'Lütfen Bebeğim Olmasın, Çok Küçüğüm...' Başarılı Oyuncu Yeşim Ceren Bozoğlu Uğradığı Cinsel Tacizi İlk Kez Paylaştı

3.6bPAYLAŞIM

Ünlü ve başarılı oyuncu Yeşim Ceren Bozoğlu, geçtiğimiz gün Instagram'da içini döktü.

Gelin bakalım, neler olmuş?

Yeşim Ceren Bozoğlu'nu hepimiz çok yakından tanıyoruz...

Tanımıyorsanız da Doktorlar dizisinin Fikret'i dersek, belki hatırlarsınız. Yıllardır televizyon dünyasında yer alan başarılı bir oyuncu kendisi. 

Ekranların sevilen yüzü anlayacağınız.

44 yıllık hayatına birçok tiyatro oyunu, dizi ve film sığdırdı, bunun yanı sıra birçok da ödülü var...

View this post on Instagram

C'est à moi que tu parles???

A post shared by Yeşim Ceren Bozoğlu (@yesimcerenbozogluu) on

Ve elbette kendi içinde sakladığı birçok anısı var; her insanda olduğu gibi...

İşte onlardan birini geçtiğimiz gün paylaştı Yeşim Ceren Bozoğlu. Hem de açık yüreklilikle...

View this post on Instagram

Fotoğrafta ne görüyorsunuz?Güzel bir kadın mı?Havalı bir elbise mi?Güzel saçlar ve makyaj mı? Benim için bunların ötesinde bir anlamı var bu fotoğrafın.Müsadenizle anlatayım: Yaralı çirkin ördek yavrusunun, sağlıklı ve güçlü bir kuğuya dönüşme hikayesi bu fotoğraf; benim hiç anlatmadığım hikayem: Çocukluk döneminde çok küçük yaşta cinsel tacize uğrayan kız çocuğu çok ağlar.Çok korkmuştur.Başına gelenin ne olduğunu tam bilemese de, bir şeylerin çok yanlış olduğunun ve büyük bir tehlikeden sağ çıktığının farkındadır...6 yaşındadır.Başına gelen olayın bir şekilde, anne olmak ve bebek sahibi olmakla alakalı olduğunu da bilir.Ailesindeki ve çevresindeki herkes ona böyle bir şeyin, onun yaşında olmasının mümkün olmadığını söylemesine rağmen ikna olmaz.3 sene boyunca her gece ağlayarak dua eder:”Allah’ım nolur lütfen bebeğim olmasın, ben daha kendim bebeğim, çok küçüğüm, nolur Allahım nolur bebeğim olmasın...” diye.Başına gelenleri kendi suçu zanneder.Öyle ya, o kötü bir kız olmasa, bunlar neden onun başına gelmiş olabilir ki? Dehşet ve kabus dolu üç yılın ardından, farkında olmadan bir karar verir:”Kız çocuğu” olmak tehlikelidir, kızların başına, kız oldukları için kötü şeyler gelebilir, “erkek çocuklar” ise ona göre, daha güçlüdür.Abileri gibi... Yavaş yavaş eteklerden ziyade abilerinin pantolonlarını giymeye başlar.Onları taklit eder, onlar gibi güçlü olmak ister... Büyüdükçe farkında olmaksızın erkeksi davranışla ve güçle kendini koruyabildiğini görür.Kadınsı olan herşeyi küçümser.Saç makyaj güzellik onun için hava cıvadır.O beyni, yetenekleri ve karakteriyle sevilmek ve saygı görmek ister. Yıllar yılları kovalarken o içindeki küçük yaralı kız çocuğunu ve narin kadını bir kafese kapatır üstlerine duvarlar örer.Seslerini duymamak için de zihninde şahane bahaneler üretir.Ta ki atılan bir şevkat tokadı ile kalbindeki ve içindeki tüm duvarlar parçalanana kadar... Bu hikayeyi konuşabilmem çok uzun zamanımı aldı.Çok uzun yıllar o acıyı yok saydım...Sonra yavaş yavaş içtenlikle yapılan her kadın sohbetinde yalnız olmadığımı gördüm.Çocuk yaşta tacize uğrayan bir çok kız kardeşim (devamı yorum olarak aşağıda👇🏻)

A post shared by Yeşim Ceren Bozoğlu (@yesimcerenbozogluu) on

Fotoğrafta ne görüyorsunuz? Güzel bir kadın mı? Havalı bir elbise mi? Güzel saçlar ve makyaj mı?

Benim için bunların ötesinde bir anlamı var bu fotoğrafın. Müsaadenizle anlatayım:

Yaralı çirkin ördek yavrusunun, sağlıklı ve güçlü bir kuğuya dönüşme hikâyesi bu fotoğraf; benim hiç anlatmadığım hikâyem:

Çocukluk döneminde çok küçük yaşta cinsel tacize uğrayan kız çocuğu çok ağlar. Çok korkmuştur. Başına gelenin ne olduğunu tam bilemese de, bir şeylerin çok yanlış olduğunun ve büyük bir tehlikeden sağ çıktığının farkındadır...6 yaşındadır. Başına gelen olayın bir şekilde, anne olmak ve bebek sahibi olmakla alakalı olduğunu da bilir. Ailesindeki ve çevresindeki herkes ona böyle bir şeyin, onun yaşında olmasının mümkün olmadığını söylemesine rağmen ikna olmaz.3 sene boyunca her gece ağlayarak dua eder:”Allah’ım ne olur lütfen bebeğim olmasın, ben daha kendim bebeğim, çok küçüğüm, ne olur Allah’ım ne olur bebeğim olmasın...” diye. Başına gelenleri kendi suçu zanneder. Öyle ya, o kötü bir kız olmasa, bunlar neden onun başına gelmiş olabilir ki?

Dehşet ve kâbus dolu üç yılın ardından, farkında olmadan bir karar verir:”Kız çocuğu” olmak tehlikelidir, kızların başına, kız oldukları için kötü şeyler gelebilir, “erkek çocuklar” ise ona göre, daha güçlüdür. Ağabeyleri gibi...

Yavaş yavaş eteklerden ziyade ağabeylerinin pantolonlarını giymeye başlar. Onları taklit eder, onlar gibi güçlü olmak ister...

Büyüdükçe farkında olmaksızın erkeksi davranışla ve güçle kendini koruyabildiğini görür. Kadınsı olan her şeyi küçümser. Saç makyaj güzellik onun için hava cıvadır. O beyni, yetenekleri ve karakteriyle sevilmek ve saygı görmek ister.

Yıllar yılları kovalarken o içindeki küçük yaralı kız çocuğunu ve narin kadını bir kafese kapatır üstlerine duvarlar örer. Seslerini duymamak için de zihninde şahane bahaneler üretir. Ta ki atılan bir şevkat tokadı ile kalbindeki ve içindeki tüm duvarlar parçalanana kadar...

Bu hikâyeyi konuşabilmem çok uzun zamanımı aldı. Çok uzun yıllar o acıyı yok saydım... Sonra yavaş yavaş içtenlikle yapılan her kadın sohbetinde yalnız olmadığımı gördüm. Çocuk yaşta tacize uğrayan birçok kız kardeşim (devamı yorum olarak aşağıda) benzer stratejiler geliştirmiş hayatta kalmak ve başa çıkabilmek için.

Benim için kendi içimdeki hapishaneden o küçük kızı ve o zarif kadını kurtarma operasyonum, hayatın karşısındaki incinebilirliğimi savunmasızlığımı kabul ederek başladı. Acıyı kabul ettiğimde ve direnmekten vazgeçtiğimde içimde başka bir güç buldum. Stratejiyle, akıl veya yetenekle elde ettiğim güce hiç benzemiyordu ama bu güç... Kaynağı zekâ değil kalpti çünkü...

Artık kadın olmaya hakkım var.

Artık “güzel” bir kadın olmaya da hakkım var.

Artık içimdeki küçük kız çocuğunu avutabilir ve onu koruyabilirim.

Çünkü artık -şükürler olsun ki- asıl gücüm aklımdan değil, kalbimden geliyor...

Güzel kız kardeşim, canım hemşirem:

Acını kabul et ve içinden geç o cehennemin, bil ki senin suçun değildi, bil ki sana o şiddeti yaşatandan çok çok daha güçlüsün, devam edebildiğin ve hayatta kaldığın için.

Ve bil ki en büyük acın, en güzel en büyük gücün olabilir. Eğer istersen...

Kalbi kanamış bütün kız çocuklarının gözlerinden öperim...

Bu yazısının ardından binlerce destek mesajı yağdı ünlü oyuncuya.

Bu tarz yorumlar yapanlara da gereken cevaplar verildi pek tabii...

Kesinlikle vicdansızlık!

Umarız, bir an önce bu kafadan kurtulursunuz, yazık...

Kolay kolay her insan anlatamaz bu tarz olayları, ama anlatılmalı, çünkü utanılacak bir şey değil. Biz de kendisini buradan tebrik ediyoruz bu kadar güçlü ve cesur olduğu için!

View this post on Instagram

💫

A post shared by Yeşim Ceren Bozoğlu (@yesimcerenbozogluu) on

Umarız artık bu olaylar bir an önce biter...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mehmet-mehmet7

Düşüncesizce ve yanlış bir paylaşım olmuş

ozlemela.ozturk.1

neden peki bunun nesi düşüncesizce ve yanlış anlatabilir misin rica etsem..

wednesday-addams

kadın içini dökmek istemiş, hayatında kendi adına attığı çok önemli bir adımın mutluluğunu paylaşmış; oradan pis zihniyetli biri çıkıp beynindeki irinleri etrafa sıçratmaya çalışmış, siktir git!

hilal-sahin6

Kadın 44 yaşında ve bunu 38 yıl sonra anca konuşabiliyor. Tacizci tecavüzcü birkaç ay,birkaç yıl ya da hiç ceza almazken o küçücük çocuk bu travmayı sadece o an değil ölene kadar yaşıyor. Aslında mahkum edilen kız(ya da erkek) çocuğu oluyor. O yüzden hapis kesinlikle adil bir çözüm değil bunu bir kere yapan adamı hadım ediceksin o kadar.

derin-a-clk

daha geçen sene bir yaşındaki bebeğe tecavüz haberleri gündemdeydi, hatırlayın... İçimizde maalesef cani yaratıklar var, çoğunu tanımadan hımm iyi insandır, iyi komşudur diyoruz. İç yüzlerini bilmiyoruz. Lütfen çocuklarınızı yabancılardan uzak tutun ve kendilerini korumayı öğretin. Öğretin ki en ufak bir şeyde size anlatıp masum ruhlarını korusunlar. Benimde başıma geldi, anlatmayacağım ( anlatamayacağım) burda ama lütfen herkes tedbirli olsun.

yagmur-ys

9 yaşında bakkaldan eve dönüyorum zile basıcam biri geldi ne olduğunu anlamadan dudağımdan öptü. Binaya girdim hızlıca üstümde okul önlüğü var merdivenden koşarken arkadan gelip kalçama dokundu. Babam olmamasına rağmen binada baba diye bağırmıştım o kadar çok korktum ki. Küçücük bi çocuktan ne istersin be orospu evladı. Eve çıktım dudaklarım kuruyana kadar yıkadım sürekli kusuyorum kimseye anlatamıyorum daha o yaşta kafamıza işlemiş ayıp olduğu. Ben 9 yaşında dudaktan öpülünce çocuğun oluyo sanıyodum kustum kustum günlerce kustum. O yaşta tek başına bilmediğin bşyle mücadele ediyosun. Bu da benim kimseye anlatamadığım anım. Geberin İnşAllah orospu evlatları.

Görüş Bildir