Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

‘Madımak’a Döner'

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

‘Madımak’a döner’ - Milliyet Haber

‘Madımak’a döner’ - Milliyet Haber

CHP milletvekillerinin hazırladığı Malatya raporunda çarpıcı tespitler yer aldı. Raporda Malatya’nın Doğanşehir ilçesine bağlı Sürgü beldesinde davulcu Mustafa Evşi ile tartışan Evli ailesinin evine yürüyen 300 kişilik grubun, “Bugün davulumuzu susturan, yarın ezanımızı susturur”, “Kürtlere ölüm. Alevilere ölüm. Buradan gidecekler. Yoksa burası Madımak’a dönecek. Burayı yakacağız” sloganları attıkları belirtildi.

CHP milletvekilleri Veli Ağbaba, Hüseyin Aygün, Müslim Sarı ve Kazım Kurt, Sürgü’de yaşanan olaylara ilişkin raporunu tamamladı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na da sunulan rapora, Evşi’nin sahur vakti çalması gereken davulu gerekenden iki saat kadar önce çalmaya başladığı belirtildi. Davulcu ve aile arasında çıkan tartışmanın ardından 300 kişilik bir grubun Evli ailesinin evine yürüdüğü, evi taşladığı ve tekbir getirerek, “Sürgü Kürtlere mezar olacak, Sürgü Alevilere mezar olacak” sloganları attığı belirtildi.

Raporda Jandarmanın araya girmesiyle grubun dağıldığı, ancak kalabalığa Evli ailesinin Sürgü’den ‘tehcir’ edileceğine dair söz verildiği iddiası da yer aldı. CHP’li heyetin Malatya Valisi Ulvi Saran ile yaptığı görüşmede, Vali’ye ailenin tehcir edilmesi girişiminin yanlış olduğunu ifade ettikleri anlatıldı.

‘ÖRGÜTLÜ SUÇ İŞLENDİ’

Raporda, şu tespit ve önerilere yer verildi:

“Sürgü’de yaşananlar bir nefret suçu ve cana kast eylemidir. Olayın ortaya çıkışından sorasındaki yaşananlar, örgütlü ve amaçlı bir faaliyet yürütüldüğünü göstermektedir. Doğanşehir’de kaymakam bulunmamaktadır. Güvenlik zafiyetinin ve otorite boşluğunun oluşmasında bu da önemli bir etken olarak saptanmıştır. ”

Raporda olayla ilgili soruşturmanın nefret suçu bağlamında ele alınarak sürdürülmesi gerektiği, aileye de psikolojik destek verilmesi gerektiği vurgulandı.

Raporda mağdurlardan Şeyho Evli’nin sözlerine de yer verildi. Evli heyete, “‘Sürgü Türklerindir, Türklerin kalacak. Allah’ını seven bunlara saldırsın. Bu ev size mezar olacak. Kürtlere ölüm. Alevilere ölüm’ diye sloganlar attılar. Jandarma sayısı azdı. Biri, ‘Buradan gidecekler. Yoksa burası Madımak’a dönecek. Burayı yakacağız. Bunları burada istemiyoruz’ diyordu” diyerek olayları anlattı.

‘EZANI DA SUSTURURLAR’

Raporda heyet üyelerinin, davulcu Evşi ile yaptığı görüşmeye de yer verildi. Evşi, “Sahurda davul çalarak geziyordum. Evin önünden geçerken bana sataştılar. Ertesi gün hiçbir şeye karışmadım. Görenler bana, ‘Bugün davulumuzu susturan, yarın ezanımızı susturur’ dedi. İnsanlar akşam için plan yapıyorlardı, onları buradan sürmek istiyorlardı ama ben karışmadım. Bana ‘hadi gidelim’ dediler. Kalabalığın önüne geçtim, ‘gitmeyin, haklıyken haksız olmayalım’ dedim” diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Cumhuriyet Halk PartisiKemal KılıçdaroğluMalatya
Görüş Bildir