayatım serzenişleri değil.. Ki; bence etiklik '' benim hayatım,benim kararım'' diyerek değil.. Teşhircilik yapmayıp, diğer kadınları kışkırtmayarak olur.

cihan-alioglu

#4 numaralı fotoğrafın kime ait olduğunu senelerce merak ettim, tam bulduğumu sandım ki onedio fake'i yedim... Bilen varsa yazsın şuraya =)

Gizli Kullanıcı

didem soydan işte

cihan-alioglu

değilmiş, olmadığı da görülüyor aslında omzundaki dövme yok fotoğraftakinde

Gizli Kullanıcı

fotoşopla silmiştir o olmadıgını düşünelim diye...

cihan-alioglu

ooo conspiracy, en sevdiğim =)

elcin-7

Zahmet olmasın ya biz rahatsız etmeyelim çıplak gezin ya ne zahmet ettiniz ki? Ben sizin oranızı buranızı görmek zorunda mıyım? İstediklerini giyinip istediklerini yapsınlar da az ötede sessizce yapsınlar burası Türkiye ne kadar Müslüman yaşıyor zorla günaha sokmak zorunda mısınız? Ne kadar saçma ya zorbalıkmış yok uzay ben neden bu görüntülere maruz kalmak zorundayım bilmiyorum ama paylaşmayın o zaman yada gidin Amerika'ya gidin Fransa'ya onlar alışkındır yadırgamazlar ne dersiniz hem ülke rahatlamış olur çıplak olunca beğeni alan aptal takımları temizlenmiş olur hem de ne dersiniz bay bilmişler?

liar

Beğenmiyorsan bakma ulan hırt.

merve-cindoruk

zorbalık mı? yahu istediğimizi giyeriz karışamazsınız diye ortalık yıkanlar hakkınızı savunun tamam ama bu nedir ya? giydiğin kıyafetle kendini beğendin hadi foto da çektin, ama bu fotoları instagramından yayınlayıp herkes görsün istiyorsan bunun adı teşhirciliktir. ki bu hanımların arasında teşhirci olduğunu zamanında kendi ağzıyla söyleyenler var. Hadi Pınar altuğ kıyafet kurbanı olmuş ona lafım yok. Geri kalanlar coşmuş... Beğenmeyen takipten çıksın diyen ünlüler; siz zaten koyduğunuz fotoları onlar görsün diye koyuyorsunuz yoksa telefonunda kalırdı değil mi? Demem o ki bu zorbalık değil, tam aksi onların yaptığı bu kadar teşhir zorbalıktır. hadi takip etmeyelim dedik, ödül töreninde, konserde her türlü karşımızdasınız biraz da siz kendinize çeki düzen verseniz?

Görüş Bildir