Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

#LGBTİOnurYürüyüşündeyim Demek İçin Bilinmesi Gereken 10 Nokta

-
Abone ol

Susma haykır, eşcinseller vardır!

1. LGBTİ nedir?

Lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve interseks bireylerin cinsel yönelim-eşcinsel hakları mücadelesinde kullanılan çatı kelimedir.

Aşk örgütlenmektir, bir düşünün abiler.

2. LGBTİ sosyal hareketi ve amacı

LGBTİ’ler arasında aktivist veya sosyal hareketin sıkça belirtilen amacı, LGBTİ kişiler için sosyal eşitliktir; bazı kişiler ayrıca LGBTİ toplulukları geliştirmek ya da daha geniş toplumu cinsel baskılardan kurtarmak için çabalamışlardır. Günümüzde örgütlenen LGBTİ hareketleri lobicilik ve sokak yürüyüşleri; sosyal gruplar, destek grupları ve topluluk etkinlikleri; dergiler, filmler ve edebiyat; akademik araştırma ve yazı; iş faaliyetleri gibi çok çeşitli siyasi eylemcilik ve kültürel faaliyetlerden oluşur.

Homofobik değil tomafobiğiz!

3. LGBTİ “onur”u nedir?

“Onur, LGBTİ’lerin, yani lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve interseks bireylerin cinsel yönelim ve cinsiyet kimliklerinden onur duymaları anlamına geliyor. Tarih boyunca LGBTİ bireyler üzerinde tahakküm oluşturma amacıyla kullanılan ‘utanç’ kavramının zıddıdır. ‘Kimliklerimizden utanç değil, aksine onur duyuyoruz’ demenin bir yolu, bir olumlamasıdır.”

Freddie Mercury'nin askerleriyiz.

4. Onur etkinliklerinin çıkış noktası

“26 Haziran 1969′da trans, biseksüel, lezbiyen ve gey arkadaşlarımız, New York’ta Stonewall Inn adlı barda, uğradıkları haksızlıklara topluca karşı çıktılar. Polisin ve toplumun baskılarına daha fazla sessiz kalamadılar, polis şiddetine karşı durdular. İlerleyen günlerde barın bulunduğu sokak, şehrin dört bir yanından gelen LGBTİ’lerle dolup taştı. Bu, artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağının göstergesiydi.”

Eşcinseller susmayacaklar, susmayacaklar, susmayacaklar!

5. Onur haftası neden kutlanıyor?

Bu aslında bir yıldönümüdür. Yaklaşık kırk yıl önce o barda yaşanan ve sonrasında devam eden hak ve özgürlük arayışının yıldönümü.

Kurtuluş yok, tek başına, ya hep beraber, ya hiç birimiz.

6. Türkiye’deki Onur Haftası’nın tarihi

“İlk defa İstanbul’da 1993 yılında bir grup LGBTİ birey tarafından gerçekleştirmek istenen ‘Cinsel Özgürlük Etkinlikleri’ valilik tarafından yasaklandı. Bu olaydan çok kısa bir süre sonra İstanbul’da ilk LGBTİ örgütü Lambdaİstanbul kuruldu. 1993′ten bu yana Onur Haftası etkinlikleri Lambdaistanbul’un evsahipliğinde gönüllü bir çalışma grubu tarafından örgütlenmeye devam ediyor.”

Teşhirci değil travestiyiz

7. Yürüyüşlerin amacı

22 yıldır İstanbul’da gerçekleştirilen en kitlesel yürüyüşlerden biri olan LGBTİ Onur Yürüyüşlerinin amacı cinsel yönelimden dolayı işten atan, iş vermeyen düzeni değiştirmek, kolluk kuvvetleri tarafından uygulanan şiddeti ve trans bireylere yönelik sürgün politikalarını teşhir etmek, nefret cinayetlerinde katledilenlerin katillerini ağır tahrik indirimiyle ödüllendiren siyasal erke dur demek, ayrımcılığa son vermek, eşitliği sağlamak, insan hakları mücadelesi vermektir.

DÖN-ME-YİZ!

8. Tüm Aşklar Eşittir

Aşkın dili, dini, ırkı, cinsiyeti yoktur! Eşitlikten yana olan herkesi 28 Haziran Pazar günü saat 17:00’de İstiklal Caddesi’nde gerçekleştirilecek yasal LGBTİ yürüyüşüne davet ediyoruz.

Nerdesin aşkım? Burdayım aşkım!

Sizde mi lubunsunuz kuzum?

9. 23. Onur Haftası Onur Yürüyüşü

28 Haziran' Pazar gerçekleşecek olan bu yılki 13. Onur Yürüyüşü'ne seni de bekliyoruz. 

Taksim , Beyoğlu ,istiklal Caddesi, 34437 İstanbul

https://www.facebook.com/events/697243657032324/

Velev ki ibneyiz!

10. 23. İstanbul LGBTİ Onur Haftası // #normal?

22-28 Haziran tarihleri arasında İstanbul’da çeşitli mekanlardaki etkinliklerle kutlanacak olan 23. LGBTİ Onur Haftası’nın bu yılki teması 'normal'. Kısa tanıtım videosundaki her yönelime ait çiftlerin öpüşme sahneleri, LGBT bireylerin yaşadıkları aşkın da en az heteroseksüel bireyler kadar NORMAL olduğunu vurgulamaya çalışıyor.

Travestiyiz! Transseksüeliz!

Direnin ayol!

Bonus: Homofobi Nedir?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Dio Banner
Görüş Bildir